چهارشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۹

پیام نوروزی خاتمی: امیدوارم در سال جدید اثری از فقر و خشونت نباشد

منتشر شده در: .

khatami-saham-news

انتخاب نوروز به عنوان آغاز سال علاوه بر این‌که بر محاسبات دقیق علمی و ریاضی و هیات استوار است، نشانه روح زیباطلب، اعتدال جو و خوب ایرانی است؛ همین روحیه بوده است که در طول تاریخ علی‌رغم فراز و نشیب‌ها و فشارها و تنگناها، ایران و ایرانی را زنده و روی پا نگاه داشت.

به گزارش«سحام»، سیدمحمد خاتمی رئیس مجمع روحانیون مبارز و رئیس جمهور اسبق ایران، با صدور پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۴ هجری شمسی فرارسیدن بهار را تبریک گفت. متن کامل پیام سید محمد خاتمی بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
به نام خداوند جان و خرد/ کزین برتر اندیشه بر نگذرد

به نام خدای زیبایی، به نام خدای بهار و به نام خدایی که انسان را آفرید و انسان را آزاد، مختار و با کرامت آفرید. نوروز آغاز سال جدید است و این روز برای همه ایرانیان و برای همه کسانی که ایران و ایرانی و فرهنگ غنی ایرانی را پاس می‌دارند در سراسر جهان روز مبارکی است و شادباش می‌گویم به همه هموطنان عزیزم به همه ایرانیان سراسر جهان و به همه کسانی که نوروز و آیین‌های نوروزی را گرامی می دارند.

انتخاب نوروز به عنوان آغاز سال علاوه بر این‌که بر محاسبات دقیق علمی و ریاضی و هیات استوار است، نشانه روح زیباطلب، اعتدال جو و خوب ایرانی است؛ همین روحیه بوده است که درطول تاریخ علی‌رغم فراز و نشیب‌ها و فشارها و تنگناها، ایران و ایرانی را زنده و روی پا نگاه داشت. همین روحیه بوده است که با آغوش باز، اسلام را، اسلام رحمانی، اسلام انسان مدار، اسلام اخلاقی و انسان توحید را با همه وجود پذیرفته است و حتی در ایجاد و بسط تمدن فاخر اسلامی، ایرانی نقش ممتاز داشته و همین روحیه والا بوده است که ظرف انقلاب بزرگی شده است که بی آن‌که به خشونت و واپس گرایی و به تحقیر انسان دعوت کند- چنان‌چه در بسیاری از گرایش‌هایی که به نام اسلام مطرح است و در دوران خود می‌بینیم- به جمهوریت، به حرمت مردم، به ابتناء نظام بر رای آزاد مردم و به پیشرفت و پیشروی دعوت کرده است و طبعا اسلامی که در این انقلاب بوده و نقش ممتاز داشته است، اسلام توحید و اسلامی بوده است که به همه مبانی کرامت انسانی، آزادی او و عدالت برای او و اسلام اخلاق و اسلام دین‌داری توام با انسان دوستی بوده است.

بهار فصل زایش و رویش است و هرساله تکرار می‌شود اما درعرصه حیات انسانی این تکرار به صورت پیدایش دوره‌هایی است که در هر دوره ای زندگی انسان کامل تر از دوره پیش است؛ ما آمده ایم تا زندگی کنیم؛ و به همین جهت، مرگ و خشونت و آن‌چه زندگی را بر انسان‌ها تنگ و ناگوار می‌کند نفی می‌کنیم. امیدوارم در سال پیش رو همه ما، همه بشریت و همه انسان‌هایی که حق زندگی دارند، از زندگی خوب و مطلوب برخوردار باشند و شاهد سالی باشیم که درآن تفاهم، دوستی و مساوات میان همه انسان‌ها به خصوص ما ایرانیان حاکم باشد و از فقر، فشار و خشونت اثری در آن نباشد.

بهار امسال مصادف است با خزان عمر کوتاه عزیزی که تا زندگی را برای همه بهاری کند، در بهار عمر خویش خزان را پذیرفت؛ حضرت فاطمه زهرا(س) را می‌گویم که نمونه توحید، اخلاق و ادب بود و امروز همه ما باید از آن الگو پیروی کنیم و امیدوارم که همه کسانی که خدا را می پرستند، همه کسانی که عدالت را می‌ستایند و انسان را آزاد و زندگی او را آباد می‌خواهند سال خوبی پیش رو داشته باشند.

به همه شما درود می فرستم و برای همگان آرزوی سلامتی و سعادت و سرفرازی می کنم.
خدا یار و نگهدارتان