جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

اسقف اعظم وقهرمان مبارزه با آپارتاید، محرومیت بهائیان ایران ازتحصیل را محکوم کرد

منتشر شده در: .

Desmondtutu-saham-newsاسقف اعظم دزموند توتو محرومیت بهائیان ایران از تحصیل را محکوم کرده است. اسقف اعظم «دزموند توتو»، از قهرمانان مبارزه با رژیم آپارتاید درآفریقای جنوبی، فعّال حقوق اجتماعی و برنده جایزه بین‌المللی صلح نوبل، با انتشار بیانیه‌ای در۳۰ ژانویه ۲۰۱۵، محرومیت از تحصیل دانشجویان بهایی درایران را محکوم کرد.

به گزارش هرانا به نقل از وب‌سایت دزموند و لیا توتو، آقای توتو گفته است«دولت ایران می‌گوید که تحصیلِ بهائیان یک جرم است. ولی می‌خواهم به شما بگویم که ما می‌توانیم این گفته را تغییر دهیم، ما می‌توانیم ازجانب بهائیان صحبت کنیم. ما می‌توانیم به دولت ایران و به دنیا بگوییم که محروم کردن بهائیان و یا هرگروهی ازتحصیلات عالیه به ایران و به مردم ایران صدمه می‌زند. تجربه تلخ ما ازتبعیضات نژادی(آپارتاید) نشان می‌دهد که هرنوع تبعیض به همه ما لطمه می‌زند. دولت ایران مردم‌اش را ازخدمات هزاران بهائی تحصیل کرده مهندس، دکتر وهنرمند که می‌توانند به ایران، ایرانیان و جهانیان کمک کنند محروم می‌کند.»

لازم به اشاره است آقای توتو درسال ۲۰۱۱ نیز همراه با «خوزه راموس هورتا» دیگر برنده جایزه صلح نوبل با ارسال نامه‌ای به دولت ایران، خواستارتوقف برخورد با شهروندان بهایی که حق تحصیل خود را طلب می‌کنند شده بود.

دولت ایران بهائیان را از آموزش و تحصیل در دانشگاه به خاطرعقیده خود محروم می‌کند.

درگزارش اکتبر۲۰۱۴ گزارش‌گر ویژه سازمان ملل متحد درمورد حقوق بشر درایران اعلام‌شد که بهائیان، به‌عنوان یک اقلیت مذهبی به رسمیت شناخته نشده اند، از دسترسی به آموزش‌عالی برخوردار نیستند و صد‌ها نفر ازبهائیان علی‌رغم شایستگی‌های علمی و تحصیلی هرساله از ورود به داتشگاه‌ها محروم می‌شوند.

بهائیان بزرگ‌ترین اقلیت عقیدتی ایران هستند که حداقل سیصد هزار پیرو درکشور دارند.