پنج شنبه, ۲۳ مرداد , ۱۳۹۹

رمزگشایی از فساد کلان مالی۶۵۰۰ میلیارد تومانی

منتشر شده در: .

 Mohamad-Rostami-safa-saham-news

پس از آن که سحام اسامی ده نفر از بدهکاران بزرگ بانکی بانک ملی ایران را اطلاع رسانی کرد، حالا اخباری منتشر می‌شود که نشان می دهد نام سومین بدهکار کلان بانکی بانک ملی ایران، به عنوان متهم اختلاس بزرگ ۶۵۰۰ میلیارد تومانی مطرح شده است.

به گزارش«سحام»،روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۳ آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه درجلسه شورای اداری استان لرستان گفت: «شخصی بدون ارائه وثیقه لازم، از یکی از بانک‌ها۶۵۰۰ میلیارد تومان وام گرفته است.» وی اظهار کرد: «این فرد بخشی ازپول دریافتی را به صورت ارز از کشور خارج کرده است.»

لاریجانی البته از ذکر نام فرد اختلاس کننده، بانک موردنظر و زمان این اختلاس خودداری کرد.

رئیس قوه قضائیه ایران گفت: «ما الان نمی‌توانیم سراغ همه کسانی که معوقات بانکی دارند برویم زیرا بسیاری از آن‌ها به واسطه تغییر اوضاع اقتصادی گرفتار شده‌اند. اما در این بین کسانی هم وجود دارند که سوء استفاده کرده‌اند به طوری که وام‌های کلان بانکی گرفته‌اند و معلوم نیست این مبالغ را چه کار کرده‌اند.»

ازسویی دیگر«ولی الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی ایران درنشست مدیران عامل واعضای هیئت‌مدیره بانک‌ها گفته است: «درپرونده 6500 میلیاردتومانی نظام بانکی را مقصر جلوه می‌دهند و برخی اخبار به گونه‌ای جهت‌دار منتشرشده که گویی این پرونده جدید و مربوط به زمان حاضراست، درحالی که این پرونده به یک دهه قبل برمی‌گردد و بانک مرکزی نیز قبلاً این پرونده را همراه با سایر موارد (جمعاً 575 مورد) به مقام قضائی جهت‌ پیگیری اعلام نموده بود.

روزنامه کیهان(که مدت زیادی‌است به خاطر دروغ‌هایی که گفته، مورد بی‌اعتنایی مردم قرارگرفته است) با خوشحالی وصف ناپذیری دربخش اخبار ویژه خود نوشته است: رئیس بانک مرکزی تلویحاً فاش کرد پرونده 6500 میلیارد تومانی مربوط به دوره اصلاحات است! ولی‌الله سیف می‌گوید این پرونده مربوط به 10 سال پیش است!

این روزنامه در ادامه نوشته: بخش عمده تسهیلات 6500 میلیارد تومانی آقای «م‌.ر» تولید کننده لوله پروفیل و صاحب گروه صنعتی «ص» متعلق به یک بانک خصوصی است که البته گفته می‌شود وی به یک بانک دولتی هم بدهی قابل توجهی دارد. این فرد، 4000 میلیارد تومان به یک بانک خصوصی بدهکار است و البته به دو بانک دولتی هم بدهی کلانی دارد. وی که تولید کننده لوله پروفیل است، علت شکل‌گیری بخشی از بدهی‌ خود را عدم وصول طلب خود از برخی شرکت‌های پیمانکاری عنوان و اعلام آمادگی می‌کند بابت بدهی‌اش کارخانه‌های او تحویل بانک شود. این درحالی است که این واحدها نیز در گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی و مالی دچار بحران و اعتراضات کارگری بوده‌اند.

بنا بر اطلاع خبرنگارسحام، «محمد رستمی صفا» متهم اصلی فساد کلان ۶۵۰۰ میلیارد تومانی است که رئیس قوه قضائیه و رئیس کل بانک مرکزی بنا به دلایلی ناشناخته از معرفی هویت وی خودداری کرده اند.

وی سومین بدهکار کلان بانکی بانک ملی ایران است و ارتباط صمیمانه‌ای نیز با محمود احمدی نژاد، اسفندیار رحیم مشایی، جریان انحرافی و جبهه پایداری دارد.

«محمد رستمی صفا»، مالک گروه صنعتی صفا است. این گروه مالک بیش از یک‌صد شرکت تجاری ازجمله شرکت نورد و پروفیل ساوه، شرکت نورد و لوله صفا، گروه صنعتی آمل، کارخانجات نورد و لوله کارون، فولاد امیرکبیرآشتیان، شرکت نورد و لوله صفا طوس، شرکت نورد و گالوانیزه سروش، شرکت صنعت پلیمر اهواز، شرکت تجهیزات نفت مارین، شرکت کشت و صنعت صفا، شرکت صنعتی تولیدی حامیران، شرکت صنعتی قلم خودکارصفا، سیم و کابل اهواز، شرکت سازه‌های صنعتی و ماشین آلات صفا، شرکت صنعتی استاد، شرکت سرمایه گذاری صفا، دانشگاه جامع علمی- کاربردی صفا و … است.
«رستمی صفا» از پیمان‌کاران قدیمی شرکت ملی گازاست که در دوران کاری خود نیز مرتکب تخلفات مالی ازجمله پرداخت رشوه و گردش غیرقانونی وجوه در سیستم بانکی برای دریافت وام شده بود. وی عضو اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران و ایتالیا نیز بوده که درتاریخ ۲۷ تیر۱۳۸۶ به مدت سه سال دراین اتاق فعالیت کرده است.
Tashilat-Banke-Melli-Iran-saham-news

«محمد رستمی صفا»، ۲۸ شهریور۸۵ موفق شد ۲۸/۸ درصد سهام بانک پارسیان را که درمالکیت ایران خودرو بود، به ارزش حدود۲۹۳ میلیارد تومان خریداری کند. این معامله نام دومین معامله بزرگ آن زمان بورس ایران پس از معامله صدرا را به خود گرفت، اما ۱۳ روز بعد یعنی ۱۰ مهر، سازمان بورس اوراق بهادار، معامله یاد شده را به دلیل دیر رسیدن ضمانت‌نامه لغو کرد. تیرماه ۱۳۸۸ محمد رستمی صفا به اتهام پرداخت رشوه به مبلغ ۹ میلیارد تومان به همراه دونفر دیگر به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد، اما به دلیل فقدان پیشینه کیفری، دادگاه تجدیدنظرمجازات حبس وی و دو نفر همراهش را با لحاظ بند ۵ ماده ۲۲ قانون مجازات اسلامی به پرداخت مبلغ ۱۰ میلیارد ریال جزای نقدی و ضبط وجوه پرداختی رشوه محکوم کرد! این در حالی‌است که دو محکوم دیگراین پرونده، در زندان به سر می‌برند!

«رستمی صفا» هزاران میلیارد تومان به بانک‌های تجارت، پارسیان، توسعه صادرات، سپه و ملی بدهکاری بانکی دارد. رقم بدهی او به بانک ملی تا سال ۱۳۸۸، مبلغ ۲۶۲/۵۳۰/۰۳۴/۱۲۱ میلیارد تومان(معادل۲۷۰ میلیون دلار درسال ۱۳۸۸) بوده است. این میزان تسهیلات با دلار۱۰۰۰ تومان توسط وی دریافت شده است و با توجه به جهش قیمت دلار و پرداخت نشدن این میزان بدهی، میزان بدهکاری وی به بانک ملی چندین برابر رقم مذکور ارزیابی می شود. درحالی‌که ارزش مالی تسهیلات دریافت شده از بانک ملی با توجه به جهش نرخ ارز و بدون درنظرگرفتن سود و چرخش مالی این مبلغ، دست‌کم چهار برابرشده است وی از پرداخت بدهی خود به بانک ملی استنکاف ورزیده است(مطابق اسناد موجود).

میزان وثیقه پرداخت شده وی به بانک ملی ایران برای این مبلغ بدهی صفر ریال ثبت شده است. بانک ملی ایران به دلیل عدم دریافت وثیقه برای پرداخت مبلغ ۲۷۰ میلیون دلار، نمی تواند طلب خود را از وی وصول کند!

پیش تر سحام نسبت به بدهکاری کلان این بدهکار کلان بانکی اطلاع رسانی کرده بود.

گفتنی‌است از روزشنبه ۹ اسفندماه ۱۳۹۳، رسانه‌های زنجیره ای – امنیتی سپاه پاسداران و قرارگاه عماردرتلاش‌اند تا منشاء فساد کلان مالی ۶۵۰۰ میلیارد تومانی«محمد رستمی صفا» را در دولت اصلاحات جستجو کنند و با بازنشر مطالب واحد در سایت‌های بی شمار و زنجیره ای خود، دولت«سیدمحمد خاتمی» را دولتی «فساد پرور» معرفی کنند. این رسانه‌ها  که خبر ویژه درج شده در روزنامه کیهان را باز نشرکرده اند، با خوشحالی و با تیتری سوال برانگیز اعلام کرده اند که: «پرونده فساد 6500 میلیاردی مربوط به دوره اصلاحات است!»

سحام بنا براطلاعات موجود و وظیفه اطلاع رسانی خود، و با اطلاع ازاین پرونده فساد کلان مالی و نوع ارتباطات«محمدرستمی صفا» با جریان انحرافی وجبهه پایداری، اذعان می‌دارد که این فساد ریشه در دولت اصلاحات ندارد وحاصل فعالیت ۸ ساله دولت محمود احمدی نژاد برکشوراست.

بنا براطلاعات موجود، «محمدرستمی صفا» درابتدای فعالیت خود مبالغی را از بانک‌ها در دولت اصلاحات اخذ کرده است، اما «فساد کلان مالی» وی و دریافت مبالغ کلان مالی بدون سپردن وثائق کافی، در دوره مدیریت دولت مهرورز و نزدیکی خاص وی با تیم «محمود احمدی نژاد» به وجود آمده است.