دوشنبه, ۵ اسفند , ۱۳۹۸

افشای روابط پنهانی جریان اقتصادی مشایی

منتشر شده در: .

mashaei-sahamnews3پس از آنکه اسفندیار رحیم مشایی در دولت دهم، تصمیم به فعالیت سنگین اقتصادی برای تامین بودجه فعالیت های غیرمعمول سیاسی خود گرفت و از «مرد پشت صحنه سیستم بانکی کشور» – که آن ایام از مقامات ارشد بانک مرکزی بود – به دلیل نفوذ بی نظیرش در اقتصاد کشور کمک خواست ، این جریان مرموز برای نخستین بار در دولت دهم اعلام موجودیت کرد.

به گزارش انتخاب؛ در قدم نخست و در نیمه دوم سال 89 ، این دو تن (مشایی و این مرد مرموز سیستم بانکی کشور) با انتخاب «ر – پ» به سمت مدیرعاملی یک بانک دولتی ، تیم اقتصادی خود را در یکی از شرکت های زیر مجموعه ی همان بانک ، مستقر کردند.

این افراد که همگی نیروهای مشترک مشایی و «این مرد مرموز سیستم بانکی» هستند ، متشکلند از : م . ع . ی / ک . پ / م . ف / خ . ف/ ک. ف/ الف. ن/ ن. س/ ن. ط/ ک . ت / غ . ت . ج / و …. .

این افراد، عمدتاً در بنگاه های اقتصادی بزرگ نظیر شرکت سرمایه گذاری الف ، سیمان . ه / لیزینگ. الف ، ساختمان الف/ پ. الف/ و تامین سرمایه مشغول به کار شدند و حتی اینک نیز – با فشارهای این مرد مرموز سیستم بانکی – در مسئولیت های خود باقی مانده اند!

به طور مثال ، «ن . ط» که از نزدیکان «مرد پشت صحنه سیستم بانکی کشور» و همچنین از وابستگان مدیرعامل کنونی این بانک دولتی است ، به همراه فردی دیگر از عوامل همین جریان، شرکتی را به نام زرین . ت . پ تاسیس کردند که از سال 89 ، بیش از 1100 میلیارد تومان ، کالای اساسی مثل شکر ، برنج ، روغن و … خریداری کردند. نکته ی جالب آنکه 500 میلیاردتومان از این خریدها از مدلل یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی کشور بوده است و سود حاصل از این معامله ، بالغ بر 200 میلیاردتومان برآورد شده است.

شرکت مذکور به مدیریت «ن . ط» ، حدود ده شرکت زیر مجموعه در کشورهای همسایه ایران ثبت کردند و سپس با مشارکت «سعید العقیلی» و دو شریکش «ن. س» و «م . ن» به خرید و فروش نفت و فرآورده های نفتی پرداختند.

در این معامله، ضمانتنامه ی 500 میلیارد تومانی شرکت سرمایه گذاری الف از طریق یک بانکی دولتی صادر و سپس به شرکت ملی نفت داده شد و پس از آن نفت را برای فروش به شرکت اماراتی زرین . ت . پ تحویل می دادند . با این حال، برآورد حاصله حکایت از آن دارد که در سه ماه نخست، 200 میلیارد تومان توسط این سه تن (یاران نزدیک مرد مرموز سیستم بانکی کشور و مشایی) سوء استفاده شد!

این جریان مرموز و کار بلد ، با انتصاب «ج» (یک نیروی بازنشسته) به سمت مسئول نظارت و ارزیابی همان شرکت سرمایه گذاری ، سعی کردند مانع پخش خبر این سوءاستفاده های کلان شوند!

نکته ی قابل توجه آنکه بسیاری از نیروهای مشترک مشایی و این مرد مرموز سیستم بانکی، اینک و با استقرار دولت یازدهم و برخلاف تاکیدات دلسوزانه رییس جمهور، همچنان در راس بانک های کشور قرار دارند. به طور مثال ، ( ک . ت ) که به لحاظ سیاسی متعلق به منتهی الیه یکی از جریان های چپ کشور است ، با حمایت ویژه مشایی و سپس فشارهای «مرد پشت صحنه سیستم بانکی کشور» به سمت یکی از مهمترین بانک های کشور منصوب شده است.

این فرد مرموز و مرد پشت پرده سیستم بانکی کشور که در ایام دولت دهم بازداشت نیز شده بود، همواره و در دولت های گذشته – مانند امروز – حضور در مشاغلی ارشد جز «ریاست» را می پذیرد تا در پشت صحنه ، به اقدامات ویژه ی خود ادامه دهد.

سایت انتخاب با درج این مطلب گفته که این گزارش ادامه خواهد داشت و در حال حاضر نخستین بخش را برای عموم منتشر کرده است.