پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸

اولین ویدئوی رهبر داعش منتشر شد

منتشر شده در: .

Abobakr-Baghdadi-sahamnewsدر اولین ویدیویی که از ابوبکر البغدادی، رهبر داعش منتشر شده، او از مسلمانان جهان خواسته که از او پیروی کنند.
او در این ویدئو به اعلام تشکیل ‘خلافت اسلامی’ و برگزیده شدنش به عنوان ‘خلیفه مسلمانان’ هم اشاره کرده است.
بنا به گزارش بی بی سی فارسی٬‌این ویدئوی بیست دقیقه‌ای در یکی از سایت‌های وابسته به داعش منتشر و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.
یک مقام مطلع عراقی در گفت‌وگو با دفتر بی‌بی‌سی در بغداد تایید کرده است که مردی که با ریش انبوه و قبای سیاه در این ویدیو دیده می شود، ابوبکر البغدادی است.
ویدئوی منتشرشده با چند دوربین و به صورت حرفه‌ای فیلمبرداری شده و به نظر می‌آید مربوط به نماز جمعه دیروز در شهر موصل باشد.
این تصاویر، ابوبکر البغدادی را در حال سخنرانی روی منبری سنگی در مسجد جامع نورالدین، یکی از مشهورترین اماکن مذهبی شهر موصل نشان می‌دهد.
موصل، بزرگ‌ترین شهر شمال عراق حدود ۴ هفته پیش و در روزهای ابتدایی عملیات نظامی داعش در عراق به اشغال این گروه در آمد.
این ویدئو ۲۴ ساعت بعد از شایعاتی مربوط به احتمال زخمی شدن ابوبکر البغدادی در عراق منتشر شده است.
در این سخنرانی ابوبکر البغدادی درباره اهمیت ماه رمضان و جهاد صحبت کرده است. درپایان این ویدئو حاضران نماز جمعه را به امامت ابوبکر البغدادی به جا می‌آورند.
هسته اولیه این گروه از پیکارجویانی تشکیل شده است که پیشتر همچون بازوی القاعده در عراق عمل می‌کردند اما با جنگ داخلی سوریه در این کشور نیز وارد درگیری‌ها شدند.
ورود داعش به جنگ داخلی سوریه با نارضایتی جبهه نصرت، که رسما از طرف القاعده در سوریه می‌جنگید، همراه بود. در ماه‌های اخیر دو گروه درگیری‌های خونینی با یکدیگر داشته‌اند.
داعش بخش‌هایی از سوریه را در اختیار داشت و موفق شده است شهرهای مهمی را در عراق در کنترل بگیرد. این گروه از جمله کنترل بخش‌ چشمگیری از مرزهای عراق را در دست دارد.