سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

یک ازدواج سیاسی، پیگیری قضایی می شود؟!

منتشر شده در: .

Emad-Hashemi-saham-news

»یغمافشخامی

ازدواج چه در فرهنگ کشورما و چه در دین مبین اسلام همواره یکی از موضوعاتی بوده که علمای دینی روی آن بیش از هر موضوع دیگری تاکید داشته و دارند. اما همیشه واز میان وصلت هایی که درطول روز انجام می شود و زوجین به میمنت و خوشبختی به خانه بخت می روند از وصلت سياسيون با یکدیگر يا ازدواج‌هاي سياسي همواره به شکلي متفاوت یاد می شود.
تا جایی‌که دراین مورد آخر و وصلتی که بین خانواده آیت‌الله هاشمی و سیدصادق روحانی درشب پانزدهم شهریور درباشگاهی در فرمانیه انجام گرفت صحبت از«پیگرد قضایی»است. روز گذشته درهمین رابطه دفترآیت‌الله سید صادق روحانی اطلاعیه ی در سه بند! منتشر کرد مبنی براین‌که این وصلت علی رغم میل باطنی پدرعروس(مهندس کاظم روحانی) اتفاق افتاده است و روند طی‌شده دراین زمینه دارای اشکالات فراوان قانونی بوده که ازطریق مراجع قضائی درحال پیگیری است. پیگردی که نعمت‌احمدی وکیل دادگستری دراین باره گفت:«اینکه دختر بخواهد بدون اذن پدر پای سفره عقد بنشیند، امکان پذیر نیست، اگرهم چنین چیزی صحت داشته باشد که پدربزرگ عروس بیان کرده حتما«رضایت کتبی وجود داشته که عاقد توانسته خطبه عقد را بخواند و درضمن مطابق ماده 1043 قانون مدنی،«نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد، موقوف به اجازه پدر یا جد پدری اوست وهرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و دراین صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با اوازدواج نماید وشرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده پس ازاخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص به دفترازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید». همان طور که ملاحظه می شود به موجب این قانون دختر بالغه باکره نمی تواند بدون اجازه پدر یا جدپدری اقدام به ازدواج نماید مگر با شرایط و ترتیبات خاص. این درحالی است که آیت‌الله سید صادق روحانی درپاسخ به سوالی مبنی براین‌که ازدواج دختره رشیده و بالغ چه حکمی دارد گفته بود:
«چنان‌چه دختر بالغه و رشیده باشد و خوب و بد را تشخیص دهد اذن پدر و رضایت او شرط صحت صیغه دختر نیست.» اما هم اکنون و پس از انتشار خبرازدواج نوه خود با نوه آیت الله هاشمی وی عدم رضایت پدرعروس را دارای اشکالات فراوان خوانده و خواستار پیگرد قضایی آن شده است.
اما ازسوی دیگر این ازدواج که به نوعی دیگرعروس، ازدواج بین نتیجه امام و نوه نفیسه اشراقی، و فرزند محسن هاشمی هم محسوب می شود درحالی ازابتدای روز گذشته با جنجال روبرو شده است که اولین وصلتی است که بین خانواده امام خمینی وهاشمی رفسنجانی رخ داده است. و به نظر می رسد یکی دیگر از دلایلی که این‌گونه مورد علاقه برخی از جریانات خاص قراره گرفته شخص آیت‌الله هاشمی رفسنجانی باشد که طی چند سال گذشته به هر بهانه ای بارها مورد بی مهری وغضب برخی ازافراطیون داخل کشور قرارگرفته است. گفتنی است آیت‌الله سید صادق روحانی در سال ۱۳۶۴ به نحوهٔ تعیین آیت الله منتظری به‌عنوان قائم مقام رهبری توسط مجلس خبرگان رهبری اعتراض کرد و به همین دلیل ۱۵ سال درحبس خانگی درقم به سر برد. موضوعی که گفته می شود پس از فوت آیت الله منتظری، انتصاب این مسئله به وی توسط فرزندش تکذیب شد.

حساسیت ازدواج های سیاسی
اما درهمه جای دنیا مسئولان عالی‌رتبه کشور در تيررس توجه بيشترافکارعمومي هستند، به گونه‌اي که مردم ازدواج، تولد و روابط عادي، غيرمتعارف وعجيب وغريب سياسيون و وابستگان آنان را به دقت دنبال مي‌کنند. ازدواج‌هاي سياسيون، مسأله شگفتي نيست، اما درهر نظام سياسي، بسته به تسلط افکار محافظه‌کار يا ميانه‌رو، اين مسأله ازابعاد گوناگوني برخورداراست. شايد بتوان گفت که دليل وانگيزه اصلي وقوع برخي ازدواج‌هاي سياسي، قرارگرفتن درشرايط محيط سياسي و برخي روابط خانوادگي وگپ و گفت‌هاي سياسي است که در ميان سياسيون بسيار ديده مي‌شود. ازدواج‌هاي سياسي و يا چگونگي ازدواج سياسيون، شاید في نفسه بد نباشد، اما گاهی وجود اين جذابيت ها و روابط ميان سياسيون ممکن است دردسرسازهم شود. معمولا سيستم‌هاي فکري سياسي وابسته به جريان‌هاي محافظه‌کاري، کمتر حاضرند اطلاعات شخصي از زندگي زناشويي خود و فرزندان‌شان را در معرض کنکاش افکارعمومي قرار دهند، چرا که براين باورند اين مسائل امورشخصي افراد تلقي شده و تفحص درباره آنها درست نيست اما با توجه به فراگیری و چرخش اطلاعات در سال‌های اخیر دیگر حتی بی سروصدا ترین وصلت ها هم پس از چند ساعت سراز شبکه های مجازی در می آورد. درازدواج‌هاي سياسي! اصلي‌ترين اولويت طرفين ازدواج و خانواده‌هاي آنان، آينده‌نگري در راستاي حفظ مقام و موقعيت سياسي است، به گونه‌ا‌‌ي که حساب‌گري سياسي فوق‌العاده جريان‌هاي سياسي حتي گاهی اوقات مانع از رعايت کامل جوانب امر و توجه به اصول و مقدمات اوليه از سوی دوطرف می شود.
با نگاهی تاریخی به روند چگونگی و شروع ازدواج های سیاسی می توان به این نکته دست پیدا کرد که اساسا شکل گیری اين گونه وصلت ها از دوران قاجار تا دوره كنوني، افزايش چشم‌گيري داشته است. درآن دوران، نگرش به مسأله ازدواج به شدت مصلحتي و برخاسته ازانگيزه‌هاي سياسي بود؛ مثلا خواهر ناصرالدين شاه، عزت‌الدوله، نخست با اميرکبير و پس از توطئه‌هاي سياسي، به عقد ميرزا آقا خان نوري عامل انگليس درآمد. ازدواج‌هاي درباري اشرافي از سابقه طولاني در تاريخ ايران برخورداراست و حتي درميان سران خاندان سلطنتي و فرزندان آنان نيزاين موضوع به شدت رواج داشته است. با اين حال، نمي‌توان صرف سابقه تاريخي به اين‌گونه ازدواج‌ها، آنها را ازاساس مردود دانست. نگرش منفي به ازدواج‌هاي سياسي، بيش ازآن‌که متأثر از نگاه اشرافي به بي‌بندوباري درانجام مراسم باشد، برخاسته ازجهت‌گيري وانگيزه‌هاي بعضا ناگفته‌اي است که دراين ميان هست. براي مثال، در رژيم گذشته، خاندان سلطنت به شدت نگران مراودات بيرون از چارچوب فرزندان دختروپسر با افرادي خارج از محدوده نهاد سلطنت بودند.
پس ازانقلاب اسلامی، گفتمان ارزشي واعتقادي و همکاري‌هاي انقلابي و نهادي افراد تا حد زيادي در وقوع برخي ازدواج‌ها تأثير داشت. اين درحالي است که بيشتر دست‌اندرکاران ميان‌سال نظام، پيش ازانقلاب ازدواج کرده بودند، اما روند جديدي ازازدواج‌ها درجمهوري اسلامي و درميان سياسيون کشورايجاد شد که اشاره به برخي ازآن‌ها خالي از لطف نيست. شهيد رجايي، رئيس‌جمهور ساده‌زيست اوايل انقلاب نيز با عاتقه صديقي، همسرش زندگي زناشويي خود را آغاز کرد. سيدمحمد خاتمي، رئيس‌جمهورسابق نيز با خانم زهره صادقي، خواهر زاده امام موسي صدرازدواج کرد. وي نسبت فاميلي نزديکي با خاندان امام موسي صدر دارد. برادر وي محمدرضا خاتمي نيز با زهرا اشراقي نوه امام پيوند زناشويي برقرار کرده است که فرزند اينها نيز با يکي از فرزندان صادق خرازي سفيرسابق ايران در فرانسه و برادرزاده کمال خرازي ازدواج کرده است. هم‌چنین درباره ديگر وصلت های خويشاوندي‌هاي سياسي، مي‌توان به اين موارد اشاره کرد: حجت الاسلام سیدمصطفی خامنه‌ای، فرزند مقام معظم رهبری، داماد عزیز خوشوقت، حجت الاسلام محمدی گلپایگانی(رئیس دفترمقام رهبری)، پدرشوهرخانم بشری خامنه ای دخترمقام معظم رهبری، حجت الاسلام محمدعلی صدوقی(نماینده‌ی ولی فقیه وامام جمعه‌ یزد و معاون حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور در دوره محمد خاتمی)، فرزند شهید آیت‌الله صدوقی، شوهر بی بی مریم خاتمی(خواهر محمدخاتمی رئیس جمهورسابق ایران) و پدر زن محمد هاشمیان(خواهر زاده رفسنجانی)، فائزه هاشمی رفسنجانی و یاسرهاشمی، همگی فرزندان حجت الاسلام اکبرهاشمی رفسنجانی و به ترتیب همسران حمید و سعید لاهوتی(فرزندان آیت الله حسن لاهوتی).