شنبه, ۲۵ آبان , ۱۳۹۸

روحانی‌ انتخاب کند؛ تسلیم اوامر یا صحبت با مردم؟

منتشر شده در: .

Mohamad-Maleki-saham-news

یک هفته پس از برکناری وزیرعلوم، روز چهارشنبه ۴ شهریورآیت الله علی خامنه ای، در دیدار با اعضای دولت یازدهم به آنها هشدار داد که «مسئله فتنه و فتنه ‌گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمزاست که آقایان وزرا باید همان‌ گونه که در جلسه‌ رأی اعتماد خود بر فاصله‌ گذاری با آن تأکید کردند، هم‌چنان بر آن پایبند باشند.»

دکتر محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران در واکاوی این اظهارات می گوید:«مشکل اصلی درایران این است که دولت و حکومت نداریم و دولت ها یکی بعد از دیگری تغییر می کند یک‌روز دولت آقای هاشمی، روز دیگر دولت خاتمی واحمدی نژاد و روحانی. در حقیقت این دولت ها از سوی آقای خامنه ای انتخاب می شوند تا فرمان های او را اجرایی کنند. در صحبت‌های روز چهارشنبه آقای خامنه ای هم این مسئله اثبات شد و حتی پس ازافشای سند معروف سپاه در مورد انتخابات ۸۸ و کشتار مردم و تقلب درانتخابات و دستگیری هزاران جوان و دانشجو که تعدادی ازآن‌ها هنوز در زندان به سر می برند و حصر سه نفراز بزرگان نظام و فتنه گر خواندن معترضین، مشخص شد که همه وهمه مورد تأیید آقای خامنه ای بوده است و این‌که دولت و وزرا باید حساب خود را از فتنه گران روشن کنند. بنابراین آقای خامنه ای می خواهد قدرت مطلقه خود را اعمال کند و هر برنامه و تصمیمی که بگیرد، همه باید آن‌را اجرا کنند.»

اظهارات آقای خامنه ای دقیقا یک هفته پس ازاستیضاح و برکناری وزیرعلوم صورت گرفت. استیضاحی که بطور مستقیم به حوادث پس ازانتخابات ۸۸ و راه یافتن معترضین و راه یابی مجدد تعدادی از دانشجویان ستاره دار و محروم شده و حامیان جنبش سبز و جریان اصلاح طلب باز می گشت.

دکتر ملکی دراین زمینه تصریح می کند:«ازاستیضاح ها متوجه می شویم که حساسیت بر روی وزارت‌خانه هایی است که با توده مردم در تماس هستند، از جمله وزیر وزارت علوم که با دانشگاهیان درارتباط است، یا وزارت آموزش و پرورش که با فرزندان این مملکت و معلمان ارتباط دارد و یا وزیرارشاداسلامی که با مطبوعات و رسانه ها و منتقدین سر و کار دارد. بنابراین در یک نظام دیکتاتوری و سیستم فاشیستی، این گونه اقدامات طبیعی است. یک نفر به‌عنوان ولی امرمسلمین در بالا می نشیند و می گوید همه ملت باید تسلیم من باشد، چراکه ما نماینده خدا وامام زمان(عج) هستیم. بدین ترتیب تا زمانی‌که نظام ولایی درایران بر سر کار است، تغییر وزرا و حتی تعیین وزراء که برخی ازآن‌ها مانند وزیراطلاعات مستقیما توسط آقای خامنه ای صورت می گیرد، یک امر طبیعی است و همه وزرا باید تسلیم اوامرایشان باشند. آقای خامنه ای در مقابل عملکرد خود هم، به هیچ‌کس پاسخگو نیست واین یک سیستم دیکتاتوری است. اما سوال اساسی این است که آیا آقای روحانی این نظام را می شناخت؟»

چند روز پس ازاظهارات رهبری، حسن روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه دولت برای عمل به توصیه های علی خامنه ای گفت:«… معیار ما قانون خواهد بود نه تخیّل! نمی پذیریم که کسی بخواهد بر مبنای توهمات، فردی را محکوم کرده یا به دولت بگوید که این فرد از حقوق اجتماعی محروم است؛ محرومیت از حقوق اجتماعی حکم دادگاه می خواهد…»

وی هم‌چنین پس ازاستیضاح وزیرعلوم اعلام کرده بود که با استیضاح و برکناری وزیرعلوم، مسیر دولت عوض نخواهد شد و به وعده‌های انتخاباتی اش پای‌بند خواهد ماند.

دکتر ملکی براین باوراست که حسن روحانی به‌خوبی با سیستم نظام ولایی آشنایی داشته است و باید تکلیف خود را در برابر مردمی که به او رای دادند، روشن کند. این فعال حقوق بشر خاطرنشان می کند:«آقای روحانی سال‌ها دبیرشورای عالی امنیت ملی وعضو شورای عالی امنیت ملی بوده است و شخصا یک فرد امنیتی است و دقیقا می دانست چه شرایطی وجود دارد و الان هم باید تکلیف خود را با ملت روشن کند. یا باید تسلیم مطلق اوامرآقای خامنه ای باشد و یا باید تمام مسائل را با مردم در میان بگذارد.»

به گفته محمد ملکی؛«پس از گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت روحانی، وضع نه تنها بهتر نشده، بلکه روز به روز بدتر می شود. از حقوق بشر و وعده های داده شده خبری نیست، زندان‌ها مملو از روزنامه نگاران و دانشجویان دگراندیش است، اعدام ها به وضع وحشتناکی افزایش یافته، رفتار با زندانیان سیاسی بد و بدتر شده، حادثه کم سابقه حمله به بند۳۵۰ دراین دوران اتفاق افتاده و با همه وعده ها، عاملین این جنایت نه تنها تنبیه نشدند، بلکه روز به روز به فشار بر زندانیان بی‌گناه می افزایند. متاسفانه روحانی با وجود درخواست های مکرر، نگفت چه کسانی مانع کار او هستند و نگفت او در وزارت اطّلاعات و اطلاعات سپاه و قدرت‌های وابسته به رهبری، هیچ کاره است و نمی تواند، یا نمی خواهد با ارباب و مرادش در بیفتد؛ زیرا در این ۳۵ سال به هرکجا رسیده از برکت وجود ایشان بوده است.»

این استاد سابق دانشگاه معتقد است که روز به روز وضع ملک و ملّت بدتر شده و تغییرات ظاهری دولت ها هم هیچ دردی را دوا نکرده است. باید تغییرات اساسی و زیربنایی به وجود آید و نظام ولایی به نظامی مردمی تبدیل شود، باید به‌جای یک نفر، مردم تصمیم گیرنده امور خود باشند. او بیان می کند:«وضعیت مملکت را ببنید، رودها و دریاچه ها همه خشک شده اند، کشاورزی ما از بین رفته و دزدی ها و تبهکاری ها افزایش یافته، آمار طلاق و فقر و بیکاری به شکل افسارگسیخته سیرصعودی خود را طی می کنند. این همه فلاکت مردم، نتیجه همین نظام ولایی است که درآن سیدعلی خامنه ای در بیش از۲۵سال به‌عنوان«ولی مطلق فقیه»، امور دینی و اجتماعی کشور را در دست گرفته و در برابر کسی هم پاسخ‌گو نبوده است. اساسا شاکله شخصیتی آقای خامنه ای هم این است که فقط خود را قبول دارد وهیچ حرفی غیراز نظر خود را نمی پسندند.»

مژگان مدرس علوم
برگرفته از: راه دیگر