دوشنبه, ۲۲ مهر , ۱۳۹۸

یک نماینده مجلس سحام را تهدید کرد/عده‌ای لابی گری کردند تا تحقیق وتفحص‌ ازبانک‌ها به ثمرننشیند

منتشر شده در: .

Nader-Ghazipour-saham-news

سحام- نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس دوم «هیئت تحقیق و تفحص مجلس از نظام بانکی کشور» در مصاحبه ای گفت: «اگر کمی تحمل می‌شد تا این طرح(هیئت تحقیق و تفحص از نظام بانکی کشور) قرائت شود و به بار بنشیند افرادی مانند «مه آفرید امیرخسروی» و«بابک زنجانی» بیرون نمی آمد، اما متاسفانه لابی گری شد تا این طرح به ثمر ننشیند.

مشروح مصاحبه «نادرقاضی پور» نماینده مردم ارومیه را در زیر می خوانید:

سوال: چندی پیش مطالبی از فساد ۷ هزارمیلیارد تومانی توسط یکی از سایت‌های خبری(وب‌سایت انتخاب) منتشر شد. پس از انتشار آن سخنان، سخن‌گوی قوه قضاییه درگفت‌وگوی خود می‌گویند که اسناد سوء استفاده ۷هزارمیلیارد تومانی هنوزبه قوه قضائیه ارسال نشده است. آیا کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی که این اطلاعات و اسناد دراختیار آن‌ها بوده، توانسته اند این اسناد را به سمع و نظر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برسانند یا خیر؟

قاضی پور: من اطلاعات دقیقی دراین زمینه ندارم، من هم شنیدم، ولی درحوزه اختیارات من نبوده، بلکه کمیسیون صنایع و معادن دخیل دراین اخبارهستند، من هم مثل شما این خبر را از رسانه‌ها شنیده ام.

سوال: مدتی ست نتایج «گزارش تحقیق وتفحص ازنظام بانکی کشور» که بسیاری از بانک‌ها را شامل می‌شده و نمایندگان مجلس زمان زیادی را برای استخراج این گزارش صرف کرده اند، طی چند روز گذشته دروب‌سایت سحام نیوز که بعد از«فتنه» فعالیت زیادی را درساختارشکنی انجام داده است، منتشر می‌شود، نظرشما درباره انتشار گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس که گویا در صحن علنی مجلس هم قرائت نشده است، چیست؟

قاضی پور: ما طرحی را درمجلس درمورد تحقیق و تفحص ازنظام بانکی درمجلس نوشته‌ایم و به خوبی درآن مشخص کرده ایم که«بدهکاران نظام بانکی کشور» چه کسانی هستند، کدام یک حقوقی هستند، کدام یک حقیقی بوده، کدام یک زیرمجموعه شرکت‌های بیمه و بانک‌ها و… ولی متاسفانه عده‌ای لابی گری کردند و نگذاشتند این گزارش کامل درکمیسیون اقتصادی مجلس قرائت شود و رای بیاورد. اگر کمی تحمل می‌شد تا این طرح قرائت شود و به بار بنشیند افرادی مانند«مه آفرید امیرخسروی» و«بابک زنجانی» بیرون نمی آمد، اما متاسفانه لابی گری شد تا این طرح به ثمر ننشیند.
دولت آقای روحانی الحمدلله افراد باسابقه ای هستند، و نباید اجازه دهند آزموده‌های قدیمی دوباره تکرارشود. این دوستان باید جلوی این اوضاع و احوال را بگیرند و برای پاک دست بودن دولت اقدام عملی انجام دهند و رودربایستی‌ها را کنار بگذارند تا افراد فاسد هرچه بیشتر فعالیت‌های‌شان آشکارشود واین پروسه مرهون اقدامات عملیاتی هست.

سوال: اسناد«هیئت تحقیق و تفحص ازنظام بانکی کشور» از چند روز قبل بر روی وب‌سایت حامی فتنه سحام نیوز منتشر می‌شود؛ اسنادی که براساس شنیده‌ها دارای طبقه‌بندی بوده ونکته جالب این‌که وب‌سایت سحام نیوزمتعلق به مهدی کروبی است و رئیس بانک س(بانک سپه) عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بوده است. نظرشما دراین باره چیست؟ آیا می توان ارتباطی میان این دو را متصور شد؟

قاضی پور: انتشار«اسناد و جزئیات گزارش هیئت تحقیق وتفحص» پیش از آن‌که درصحن علنی قرائت شود، جرم بوده و می‌تواند پیگرد قانونی داشته باشد. هرکسی این اسناد را به وب‌سایت فوق داده، قطعا مقصر بوده و جرم مرتکب شده است. تحقیق و تفحص ابتدا باید درکمیسیون مربوطه قرائت شود، پس از آن درصحن علنی رای بیاورد و پس از آن که درصحن علنی قرائت شد و به قوه قضاییه برای پیگیری تخلفات ارسال گردید، رسانه ای شود؛ درغیراین‌صورت باید قوه قضاییه با جدیت با این روند برخورد کند.

سوال: آقای قاضی پور؛ چند روز قبل رسانه‌ها خبری را منتشر کردند مبنی براین‌که از«رابط بابک زنجانی» که منزلی ۴۷ میلیارد تومانی را درشمال شهر تهران خریده رونمایی کرده اند. از این فرد با عنوان «جانشین بابک زنجانی» یاد شد، رسانه ها گزارش دادند این فرد «ن ، س»(سید ناصر محمد سیدی) صاحب صرافی«گ»(گارانتی) بوده، چگونه است که آقای س(سیدی) از لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج می شود و اقدامات بابک زنجانی در بیرون از زندان را پیگیری می کند؟

قاضی پور: شبکه بابک زنجانی با یک نفر فعالیت نمی کرده، بلکه با چندین شبکه درارتباط بوده و با اطلاعاتی که ازطرف دولتی‌ها دریافت می کردند به اقدامات خود دست می زدند.

سوال: برخی منابع خبری گزارش داده اند«حمیدپورمحمد گل سفید» که درحال حاضر معاون آقای نوبخت است و درزمان دولت اقای احمدی نژاد به عنوان قائم مقام بانک مرکزی فعالیت می کرده، از سوی رئیس کمیسیون اصل نود مجلس نامه ای مبنی بر تبرئه در اختیار دارد که به افراد مختلف در محافل رسمی و غیر رسمی نشان میدهد. شما این ادعا را تایید می‌کنید؟

قاضی پور: فردی را که نام بردید(سیدحمید پورمحمد گل سفید) مدتی«مهمان» قوه قضاییه بوده است و من اطلاعی در دست ندارم که سرانجام پرونده ایشان به کجا کشیده شده و درچه مرحله ای است. بهتراست قوه قضاییه معلوم کند که ایشان صلاحیت معاونت آقای نوبخت را دارد یا نه؟ و این ماجرا درحیطه وظایف قوه قضاییه است. هر چند بعید میدانم ایشان تبرئه شده باشند و در اینباره باید در جلسه رسانه ای با سخنگوی قوه قضائیه این موضوع را جویا شوید. ولی آنچه مشخص است تبرئه افراد متهم دست هیچ نهادی غیر از قوه قضائیه نیست و بنده تا جایی که اطلاع دارم و از برخی از اعضا سوال کردم از وجود چنین نامه ای مطلع نبودند.

سوال:اما آقای نوبخت ادعایی را مطرح کردند که سه قوه، نامه‌ای منتشر کرده اند که نشان می‌دهد آقای حمید پورمحمد گل سفید از فساد اقتصادی و شبهات مالی مبرا هستند، اما این نامه هنوز به دست رسانه‌ها نرسیده است، آیا وجود چنین نامه ای واقعیت دارد؟

قاضی پور: بنده تایید نمی‌کنم وهم‌چنین نامه ای دراین خصوص به دستم نرسیده است. و اگر چنین است باید از آقای نوبخت پرسید چرا این نامه ها را در اختیار عموم قرار نمیدهند که هم خود از اتهام استفاده از فردی پرونده دار مبرا شوند و هم عموم مردم خیالشان راحت شود که معاون ایشان دیگر متهم فساد ۳۰۰۰ میلیارد نیست.

گفتنی ست روز گذشته نیز ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور، وب‌سایت سحام نیوز را به دلیل اطلاع رسانی مسئولانه درباره «محمدعلی طاهری» بنیان‌گذارعرفان حلقه تهدید به برخورد قضایی کرده بود.