چهارشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۹

نگرانی ملکه؛احتمال جداشدن یک سوم ازخاک بریتانیا

منتشر شده در: .

منابع کاخ باکینگهام اعلام کرده‌اند که ملکه انگلیس به شدت ازاحتمال جدایی اسکاتلند از بریتانیا نگران است. جدایی اسکاتلند از پادشاهی انگلستان، به جدا شدن یک سوم خاک این کشور می‌انجامد و تاثیر بسزایی در روند سیاسی انگلستان خواهد داشت.

وال‌استریت‌ژورنال: پیامدهای جدایی اسکاتلند برای کامرون فاجعه آمیز خواهد بود

نخست وزیرانگلیس که درپایتخت اسکاتلند به سر می‌برد امروز اظهار داشت که اگراین کشورازهم فروبپاشد موجب دل‌شکستگی وی خواهد شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، دیوید کامرون نخست‌وزیرانگلیس که برای جلوگیری ازاستقلال اسکاتلند و ترغیب مردم این منطقه برای دادن رأی منفی به همه‌پرسی عازم ادینبرو مرکز اسکاتلند شده بوده دراظهاراتی اعلام کرد که«اگراین خانواده کشور پاره پاره شود، قلب من خواهد شکست.»

کامرون دراین سخنرانی اعلام کرد که تداوم اتحاد ارزی با اسکاتلند درصورت جدایی این منطقه امکان ندارد.

نخست‌وزیرانگلیس امروز نیز طی یادداشتی در نشریه دیلی میل از مردم اسکاتلند خواست تا با رای به استقلال این منطقه خانواده پادشاهی متحده را ازهم نپاشند.

جیمز کامرون روز چهارشنبه از مردم اسکاتلند درخواست کرد تا درهمه پرسی 18 سپتامبر با رای«نه» خود به استقلال اسکاتلند خانواده امپراطوری را هم‌چنان متحد نگه دارند.

کامرون و اد میلبند، رهبر حزب مخالف در نشانه‌ای دیگراز وجود تنش درمیان مقامات حاکم، جلسه پرسش و پاسخ هفتگی خود را برای سفر به اسکاتلند و ممانعت از جدایی این بخش از امپراطوری متحده پس از 307 سال تمام تلاش خود را انجام دهند.

کامرون 47 ساله در مطلبی که در روزنامه دیلی میل به چاپ رسید اعلام کرد: ما نمی‌خواهیم این خانواده ازهم جدا شود. امپراطوری متحده یک کشور ویژه و ارزشمند است.

نخست‌وزیر انگلیس اما درادامه به مردم اسکاتلند هشداری جدی داد و گفت: اگرامپراطوری متحده ازهم جدا شود این جدایی برای همیشه خواهد بود.

با این‌حال برخی از سیاست‌مداران راست‌گرا معتقدند که کامرون بیش ازاین‌که انگلیسی باشد یک چپ‌گرا به شمار می‌رود وازاین رو گزینه مناسبی برای متقاعد ساختن مردم اسکاتلند برای مخالفت با استقلال به شمار نمی‌رود.

مردم اسکاتلند روز18 سپتامبر(27 شهریور) برای شرکت درهمه پرسی استقلال این منطقه به پای صندوق‌های رای می‌روند.