شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹

«طفاح»، پیرترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی در زندان رجایی شهر

منتشر شده در: .

Hasan-Taffah-saham-news

متولد 1308 است. یک سال پس از جنگ جهانی دوم و در سن 16 سالگی درعراق به زندان افتاد. خودش می‌گوید آن موقع جوان‌ترین‌ زندانی سیاسی بوده و حالا هم در زندان رجایی شهرکرج پیرترین زندانی سیاسی- امنیتی جمهوری اسلامی ایران است. «طفاح»، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی در زندان به سر می برد.

به گزارش سحام، «حسن طفاح» ایرانی است اما درعراق متولد شده است و به زحمت راه می رود. خودش می گوید:«باید حتما ازکنار دیوار راه بروم تا اگرافتادم دستم را به جایی بند کنم.»
محکوم به حبس ابد است. هیچ کس را درایران ندارد. همسرش فارسی بلد نیست و نمی‌تواند ارتباطات لازم را با دادستانی و دیگران برقرار کند. او تاکنون 15 سال از حبس ابدش را در زندان رجایی شهر گذرانده است.آن‌قدربیمار است که حکم عدم تحمل کیفرازسوی پزشکی قانونی برایش صادرشده است. این زندانی 86 ساله آن‌چنان بیماراست که حتی توان راه رفتن را به سختی دارد، اما قوه قضاییه دستور آزادی او را صادر نمی‌کند.

وضعیتش به حدی وخیم است که دادستانی به مقامات بهداری زندان دستور داده هر روز از او وچند نفر دیگر از پیرمردان بند سیاسی که تعدادشان کم هم نیست، آزمایش‌های لازم را بگیرند و وضعیت آن‌ها را گزارش کنند. با این وجود اقدامی برای آزاد کردن آن‌ها به دلیل عدم تحمل حبس و کهولت سن انجام نمی دهند. هدف این است که این افراد تا پایان سن‌شان در زندان بمانند.

هم اکنون در زندان رجایی شهر و بند سیاسی آن 12 نفر بالای 65 سال در زندان به سر می برند. ازاین میان شرایط برخی از آن‌ها بسیارناراحت کننده است و به رغم نظرپزشک قانونی مبنی بربستری شدن دربیمارستان و یا حبس درخانه و یا عدم تحمل حبس، دادستانی تهران کم‌ترین همراهی را با آن‌ها و خانواده‌های‌شان داشته و تنها پذیرفته درصورت حاد بودن شرایط جسمی‌شان آن‌ها را به بیمارستانی در تهران برای ادامه مداوا منتقل کنند و دوباره به زندان برگردانند.