جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

تاکید رحمانی فضلی بر وجود «پول کثیف» در ساختار قدرت

منتشر شده در: .

fazli-rahman-sahamnews2وزیرکشور چندی پیش با اشاره به گردش سالانه ۲۰ هزارمیلیارد تومان به دنبال قاچاق مواد مخدر گفت: بی‌شک بخشی از این پول درحوزه سیاست، انتخابات و انتقال قدرت سیاسی درکشور وارد می‌شود. او امروز هم براین مساله تاکید کرد و بیان این‌که یکی از معضلات کنونی این است که عموم جامعه ازعوارض و آثار سوء موادمخدر مطلع نیستند و مسوولان نیز متوجه ابعاد مختلف این پدیده فاجعه‌آمیز نیستند، گفت: عموما درخصوص موادمخدر با دو بعد اجتماعی و مقابله‌ای سروکار داریم. در بعد اجتماعی معتاد را درخیابان‌ها و خانواده‌ها مشاهده می‌کنیم و آثار و عوارض سوءاعتیاد در مناسبات خانوادگی، ناراحتی‌های روانی و سایر آسیب‌های اجتماعی مشهود است.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی دریازدهمین جشنواره سراسری معرفی و انتخاب آثارمکتوب درحوزه موادمخدر و روانگردان‌ها و پیش‌سازها ادامه داد: از این منظرحدود یک میلیون و300 هزارمعتاد درکشورداریم که با احتساب خانواده‌های آنها به یک جمعیت 5 تا 6 میلیون نفری می‌رسیم که گرفتارعوارض اجتماعی بسیاری هستند و جامعه را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

به نوشته سایت ایسکانیوز، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان این‌که باید به ابعاد اقتصادی موادمخدر نیز توجه کرد، گفت: اقتصاد سالم، اقتصادی است که همه جریانات مالی درآن کاملا مشخص باشد. ورودی، خروجی، هزینه‌ها و درآمدها مشخص باشند، دراین شرایط است که برای سرمایه‌گذاراطمینان حاصل می‌شود اما اگر جریانات مالی کنترل نشده بود و شفاف‌سازی نشوند و خارج ازچرخه واردات و صادرات رسمی وارد جریانات مالی بشوند، ابعاد پنهان و تاثیرگذاراین منابع مالی بسیار ویران‌گر و فاجعه‌آمیز خواهد بود.

رحمانی فضلی با اشاره به این‌که آمارهای مختلفی از قاچاق درکشوراعلام می‌شود، گفت: به عنوان مثال رقم قاچاق کالا را 10 هزارمیلیارد تومان اعلام می‌کنند. اگر قاچاق موادمخدرهم 10 میلیارد تومان باشد، می‌توان گفت 20 هزارمیلیارد تومان ازمجاری پنهان وارد اقتصاد می‌شود و دیگر نمی‌توان گفت این اقتصاد سالم است و یک رقابت منطقی و قانونی شکل می‌گیرد. کسی که این پول‌ها را دارد به راحتی نفوذ می‌کند و آدم‌ها و قوانین را می‌خرد و مشکل ایجاد می‌کند.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: ما از بعد اقتصادی موادمخدرغفلت کردیم واین موضوع به صورت علمی، اصولی و کاربردی مورد بررسی قرارنگرفته است. رحمانی‌فضلی با اشاره به این‌که فردی شناسایی شده که با پنج کلاس سواد و 35 سال سن به علت جابه‌جایی 400 تن موادمخدر 2000 میلیارد تومان گردش مالی داشته است، گفت: او با پوشش‌هایی چون برج‌سازی و واردات و صادرات، قاچاق موادمخدر را پیش برده است، اگر می‌خواهیم به اقتصاد سالم برسیم، باید دریچه ورود پول‌های کثیف به اقتصاد را ببندیم.

وزیرکشور با بیان این‌که«باید بانک‌هایی که قانون ضد پولشویی را اجرا نکرده‌اند، پاسخ‌گو باشند» گفت: مگر دراین خصوص قانون نداریم که این فرد توانسته است با نام افراد فوت شده حساب باز کند؟ چرا مسئولان مالی و بانکی گزارش جریان مالی برای افرادی که فوت کرده‌اند را ارائه نکرده و اگر گزارش داده چرا بررسی نشده است؟ دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان این‌که مقام معظم رهبری نیز در موضوع مبارزه با فساد مالی برای رسیدن به اقتصاد سالم تاکید دارند، گفت: بخشی از این پول کثیف به حوزه امنیتی می‌رود. آن‌هایی که درحوزه موادمخدر هستند، عمدتا شرارت دارند و سلاح هم حمل می‌کنند و ازاین طریق بخشی ازاین پول کثیف وارد شبکه تروریستی می‌شود. این‌ها ابعاد و آثار قاچاق را سنگین می‌کند. با باندهای شرور و مسلح که با شبکه تروریست‌ ارتباط دارند، روبه‌رو هستیم و باید کاری کنیم که این اتفاقات نیفتد.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: با حضور و ورود این پول‌ها به حوزه سیاست نیز روبه‌رو هستیم. اگراین پول‌ها کنترل نشود به همه حوزه‌ها وارد خواهد شد. قاچاق و تروریست به دنبال کسب قدرت برای ایجاد حاشیه امن است و حتما برای این موضوع پول خرج می‌کند. اگرهوشیار نباشیم و مواظبت نکنیم حتما بخشی از این پول کثیف عزم ورود به حوزه قدرت و سیاست را خواهد کرد. وی با بیان این‌که یکی ازمواردی که درمجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفته و تاکید شده است، شفافیت مالی کسانی است که وارد حوزه انتخابات می‌شوند، گفت: درلایحه جدید احزاب که به دولت تقدیم کردیم نیز تاکید داشتیم که همه احزاب باید شفافیت مالی داشته باشند. انقلاب ثمره خون شهدا و استقامت مردم است و نمی‌توانیم به علت عدم هوشیاری، موجب شویم این پول کثیف از مسیرهای مختلف قدرت را آلوده کند.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: چه اشکالی دارد اعلام کنیم، همه نامزدهای انتخاباتی از یک حساب پول مصرف کنند تا بشود آن را حساب کرد. در برخی از موارد کمک‌هایی به نامزدهای انتخاباتی شده است که گیرنده آن را خیرخواهانه تلقی کرده اما بعد در پس پرده اتفاق دیگری افتاده است. محققان باید به حوزه اقتصاد موادمخدر ورود کنند. متاسفانه درحوزه فرهنگی هم شاهد تاثیر زیاد این پول‌های بی‌حساب هستیم. واردات مشروب، برخی اقدامات ضدارزشی و ضداخلاقی از طریق همین شبکه‌های قاچاق رخ می‌دهند.

رحمانی‌فضلی ضمن تاکید براین‌که مقابله با قاچاق موادمخدر یک مبارزه همه‌جانبه است، گفت: اولین گام برای این مبارزه این است که جامعه، مسئولان و مجریان امر را آگاه کنیم. مسوولان باید اثر این پول کثیف را درجریان‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… بدانند. ما ظرف یک سال گذشته به دنبال آن بودیم که سیاست‌های کلان را تبدیل به سیاست‌های عملیاتی کنیم.

وی افزود: یک راه مبارزه اجتماعی کردن است. باید مردم وارد صحنه پیشگیری و صیانت شوند. 98.5 درصد جامعه سالم هستند و باید آن‌ها را متولی 1.5 درصد معتاد جامعه کنیم. درستاد مبارزه با مواد مخدر با جدیت به دنبال اجتماعی کردن مبارزه با موادمخدر هستیم.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: زمانی که زیرمیزی، حق حساب، رانت، قاچاق کالا، نابرابری وامتیازات نابجا را دراقتصاد نام می‌بریم، به این منابع مالی غیررسمی اشاره داریم که اسمش را«پول کثیف» می‌گذاریم.