پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸

نقد سخنان اقاى خامنه اى در برنامه اى با حضور محمدتقى كروبى و اردشيرامير ارجمند

منتشر شده در: .

taghi-karoubi-websize-sahamnews2سخنان آقای خامنه ای درباره وضعیت حصر آقایان کروبی و موسوی موضوع برنامه ی صفحه دو اخر هفته بود.عنایت فانی با ذکر مقدمه ای از درخواست علی مطهری مبنی بر پایان دادن حصر و پاسخ آقای خامنه ای که گفته بود : “جرم اینها بزرگ است و اگر امام بودند شدیدتر برخورد می‌کردند اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم” ، این سوال را مطرح نمود که آیا با این شرایط می توان از استقلال دستگاه قضایی صحبت کرد؟
به گزارش سحام٬ در این برنامه محمد تقی کروبی و اردشیر امیر ارجمند دو چهره نزدیک به سران جنبش سبز و نیز حسین باستانی تحلیل گر بی بی سی حضور داشتند٬.
اردشیر امیرارجمند در این برنامه گفت: ” تا به امروز شخصی حاضر نشده بود که مسئولیت حصر آقایان موسوی و کروبی را بر عهده بگیرد. اما اکنون پس از صحبت های آقای خامنه ای٬  این امر و مسئله روشن شد، این به معنای پذیرش مسئولیت حصر و زندان اقایان کروبی و موسوی است.”
سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید افزود: “محاکمه ای صورت نگرفته ، با این حال چطور شخص اول مملکتی به خود اجازه صدور حکم می دهد؟ بهتر است آقای خامنه ای مسئولیت پذیری را به صورت ساده تر انجام دهند و فرافکنی نکند و نگوید اگر امام بود هم همین کار را می کرد. به نظرم اگر امام بود اصلا این اتفاقات رخ نمی داد. باید توجه داشته باشیم هر زمان آقای موسوی و خامنه ای در دوران دولت ایشان با یکدیگر اختلاف داشتند٬ همیشه نظر آقای خمینی به نظر آقای میرحسین موسوی نزدیکتر بود.”
در ادامه برنامه٬  محمدتقی کروبی با اعلام آگاهی سیاسیون از موضع آقای خامنه ای گفت: “این سخنان آقای خامنه ای نکته جدیدی نبود ٬ این موضع ایشان برای سیاسیون واضح و مبرهن بود. ایشان در دیدار با چهره های شاخص نظیر آیت الله اردبیلی ، آیت الله شبیری و آقایان هاشمی و شمخانی این طور سخن گفته بودند. اما اینکه این نگاه را با علم و اطلاع از علنی شدن آن در جمع عمومی تر بیان کنند ، حکایت دیگری دارد و قابل تامل است.”
این استاد حقوق بین الملل و فرزند مهدی کروبی در ادامه با برشمردن اصول قانون اساسی گفت: “شتر سواری دولا دولا نمی شود. مقامات باید تکلیف شان را با قانون اساسی و اصل تفکیک قوا معین کنند. آقای سعیدی (نماینده رهبری در سپاه) در نواری که چندی پیش در ارتباط با کودتای انتخابات 88 منتشر شد می گوید ؛ مجمع روحانیون در 15 سال پیش و در بیانیه ای رهبری را ذیل قانون اساسی دانسته و مشروعیت سیاسی آن را از مردم می داند. روی سخن ایشان با پدر من است ، زیرا ایشان در آن زمان دبیر کل مجمع روحانیون بود و آن بیانیه با امضای ایشان بوده ، اگر بپذیریم در کشوری زندگی می کنیم که قانون اساسی دارد ، پس همه ذیل قانون اساسی هستند ، رهبری هم ذیل قانون اساسی است ، حتی امام هم چنین بود. سخن رهبری خط بطلانی بر اصول قانون اساسی ، تفکیک قوا و استقلال قضایی است. اصل ۳۶ قانون اساسی صراحت دارد که حکم به مجازات و اجراء آن تنها باید از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد.” محمد تقی کروبی در واکنش به سخن آقای خامنه ای پیرامون برخورد ملاطفت آمیز با آقایان کروبی و موسوی گفت: “واژه ها باید باز تعریف شود ، در مورد پدرم تنها این را بگویم که ایشان را برای دو سال و نیم در آپارتمانی با حداقل امکانات (بدون دسترسی به نور و هوای تازه) زندانی کردند ، پیش از آن در شب های رمضان درب منزلش را آتش زدند ، بمب صوتى به درون منزلش انداختند و بعد این شرایط را ملاطفت تعبیر می کنند.”
حسین باستانی در ادامه این برنامه گفت: این سخنان مشخص کرد که سرنوشت این افراد در اختیار آقای خامنه ای است. وی در ادامه به اظهار نظر رئیس قوه قضائیه که پیش تر گفته بود این تصمیم گیری ها در اختیار قوه قضائیه نیست اشاره کرد و گفت پیش تر هم چنین برداشتی وجود داشت. وی در ادامه به سخنان فرمانده نیروی انتظامی در باب دستگیری لیست 40 نفره اشاره کرد که بنا به گفته این مقام انتظامی رهبری گفته بود ، سران جنبش با من. این تحلیل گر مسائل سیاسی نتیجه گرفت که این موضوع از ابتدا در اختیار آقای خامنه ای بوده است. باستانی در ادامه نیز به سخنان متناقض مقامات قضایی و سیاسی در دیدار با مقامات اروپایی اشاره کرد.
آقای فانی در ادامه این برنامه با توجه به سخنان آقای خامنه ای از احتمال محاکمه سران جنبش پرسید.

اردشیر امیر ارجمند در پاسخ گفت: “اگر قرار بود دادگاهی تشکیل شود٬ ‌ زودتر از این برگزار می شد. امیدوارم آقای خامنه ای رفتار خود را اصلاح کند و هر چه سریع تر اینها را آزاد کند. من یک سوال اساسی دارم و آن اینکه جرم این عزیزان چه بوده؟ آقای میرحسین موسوی نگران مردم و ایران و انقلاب و اسلام بودند که وارد انتخابات شدند. آقای مهندس موسوی فکر می کرد که کشور از مسیر عقلانیت اداره نمی شود، سازمان اداری و سیاسی کشور در حال اضمحلال بود ، حکومت قانون از بین رفته بود و دیگر آن که فساد ساختار کشور را گرفته و مسائل بین الملل ، کشور را در وضعیت بدی قرار داده. آقایان اتهاماتی را به آقایان موسوی و کروبی وارد می کنند که خودشان متهم اصلی آن هستند و باید دادگاهی شوند. کشور در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفته بود و اکنون بعد از ۸ سال معلوم شده که اتهامات ٬ اتهامات آقای احمدی نژاد و اطرافیان ایشان است و کسی که از ایشان تمام مدت حمایت کرد ، شخص رهبری بود.”
در ادامه این برنامه محمد تقی کروبی با یادآوری انتخابات ۸۸ گفت: “پدرم شرایط را می دانست و در مناظره انتخاباتی خود با آقای موسوی گفتند که حضور در این انتخابات یک جهاد است. بعد از انتخابات هم گفت عرصه سختی در پیش داریم. ببینید دو طرف داریم که همدیگر را متهم می کنند. از یک سو معترضین که می گویند کودتای انتخاباتی کردید ، مردم معترض را سرکوب کردید و در بازداشتگاه با فرزندان مردم چنین کردید ، طرف مقابل می گوید در نظام من امکان تقلب وجود ندارد ، تهمت زدید و انتخابات را زیر سوال بردید. در کشوری دموکراتیک نیستیم که معترضین بتوانند طرف قدرت را به دادگاه بکشانند ، اما آن طرف که می تواند چنین کند. پدر من از روز اول خواستار محاکمه علنی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی شدند. صریح هم گفتند که با ترکیب قضات و هیئت منصفه ی مورد نظر حاکمیت هم مشکل ندارند و برخلاف دوران پهلوی که نسبت به آرای صادره محاکم درخواست تجدید نظر می دادند ، این بار نسبت به حکم احتمالی هم اعتراض نخواهم کرد. تنها شرط شان محاکمه علنی و بیان مطالب در دادگاهی علنی است. فرزند مهدی کروبی در واکنش به فیلم های منتشر شده از فرمانده سپاه و نماینده آقای خامنه ای در سپاه در فضای مجازی٬ افزود:‌ ” نظامیان از سال ۸۴ وارد انتخابات شدند. دولت اصلاحات متاسفانه به این امر در آن سال توجه نکرد و اوج این مهندسی را در سال ۸۸ دیدیم. اکنون نیز می بینیم که سپاه دیگر به بخشی از کشور راضی نیست. سیاست ، اقتصاد ، ورزش و فرهنگ را یک جا می خواهد. ”
سوال پایانی آقای فانی از حسین باستانی مربوط به عدم ارسال پرونده به شورای عالی امنیت ملی بود و اینکه این مسئله تا کجا می خواهد ادامه پیدا کند. تحلیل گر سیاسی بی بی سی به حس و رفتار شخصی آقای خامنه ای اشاره کرد و به قضیه آیت الله آذری قمی از حامیان نزدیک ایشان که بعدها مورد غضب شان واقع شد و در حصر قرار گرفتند اشاره کرد. باستانی افزود “پاسخ آقای خامنه ای به درخواست آیت الله مومن درباره سرطان اقای آذری قمی یک کلمه بود؛ “به درک”. باستانی به نفوذ سران جنبش درون حکومت و اعتراف مقامات نظامی ، امنیتی و سیاسی نظیر سید مهدی طباطبائی ، عسگراولادی ، محمد جواد لاریجانی اشاره کرد و گفت حصر موجب فراموشی رهبران نشده و همین موضوع رهبری را نگران می کند. باستانی با توجه به شرایط سنی رهبران در حصر و سن رهبر جمهوری اسلامی نتیجه گرفت که که از یک سو اتفاق ناگوار برای رهبران در حصر می تواند بحران بزرگی را برای کشور رقم زند که قابل قیاس با موارد دیگر نیست و از سوی دیگر اگر آقای خامنه ای از دنیا برود ، معضل بزرگی را برای جانشین خود که جایگاه قدرتمندی مثل او ندارد به جا خواهد گذاشت.