دوشنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۸

محکومیت نرم سعید مرتضوی در پرونده جنایات کهریزک

منتشر شده در: .

Saeid-Mortazavi-Saham-News

معاون اول قوه قضاییه گفت: دیوان‌عالی کشور حکم محکومیت سعید مرتضوی در پرونده کهریزک را تأیید کرد.

به گزارش سحام، محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه درگفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: درجریان جزئیات این حکم نیستم، ولی تا جایی که اطلاع دارم محکومیت سعید مرتضوی که مربوط به انفصال‌ها می‌شد، تأیید شده است.

وی درباره این‌که شنیده شده دادگاه کیفری نمی‌تواند حکم به انفصال از خدمات قضایی برای قضات متخلف صادر کند، گفت: خیر، چنین چیزی نیست، زیرا در احکام کیفری، به‌صراحت به صدورحکم انفصال اشاره شده است.

سعید مرتضوی از سوی شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به‌ریاست قاضی مدیرخراسانی به انفصال دائم از خدمات قضایی و انفصال 5ساله از خدمات دولتی محکوم شده بود.

ین درحالی است که سعید مرتضوی جابه‌جایی پرونده در دیوان‌عالی کشور را اقدامی بی‌سابقه دانست و گفت: متأسفانه همان‌گونه که آقای اصلانی وکیل معاون سابق دادستانی تهران اعلام کرده، این پرونده را خلاف قانون از شعبه نهم دیوان‌عالی کشور پس از دو سال رسیدگی و پایان دادرسی اخذ کرده به شعبه 38 دیوان‌عالی کشور تحت رسیدگی مجدد ارجاع دادند که این اتفاق در دیوان‌عالی کشور نادر و بی‌سابقه و موارد ذیل به‌عنوان مطالب خلاف عرف، قانون و شرع مقدس اسلام در آن کاملاً مشهود است.

دادستان سابق تهران گفت: براساس صراحت مواد 261 و 262 قانون آئین دادرسی کیفری پس از ارجاع پرونده در دیوان‌عالی کشور به شعبه‌ای برای رسیدگی، نمی‌توان پرونده را از شعبه مرجوع‌الیه اخذ و به شعبه دیگر ارجاع کرد و همچنین به‌موجب نظر مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه در این رابطه تصریح شده که هیچ قانونی تا به حال تصویب نشده است که مجوز اخذ پرونده‌ای را پس از ارجاع از شعبه دیوان‌عالی کشور داده باشد.

براساس تایید دیوان‌عالی کشور، سعید مرتضوی دادستان سابق عمومی و انقلاب تهران به صورت دائم از احراز شغل قضایی انفصال پیدا کرده است.

هم‌چنین براساس این حکم، سعید مرتضوی به مدت ۵ سال از احراز مشاغل دولتی نیز منفصل شده است.

گفتنی ست درجنایات کهریزک در سال ۱۳۸۸، ۳ نفر براثر شکنجه‌های وارده جان خود را از دست دادند و عده زیادی نیز مورد آزار و اذیت های روحی و جسمی قرار گرفتند. این محکومیت نرم برای متهم ردیف اول جنایات کهریزک درحالی اتفاق می افتد که ۵ سال از وقوع آن جنایات می گذرد و سعید مرتضوی تاکنون توانسته به عنوان «آمر و مباشر» این پرونده از اجرای عدالت بگریزد.