جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

شش سال حبس برای یک فعال کارگری

منتشر شده در: .

 

jafar-Azimzadeh-saham-news

جعفر عظیم زاده، دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، از سوی دادگاه انقلاب به شش سال حبس و دو سال محرومیت از «فعالیت در فضای مجازی و رسانه ها و مطبوعات» محکوم شد.

به گزارش«سحام» به نقل از کلمه، این فعال کارگری که از هماهنگ کنندگان طومار چهل هزار نفری کارگران برای افزایش حداقل مزد بوده، به اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمعا به شش سال حبس محکوم شده است.

صلواتی، قاضی دادگاه انقلاب، دراین حکم قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ را زیر پا گذاشته و مجازات‌های این متهم سیاسی را که از اساس ناعادلانه است، تجمیع هم نکرده است. جالب این‌جاست که او در رای محکومیت جعفر عظیم زاده آورده است: «نامبرده با افکار مارکسیستی به دنیا آمده است»!

اتحادیه آزاد کارگران اعلام کرده که از جمله مصادیق اتهامات عظیم زاده، تشکیل این اتحادیه، تشکیل اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار، همکاری با کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های آزاد کارگری، شرکت در تجمع روز جهانی کارگر پارک لاله در سال ٨٨، هدایت کارگران در اعتراضات سال ٨۴، اقدام به تشکیل و برنامه ریزی و مدیریت تجمعات کارگری در زمان دولت جدید و تهدید به تجمع و اعتصاب در اسفند ماه سال ۹۲ بوده است.

عظیم زاده همچنین به علت جمع آوری طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران و تجمعات در مقابل مجلس و وزارت کار و هدایت و اجرای این تجمعات، اعتراض به مزد مصوب، شکایت از سعید مرتضوی به عنوان نماینده هزار کارگر، اعتراض به ایجاد تغییرات ضدکارگری در قانون کار، نشست و ملاقات با دیگر تشکلهای مستقل کارگری از قبیل سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، کمیته هماهنگی، کمیته پیگیری و مصاحبه با برخی رسانه های برون مرزی محکوم شده است.

دو هفته قبل هم اعلام شد که جمیل محمدی، دیگر عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، از سوی قاضی صلواتی به سه سال و نیم حبس محکوم شده است.

جمیل محمدی و جعفر عظیم زاده، دو تن از هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران هستند که نیمه شب دهم اردیبهشت ماه سال جاری با حمله مامورین امنیتی به منازل‌شان بازداشت و به ترتیب مدت ۲۱ و ۴۶ روز در بند ۲۰۹ اوین زندانی شدند.

این دو، از جمله شش نماینده ی ۱۰۰۰ کارگری هستند که علیه غارت و چپاول صندوق سازمان تامین اجتماعی به دادگاه شکایت کرده اند.

آن‌ها در حالی به سه سال و نیم حبس محکوم شده اند که سعید مرتضوی با وجود حیف و میل گسترده بیت المال و چند پرونده جنایی و اقتصادی، هنوز هیچ محکومیت قطعی دریافت نکرده و پرونده اش هنوز بلاتکلیف است.