سه شنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۷

افشای نام بدهکاران بانکی؛ بیش از۳۳۳۰ میلیارد تومان مطالبات بانک سپه(بخش پایانی)

منتشر شده در: .

در بخش دوم افشای نام «بدهکاران نظام بانکی کشور»، سحام اسامی بدهکاران بانکی بالای ۱۰۰ میلیون تومان بانک سپه را منتشر می‌کند. پیش تر سحام، نسبت به انتشار اسامی ۵۰۰ ردیف نخست لیست مطالبات بانکی بانک سپه اقدام کرده بود. انتشار این اسامی در راستای «احقاق حقوق مردم» و«فشار بر بدهکاران بانکی» برای پرداخت بدهی های خود به نظام بانکی کشورصورت می‌گیرد. شایان ذکراست که انتشاراسامی بدهکاران بانکی بانک سپه در این بخش پایان می یابد و سحام در نوبت بعدی انتشار به سراغ یکی دیگر از بانک ها خواهد رفت.

پس از جمع بندی «گزارش هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از نظام بانکی کشور»، نمایندگان عضو این هیئت به تناوب مورد تهدید قرار گرفته اند تا اسامی بدهکاران بانکی به صورت محرمانه باقی بماند. این گزارش، اسامی بدهکارانی را شامل می شود که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰(اوج درآمد نفت در دوران محمود احمدی نژاد) نسبت به دریافت تسهیلات کلان اقدام کرده اند و به دلیل در دست داشتن توصیه نامه‌های متعدد از سوی هیئت دولت وقت و برخی از افراد ذی نفوذ کشور مبنی بر درخواست استمهال برای بازپرداخت بدهی‌های خود، تاکنون سیستم بانکی موفق به بازپس گیری مطالبات ملی نشده است. یکی از دلایل عمده ناتوانی سیستم بانکی در دریافت مطالبات،«وثائق ناکافی بدهکاران بانکی»است. سحام اذعان می‌دارد که اغلب این شرکت‌ها و افراد، وابسته به محافل خاص هستند که از بازپرداخت بدهی های خود استنکاف می ورزند. همچنین قسمت عمده این تسهیلات زمانی اخذ شده اند که نرخ ارز دچار نوسان و جهش غیرعادی نبوده و با جهش نرخ ارز، میزان دارایی بدهکاران بانکی به چند برابر ارزش تسهیلات دریافتی افزایش پیدا کرده است. میزان این مطالبات تا سال ۱۳۹۰ محاسبه شده که با توجه به جریمه‌های دیرکرد درسیستم بانکی، این مطالبات قطعا افزایش پیدا کرده است.
علاقه مندان می توانند با مراجعه به وب‌سایت روزنامه رسمی کشوربه نشانی http://www.rooznamehrasmi.ir، نسبت به استخراج اسامی اداره کنندگان این موسسات اقدام کنند.

چندی پیش مدیرعامل بانک سپه، درحاشیه جلسه‌ای که درهیئت دولت و با محوریت وصول مطالبات بانک‌ها تشکیل‌شده بود، با دردست داشتن لیست کامل بدهکاران بانکی(لیست دراختیارسحام) و نشان‌ دادن آن به خبرنگاران اعلام کرد که به‌زودی«لیست کامل» را دراختیار رسانه‌ها قرارخواهد داد.

بدین وسیله سحام در مرحله دوم افشای نام بدهکاران بانکی به سراغ ردیف های بعدی «لیست بدهکاران بانک سپه» رفته است، اسامی بدهکاران سیستم بانکی کشوربه تدریج اطلاع رسانی خواهد شد. به دولت تدبیرو امید و قوه قضائیه توصیه می شود دربازپس گیری اموال مردم و بانک ها از بدهکاران بانکی، مسامحه به خرج ندهند و با قاطعیت، نسبت به احقاق حقوق مردم اقدام کنند.

Motalebat15-sepah-saham-news

Motalebat16-sepah-saham-news

Motalebat17-sepah-saham-news

Motalebat18-sepah-saham-news

Motalebat19-sepah-saham-news

Motalebat20-sepah-saham-news

Motalebat21-sepah-saham-news

Motalebat22-sepah-saham-news

Motalebat23-sepah-saham-news