شنبه, ۱۶ آذر , ۱۳۹۸

صفحه فیس‌بوک بابک زنجانی هم‌چنان فعال است

منتشر شده در: .

Babak-Zanjani-saham-news

خودش هشت‌ماهی است در زندان به‌سر می‌برد، اما صفحه فیس‌بوکش درحمایت ازاوهم‌چنان فعال است. حامیانی درایران یا خارج ازکشورهم دارد که پیش‌ترعضو کمیته پی‌گیری پرونده «بابک زنجانی» در مجلس ازآن خبر داده بود.

«امیرعباس سلطانی» گفته بود:«خبرهایی به ما رسیده که نشان از«لابی» جدی آدم‌های زنجانی درلایه‌های میانی برخی نهادها دارد. او در زندان هم سرحال و سرخوش است و گویا دچار توهم شده که به‌زودی اتفاقی خواهد افتاد، با قوه‌قضاییه همکاری نمی‌کند واطلاعات لازم را نمی‌دهد.» فارغ از گفته‌های«سلطانی»، اما علنی‌ترین حمایت‌ها ازاو در صفحه فیس‌بوکش دیده می‌شود.

فردی با نام مستعار«حداد» به‌حمایت ازاوآن‌جا مطلب می‌نویسد و برخی اطلاعیه‌ها و پیام‌ها هم با امضای«هولدنیگ سورینت» شرکت تحت ریاست«بابک زنجانی» منتشر می‌شود. مثل پیام تسلیتی که به‌مناسبت سانحه اخیرهوایی روی صفحه فیس‌بوک«بابک زنجانی» منتشر شد. یا وقتی شرکت سورینت اعلام کرد حاضراست هزینه درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی را متقبل شود؛ قصدی که گویا درحدهمان اطلاعیه باقی ماند. صفحه«بابک زنجانی» نزدیک به35هزارو205عضو دارد و کامنت‌ها و لایک‌های برخی پست‌ها، گاه به دوهزارهم می‌رسد. صفحه«بابک زنجانی» بهار92 هم‌زمان با مطرح‌شدن نام«زنجانی» درقضیه انتشار فیلم جنجالی مذاکرات سعید مرتضوی درمجلس و بعدهم طرح بدهی‌هایش به وزارت نفت، آغازبه‌کار کرده است.

مشخص است که هدف اصلی راه‌اندازی این صفحه به‌نوعی مطرح‌کردن«بابک زنجانی» و حمایت ازاو دربرابراخبار و نقدها بوده‌است. اگرچه صفحات دیگری هم با نام«بابک زنجانی» در فیس‌بوک وجود دارد، ولی همان اوایل او درنوشته‌ای درهمین صفحه انتساب دیگر صفحات منتسب به خودش را در فیس‌بوک تکذیب کرد. نخستین پست فیس‌بوکی«بابک زنجانی» عکسی از خودش است و بعد هرچه هست تا پیش از دستگیری، اخبار وعکس‌های اواست به‌هنگام افتتاحیه‌ها و بازدیدها از پروژه‌هایش. از کارخانه تا مجتمع مسکونی، هتل، هواپیماسازی، شرکت فیلم‌سازی، شرکت هوایی و حتی پروژه ایران‌زمین.

انتقاد حامیان زنجانی از اصلاح‌طلبان
در پست‌های صفحه«بابک زنجانی» معمولا رد مشخصی از گرایش‌های سیاسی دیده نمی‌شود، اما درآخرین پست با امضای مستعار«سپهری»، ابتدا«زنجانی» با«بیل گیتس» مقایسه شده و درنهایت نتیجه گرفته‌ شده است که«بازداشت زنجانی نتیجه احساساتی‌شدن جناح اصلاح‌طلب پس از مدت‌ها انتظار برای قدرت‌نمایی واثبات حقانیت خود بوده‌است.» با گذشت چندماه از بازداشت«زنجانی» طرح این سوال قابل‌تامل به‌نظر می‌رسد که چه اتفاقی رخ داده که حامیان«بابک زنجانی» به یک‌باره به فکر افتاده‌اند پای اصلاح‌طلبان را به موضوع کشانده و داستانی نو اختراع کنند. چه کسانی از طرح این سناریو سود می‌برند؟

نویسنده مدعی است که اصلاح‌طلبان برای بهره‌برداری جناحی به زنجانی حمله می‌کنند«آنها موضوع یک بدهی حساس را با شعار مبارزه با فساد درهم‌آمیخته و هردو را در یک ظرف گذاشتند و زنجانی را وارد این میدان کرده واز هرجهت شروع به مانوردادن کردند تا بهره‌برداری‌های خود را کنند، اما فراموش کردند که قضاوت نهایی درمورد حقانیت آنها، منوط به موفقیت در وصول وجه است واگر نتوانند آن را وصول کنند، باید همه اتهامات وارده را پس بگیرند واقرارکنند که در مورد زنجانی اشتباه کرده‌اند، ازاو عذرخواهی کرده وایشان را آزاد و با اسکورت به کشورهای مختلف ببرند تا او پول را وصول کند.»

بابک زنجانی و پیش‌بینی انتخابات
نخستین کامنت‌های فیس‌بوکی«زنجانی» هم جالب است، برخی او را تحسین کرده‌اند و برخی دیگر با ارسال رزومه‌کاری خود، ازاو تقاضای شغل دارند. اما هرچه جلوتر می‌رویم کامنت‌ها رنگ‌وبوی دیگری می‌گیرد واین پرسش برای کامنت‌گذاران اساسی می‌شود که چطور و چگونه او به این همه ثروت دراین مدت کوتاه دست یافته‌است؟«این نصیحت را از من به یادگار داشته باش که مردم دو دسته‌اند؛ یا قمارباز یا کاسب. به‌نظر می‌رسد شما از دسته اول باشی. هیچ قماربازی تاکنون، تا آخرش نبرده. شما مرا یاد این داستان از رضاخان می‌اندازی که بهش گفتند «قاچاقچی‌ها خیلی دارند فعالیت می‌کنند. او گفت ولشان کنید، هرچه درمی‌آورند آخرش مال من است. تو خودت فکر نمی‌کنی یکی از شرایط مدنیت ایجاد فرصت یک‌سان وعادلانه در عرصه فعالیت اقتصادی درکشور است؛ که افرادی مثل شما با تکاثر و حذف رقبای خود آن را لوث کرده‌اید. آخر پسرعموی من کجای دنیا قبول می‌کنند که درکنار 10میلیون فارغ‌التحصیل بیکار در کشور، یکی مانند شما که نه تخصصی داری، نه صاحب تکنیکی هستی به ثروت قارونی برسی.»

خرداد92 بابک زنجانی در صفحه‌اش سوال جالبی مطرح می‌کند؛«به‌نظر شما چه‌کسی رییس‌جمهورایران خواهد شد؟» پاسخ یکی از کامنت‌گذاران جالب است:«واسه شما که فرقی نمی‌کنه، هم از توبره می‌خوری هم از آخور… اصولا تاجر نباید تو سیاست دخالت کنه… فقط تماشا کن.» شرکت هولدینگ سورینت یا گردانندگان سایت«بابک زنجانی» از زمان بازداشت رییس، وظیفه حمایت از«بابک زنجانی» را برعهده گرفته‌اند. حامیان«بابک زنجانی» مدعی‌اند او یک قربانی است.

در یکی از آخرین پست‌های این صفحه با امضای«حداد» آمده است: «آیا نه این است که زنجانی قربانی شده است تا موضوع خیانت بارز عده‌ای، به فساد واهی دیگران تبدیل شود؟ آیا این فرار به جلو نیست؟ آیا نه این است که هرکجا راهی برای پرداخت بدهی زنجانی پیدا شد، همین آقایان فورا مانع از ادامه روند پرداخت شدند؟ آیا مردم ایران حق دارند بدانند که نامه بانک مرکزی تاجیکستان هرگزجعلی نبوده است و فقط هیاهوی برخی مانع از ادامه روند پرداخت شد؟ آیا مردم حق دارند بدانند که ارزش اموال زنجانی را بسیار پایین ارزیابی کرده‌اند تا مشکل از این طریق هم حل نشود؟ آیا مردم حق دارند بدانند که قرار است این مشکل حل نشود؟»

بعد هم خطاب به دولت و رییس کمیته تحقیق‌تفحص مجلس از سازمان تامین‌اجتماعی می‌نویسد:«با برنامه‌ریزی‌های دولت تدبیروامید، چنین مردانی در نطفه خفه خواهند شد و هرگز دیگر به دنیا نخواهند آمد واگرهم بنا به اشتباه درایران به دنیا بیایند یا ازایران می‌روند یا می‌شوند کارمند اداره آب… آقای محجوب، بیش ازآن‌که باید امیدوار باشید مردانی مثل زنجانی، دیگر ظهور پیدا نکنند باید دعا کنید به خدمات و توانایی‌های چنین سربازانی دیگر نیاز پیدا نکنید.»

بازیکنان تیم زنجانی به حریف پیوسته‌اند
حامیان«زنجانی» از بی‌معرفتی یاران سابق هم شاکی‌اند، تا آنجا که در یک پست در صفحه زنجانی نوشته شده:«همه بازیکنان تیم زنجانی به مرور به تیم حریف پیوسته‌اند و زنجانی باید یک نفره بازی کند. کسانی که تا دیروز با زنجانی بودند و از محل کارشان در مجلس یا وزارت نفت اس‌ام‌اس‌های پ‌نَ‌پَ برای زنجانی ارسال می‌کردند که هنوز در موبایل زنجانی موجود است، امروزادای قهرمان ملی را درمی‌آورند که چه نشسته‌اید زنجانی پول بیت‌المال را برد! کجا برد؟ نمی‌دانیم!…»

حامیان‌ رییس، گاه به رسانه‌ها واشخاص و نهادها هشدار می‌دهند که اخبار مربوط به«بابک زنجانی» را تنها ازطریق دادستانی و مراجع ذی‌صلاح پی‌گیری کنند وازاخبار دیگری که فاقد مدرک یا مستندات است و باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود در مورد پرونده آقای بابک زنجانی منتشر نکنند. درغیراین‌صورت:«شرکت هولدینگ سورینت و شرکت‌های تابعه وهم‌چنین شخص آقای بابک زنجانی حق پیگرد قانونی را برای خود محفوظ می‌دارند و با متخلفان طبق قانون مجازات اسلامی یا قانون مطبوعات برخورد خواهد شد.»

حامی«زنجانی» معتقداست که با تغییر دولت همه تقصیرها گردن«بابک زنجانی» افتاده و مسوولان و دست‌اندرکاران دولت قبل که آگاهانه ریسک معاملات«زنجانی» را پذیرفته بودند الان پاسخ‌گو نیستند:«آیا این اموال دراختیار شخص زنجانی بوده یا شرکت‌های او؟ اگر دراختیار شخص او بوده باید از مسوولان پرسید کجای دنیا چندمیلیارددلار را به یک شخص می‌دهند؟ این واقعیت است که همه مسوولان و دست‌اندرکاران شرکت نفت و بانک مرکزی ایران در زمانی که آقای زنجانی را جناب مهندس خطاب می‌کردند آگاهانه ریسک چنین معاملاتی را پذیرفته بودند و می‌دانستند که زنجانی نقل‌وانتقالات مالی غیرقانونی از دیدگاه بین‌الملل انجام می‌دهد وهرلحظه ممکن است حساب‌های‌شان مسدود شود و با وجود همه احتمالات تن به چنین ریسکی داده‌اند. اما با تغییر دولت، همه مسوولان ریسک را تنها متوجه زنجانی کرده‌اند.»

آخرین پستی که«بابک زنجانی» پیش از دستگیری روی صفحه‌اش منتشر کرده شکایتی است ازاین بابت که او را«جرثومه فساد» دانسته‌اند. دراین پست نوشته شده:«درهرصورت من کار کرده‌ام، شاید اشتباهی درکار من دیده شود، ولی حتما خطا نکرده‌ام و کسی با این حجم کار احتمال اشتباهش هست ولی یادآور می‌شوم من هم مثل شما از جان و مالم گذشته‌ام و برای خدمت به کشور کار کرده‌ام و چیزی برای ازدست‌دادن ندارم. درهرصورت سرباز کوچک جسور ولایتم نه جرثومه فساد.» هرچند باید منتظر ماند تا روز محاکمه و دید آیا نظر دستگاه قضایی هم درباره«بابک زنجانی» همین است.