سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹

افت علایم حیاتی جهانگیر دهقانی زندانی اهل سنت محکوم به اعدام

منتشر شده در: .

zendanian-Ahle-sonnat-saham-news (3)

پزشک بهداری زندان قزل حصار پس از معاینه جهانگیر دهقانی – یکی از چهار زندانی عقیدتی اهل سنت – گزارش داده که علایم حیاتی این زندانی به دلیل اعتصاب غذا ، به مرز هشدار رسیده است.

به گزارش سحام ؛ جهانگیر و جمشید دهقانی ، حامد احمدی و کمال ملایی ، چهار زندانی عقیدتی محکوم به اعدام هستند که امروز دوشنبه 9 تیرماه 1393 ، در هجدهمین روز از اعتصاب غذای خود، در زندان قزل حصار کرج به سر می‌برند.

گفته می‌شود این زندانیان در سلول انفرادی و در لباس مخصوص محکومان به اعدام ، با وجود آغاز ماه مبارک رمضان ، همچنان در اعتراض به عملکرد مسوولان قضایی و امنیتی در اعتصاب غذا به سر می برند.

خواسته‌ های این زندانیان ، لغو حکم اعدام ، انتقال به زندان رجایی شهر و هم چنین برگزاری دادگاهی مجدد و عادلانه با حضور وکیل تعیینی است.

 

یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت این زندانیان به خبرنگار سحام گفت: آنها هر روز خون ریزی شدید معده دارند و به خاطر افتِ فشار خون ، در روز چندین مرتبه بیهوش می‌شوند. وخامت حال این چهار زندانی تا جایی پیش رفته که دستگاه گوارش آنان ، دچار مشکلات عدیده‌ای شده و از شدت درد به خود می‌ پیچند.

این منبع افزود: با وجود مشکلاتِ شدیدِ گوارشیِ این زندانیان ، هنوز هیچ اقدام عملی از سوی مسئولان قضایی از جمله دادستان و مسوولین زندان انجام نشده و این چهار زندانی با وجود شرایط سخت آب و هوایی و گرمای شدید درتابستان ، بدون کوچک ترین امکاناتی در سلول‌های انفرادی نگهداری می‌شوند.

گفته شده مسوولان قضایی و امنیتی در پی تشدید اعتراض‌های داخلی و جهانی فعالان و سازمان‌های مدافع حقوق بشر و هم چنین اعتراض شخصیت‌های سرشناس شیعه و اهل سنت به این احکام اعدام این زندانیان ، چند روز قبل وعده‌هایی مبنی بر لغو حکم اعدام و بازگرداندن آنها به زندان رجایی شهر ، از سوی مسئولین مربوطه به خانواده‌های متحصن این زندانیان داده شد که تا امروز هیچ‌ کدام از این وعده‌ها عملی نشده است.

پگفتنی ست سال گذشته جمشید و جهانگیر دهقانی ، حامد احمدی و کمال ملایی چهار زندانی عقیدتی اهل سنت ، مدت ۷۳ روز را در اعتصاب غذا به سر برده و به احکام اعدامشان اعتراض کردند. آنها می‌گویند که در دادگاه انقلاب ، حق داشتن وکیل تعیینی به آنها داده نشده و همچنین تمام اتهامات انتسابی به خود را در آن دادگاه رد کرده‌اند.

مسوولین قضایی و امنیتی می‌گویند آنها عامل ترور ملا بهان عالی و ماموستا محمد شیخ‌الاسلام بوده‌اند ؛ اما این چهار زندانی در رنج‌ نامه‌های خود نوشته‌اند که در زمان وقوع این ترورها ، در بازداشتگاه اطلاعات سنندج زیر شکنجه و تحت بازجویی بوده‌اند.

به گزارش سحام ، آنها هنوز در قرنطینه زندان قزل حصار و در لباس محکومان در حین اجرای اعدام نگهداری می‌شوند و هر چند وقت یک‌ بار نگهبانان زندان آنها را تهدید می‌کنند که سپیده‌ دم فردا اعدام خواهند شد.

۸۰ نفر  از زندانیان اهل‌ سنت سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج ، که در حمایت از حامد احمدی ، کمال ملایی ، جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی از روز سه‌ شنبه 27 خرداد، دست به اعتصاب غذا زده بودند ، اعلام کرده‌اند که به خاطر فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ، به طور موقت اعتصاب غذای خود را متوقف کرده‌اند.

زندانیان عقیدتی اهل سنت رجایی شهر ، از تمام علما و شخصیت‌های شیعه و سنی  و همچنین نهادهای حقوقی بین‌المللی درخواست حمایت و تلاش برای لغو احکام اعدام و انتقال این چهار زندانی به زندان رجایی شهر شده‌اند.