سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹

عفو بین‌الملل: اعدام زندانی کرد قریب‌الوقوع است

منتشر شده در: .

saman-Nasim-saham-news
سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای نگرانی خود را از احتمال اجرای حکم اعدام «سامان نسیم»، زندانی کُرد محبوس در زندان ارومیه ابراز کرد.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام «سامان نسیم» واکنش نشان داده است.

دراین بیانیه که روزجمعه ششم فوریه (هفدهم بهمن‌ماه) در وب سایت این سازمان منتشر شده آمده است:«خطر اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی کُرد قریب‌الوقوع و ازهمگان می‌خواهیم که برای نجات وی تلاش کنند.»

سازمان عفو بین‌الملل دراین بیانیه اعلام کرده است:«سامان نسیم زندانی سیاسی در زمانی که کمتر از۱۸ سال سن داشته بازداشت و به اعدام محکوم شده است، وی در زمان دادگاه درجولای ۲۰۱۱ پذیرفته که به سمت نیروهای سپاه تیراندازی کرده، اما سپس مدعی شده که این تیراندازی صرفا هوایی بوده و او تحت بدرفتاری و فشار، ناچار شده اعترافات نادرستی برعلیه خود ابراز کند. «نسیم» گفته است نیروهای امنیتی درطول بازجویی به او «اجازه داشتن وکیل» نداده‌اند و او را برای مدتی طولانی «به‌صورت وارونه آویزان» کرده و شکنجه کرده‌اند.»

سازمان عفو بین‌الملل با تنظیم چند درخواست ازهمگان خواسته است تا هرچه سریع‌تر آن‌ها را با مسئولین حکومت ایران مطرح سازند.

درخواست‌های سازمان عفو بین‌الملل:

– مسئولان اطمینان حاصل کنند که حکم اعدام «سامان نسیم» متوقف می‌شود، پرونده‌اش موضوع یک بررسی قضائی عادلانه قرار خواهد گرفت.
– به آن‌ها یادآوری کنند که ایران هردومیثاق بین‌المللی حقوق مدنی وسیاسی و کنوانسیون حقوق کودک را پذیرفته است، دراین معاهدات به‌صورت قاطعی اعدام افرادی که درزیر سن ۱۸ سالگی مرتکب جرمی شده‌اند منع شده است.
– از مسئولان بخواهند که درمورد ادعای آقای نسیم مبنی براین‌که تحت شکنجه و بدرفتاری قرارگرفته است تحقیق کنند و مطمئن شوند اعترافاتی که از او تحت شکنجه اخذ شده است برعلیه‌اش در دادگاه استفاده نمی‌شود.

این سازمان از هم‌وطنان خواسته است درخواست‌های خود را تا پیش از۲۰ مارس سال جاری به علی خامنه‌ای رهبرحکومت اسلامی ایران، صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه و حسن روحانی رئیس جمهور ایران ارسال کنند.

«سامان نسیم» فرزند فایق درتابستان ٩٠ زمانی‌که کمتر از١٨ سال داشت توسط نیروهای امنیتی استان آذربایجان‌غربی بازداشت و درشعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام«محاربه وعضویت در احزاب کُرد اپوزسیون» به اعدام محکوم شده و سپس حکم اعدام وی عینا در دادگاه تجدید استان آذربایجان‌غربی تایید شده است و هم‌اکنون در سالن ١٢ زندان ارومیه نگهداری می‌شود.

صدورحکم اعدام برای این شهروند اهل مریوان درحالی است که وی به هنگام محاکمه درشعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد، به«سن قانونی» نرسیده و دادگاه را«فاقد صلاحیت» تلقی کرد.