جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

«اطلس حقوق بشر» به همت سه تن از زندانیان سیاسی منتشر شد

منتشر شده در: .

پس از یک‌سال تلاش مستمر، کتاب«اطلس حقوق بشر» که توسط سه تن از زندانیان سیاسی ترجمه و ویراستاری شده است، درکشورافغانستان منتشر شد.

 

به گزارش سحام، «مهدی خدایی» دانشجو و فعال حقوق بشر و«امید کوکبی» دانشجوی دکترای انرژی هسته‌ای با کمک یکدیگر و در زندان این کتاب را ترجمه کرده‌اند.

این دو زندانی سیاسی جمهوری اسلامی، با مشقت فراوان و به رغم عدم همکاری مسئولان زندان، توانستند نوشته‌ها و ترجمه‌های مربوط به فصول مختلف این کتاب را به بیرون از زندان فرستاده تا «مزدک علی نظری»، دیگر زندانی سیاسی که دوران محکومیت‌اش به اتمام رسیده، این کتاب را ویرایش و در افغانستان منتشر کند.

این کتاب توسط انتشارات «آرمان شهر» درکشورافغانستان منتشرشده است.

atlas-Saham-news

گفتنی‌است «اطلس حقوق بشر» در پی آن است که به یکی از بنیادی‌‏ترین پرسش‌های پس ازجنگ جهانی دوم پاسخ گوید: «چگونه می‌توان درجهانی انسانی‌تر و امن‌تر زندگی کرد؟

درمقدمه این کتاب مبانی و اساسات مفاهیم حقوق بشری ازجمله«آزادی و برابری» آمده است.

محتوای بخش اول تا هشتم، به ترتیب شامل موضوعات مربوط به «حقوق شهروندی»،«حقوق عدلی ـ قضایی»،«آزادی بیان»،«حقوق انسانی درشرایط ناگوارجنگ و درگیری‏‌های مسلحانه»،«تبعیض و نژادپرستی»،«حقوق زنان»،«حقوق کودکان» و بخش«آمار وضعیت حقوق بشر درجهان» گنجانده شده است.

این کتاب به زبان بسیار ساده و روان نوشته شده و با استفاده از تصاویر و نقشه‌ها، تلاش کرده تا ذهنیت مخاطب را برای فهم بهتر وعمیق تر این که«چرا حقوق بشراهمیت دارد؟»، آشنا سازد.

نویسندگان و مترجمان این کتاب – که خود از قربانیان نقض حقوق بشر‏اند – در پی آن بوده‏‌اند تا گزارشی کامل و خواندنی از وضعیت حقوق بشر درجهان ارایه دهند.