سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹

«بیعت» با رهبری؛ شرط رفع فشارها بر علیه سید صادق شیرازی

منتشر شده در: .

Ayatollah-Sadeghi-Mohammad-sahamnewsپس از نزدیک به یک ماه فشار برآیت الله سیدصادق شیرازی و فشار افکارعمومی در داخل وخارج از کشور، منابع خبری از ميانجي‌گرى ميان دفتر رهبرى جمهوراسلامی با مسؤول بنياد آیت الله سیدصادق شیرازی خبر دادند.

بنا به گزارش های رسیده به سحام، دراین دیدار یکی از مسئولین دفتر بیت رهبر ایران، با تأکید مجدد برادعاهای پیشین مطرح شده درباره سیدصادق شیرازی و مواضع به گفته وی«ضد انقلابی» وی، تنها راه رفع فشارهای کنونی را«بیعت» با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، عنوان کرده است.

«بیعت» درعرف سیاسی اسلامی به‌ معنای تأیید نظام سیاسی و شخص حاکم درحکومت اسلامی است و به منزله مشروعیت بخشی به نظام سیاسی مسلط قلمداد می شود.

طی یک‌ماه گذشته نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، حملات رسانه ای وامنیتی گسترده را برآیت الله شیرازی از سر گرفته بودند. دراین سلسله از فشارها، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی طی بیانیه ای از تعطیلی، پلمپ، توقیف اموال و دارایی‌های دفاتر شبکه های ماهواره ای مرتبط با سیدصادق شیرازی خبر داده بود.

هم‌چنین مأموران وزارت اطلاعات و دادگاه ویژه روحانیت، روحانیون نزدیک به آیت الله شیرازی را دستگیر و زندانی نمودند. مجتبی رئوفی، مسعود بهنام وحامد تقی پوراز جمله روحانیون دستگیر شده هستند که پرونده آنان هم‌چنان در دادگاه ویژه روحانیت در جریان است.

سه روز پیش از این نیز، وب‌سایت سیدصادق شیرازی با تشخیص و دستور کمیته فیلترینگ و تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه فیلتر شده واز دسترس خارج شده است. دفتر شبکه تلوزیونی مرجعیت و دفتر مؤسسه رسول اکرم وابسته به وی نیز توسط مأموران وزارت اطلاعات تعطیل واموال این دفاتر مصادره شده اند.

سیدصادق شیرازی پس از رخدادهای انتخابات ریاست جمهوری در سال 88 و به‌ویژه در ماه‌های اخیر، انتقادات آشکاری را از عملکرد جمهوری اسلامی بیان داشته بود. از جمله وی طی فتوایی که دوماه پیش تر منتشر شده بود، ضمن غیر مشروع دانستن مصادره اموال و دارایی های زندانیان سیاسی، هرگونه دخل وتصرف در اموال آنان را غیرمشروع دانسته بود.

در انتقاد دیگری که در دیدار واشنگتن مورد بحث وگفتگو قرار گرفته است، سید صادق شیرازی ضمن انتقاد از ولایت مطلقه فقیه، این نظریه را از دیدگاه فقهای شیعه مردود دانسته واز بزرگان فقهای شیعه، شیخ انصاری را«ضد ولایت فقیه» تعبیر کرده بود.

به نظر می رسد اختلافات مبنایی وانتقادات فزاینده سید صادق شیرازی، زمینه فشار و برخورد با وی را فراهم آورده است.  گفته می شود فشار برای«بیعت» با آیت الله خامنه ای، در راستای تأیید مرجعیت اعلای وی صورت می گیرد.