سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹

ظلم ظالمان به خاطر این است که کسی آنها را کنترل نمی‌کند

منتشر شده در: .

yoosef-sanei-saham-news

آیت الله العظمی صانعی با اشاره به اینکه خوارج در مسجد به علی(ع) توهین کردند اما او اجازه برخورد نداد و حتی سهم آنها را از بیت المال را هم قطع نکرد، به مقایسه این رفتار با عملکرد مدعیان امروزین پیروی از امیرالمومنین پرداخت و گفت: چقدر تفاوت است بین ما و علی؟! وی همچنین از زندانی و گرفتار کردن پدران در شرایط فعلی انتقاد کرد و به مقایسه آن با رفتار امام علی با یتیمان پرداخت.

به گزارش خبرنگار کلمه، این مرجع تقلید در مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در سخنانی کوتاه گفت: در مسجد کوفه خوارج به امیرالمومنین بدگویی می کنند، ایشان می گوید کاری با آنها نداشته باشید و بگذارید بگویند، لابد حسابی دارند و فکر می کنند به آنها ظلمی شده که دارند اینطور می گویند. حقوقشان را از بیت المال هم قطع نکنید.

وی افزود: حالا ما اگر یک کسی گفته بالای چشمت ابروست، می گوییم حق نفس کشیدن را باید از او گرفت. پناه بر خدا! کجاییم؟ کجا داریم می رویم؟ آبروی اسلام را چطور داریم می بریم؟ امیرالمومنین می گوید حقتان را از بیت المال می دهم، ما می گوییم حق نفس کشیدن هم ندارید!

آیت الله صانعی همچنین تصریح کرد: کجای دنیا شما سراغ دارید در مسجدی به رئیسی توهین شود و آن رئیس هیچ عکس العملی نشان ندهد. امیرالمومنین نگفته که بلند شوید و این خوارج را بزنید که در مسجد دارند به من توهین می کنند. فرمود تا دست به اسلحه نبردید، از بیت المال هم حقتان را می دهم، نه اینکه از همه حقوق انسانی محرومتان می کنم برای اینکه یک جایی گفته اید بالای چشم آقا ابروست!

این مرجع تقلید با اشاره به وصیتنامه امام علی (ع) در زمان شهادت، گفت: علی را اگر بخواهیم بشناسیم، در همین وصیتنامه ای که امشب از حضرت نقل شده، می توان شناخت. البته آن نویسنده مسیحی یک مطلبی را بیان نکرده و آن ادب امیرالمومنین است. کلمات امیر مومنان بعد از قرآن بی نظیر است اما تا وقتی رسول الله بود یک جمله از علی نقل نشده است. علی هیچ گاه هنگام نشستن نزد دیگران تکیه نمی کرد، اما امشب در هنگام وصیت کردن به دوش حسنین تکیه کرد و وصیت را بیان کرد. چون اینقدر خون از سر مبارکش آمده بود که توان نشستن عادی نداشت.

آیت الله صانعی گفت: از همان جمله ی اول ایشان اگر شروع کنیم، می بینیم این وصیتنامه در همان جملات اول مطلب را بیان می کند و همه آنچه بشر در دنیا و آخرت نیاز دارد بیان می کند: “علیکم بنظم امرکم” [بر شما باد نظم در کارهایتان] و “کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا” [دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید].

این مرجع تقلید در ادامه گفت: امیرالمومنین اعتقاد دارد که وقتی نظم در امور نباشد، ظلم پیش می آید. وقتی کارها حساب نداشته باشد، ستم می آید و مظلوم پیدا می شود. اگر هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد و عدل باشد، ظالم و مظلومی نیست. آنچه هست، در اثر این است که چیزی جای خودش قرار نمی گیرد. همه کس، همه چیز، همه جا باید نظم امر باشد و حساب، و: هل الدین کله الا الحساب؟ کما اینکه دارد: هل الدین کله الا الحب؟

آیت الله صانعی سپس متذکر شد: دین غیر از حساب و نظم چیز دیگری نیست. اینهمه بدبختی هایی که امروز بشر گرفتارش است و اینهمه ستمکاران که دارند ستم می کنند، از بی حسابی است و از اینکه کسی نیست که آنان را کنترل کند و جلوی ظلم و جنایت آنها را بگیرد: ان الانسان لیطغی، ان رآه استغنی.

ایشان همچنین با رد روایاتی که مدعی بی پروایی علی (ع) در آدم کشی شده اند، تصریح کرد: اینکه بعضی از جاها دارد امیرالمومنین هفتصد نفر را یکجا کشته و گردن زده، که امالی شیخ صدوق نقلش کرده، آن روایت تمام نیست، برخلاف اصول عقائد است و سندش هم ناتمام است. علی مرد آدم کشی نیست، علی مردم مهربانی است.

این مرجع تقلید ادامه داد: امیرالمومنین وقتی برای بیت المال عسل می آوردند، آن را به کودکان یتیم می داد. آنقدر که بزرگانی از صحابه و دوستان علی می گفتند کاش ما در کودکی یتیم شده بودیم و در دامن پرمهر علی قرار گرفته بودیم و با دستان مبارکش به دهان ما عسل می خوراند.

ایشان سپس گفت: این جمله را ببینید، دنیای امروز را هم ببینید. علی آنچنان با یتیمان مهربانی می کند که بزرگان آرزو داشتند در کودکی پدر از دست داده بودند. اما ما امروز پدرها را می کشیم، انسان ها را گرفتار می کنیم. ما کاری می کنیم که فرزندان آرزوی دیدن پدر را دارند، آرزو دارند که پدرشان یک لحظه در کنارشان باشد. چقدر تفاوت است بین ما و علی؟! و باز دم از تشیع و پیروی از امیرالمومنین می زنیم. چقدر فاصله است؟