دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹

درخواست آیت الله مکارم شیرازی از هاشمی رفسنجانی در سال 1370

منتشر شده در: .

makarem-shirazi-hashemi-rafsanjani-saham-news

 در کتاب خاطرات هاشمی رفسنجانی اسناد و مدارکی یافت می شود که گاه خواندنی و ارزشمند است. با نگاه و تاملی بر این اسناد می شود به عمق برخی مناسبات و شعارها پی برد. این که چطور بعد از بیست سال از تاریخ این نامه ، هاشمی مورد حمله عده ای قرار می گیرد، در حالی که همین افراد ، درخواست های خارج از حد معمول را در زمان مسئولیت وی ، از او داشته اند! شاید اگر بعدها محمود احمدی نژاد نیز کتاب خاطرات خود را منتشر کند و اسنادی را به آن ضمیمه نماید ، مشخص می شود که چه افرادی از او در زمان مسئولیتش ، چه درخواست هایی را کرده اند و این خواسته های خارج از عرف ، چگونه با استفاده از “رانت” ، مستجاب شده است. سال 1370 سالی بود که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران دو سال قبل از آن خاتمه یافته بود. رزمندگان بسیاری شیمیایی بودند و امکان مداوای آن ها در ایران نبود. بسیاری از این عزیزان ، بر اثر نبود امکانات و داروهای تخصصی ، بر اثر تحمل عوارضِ ناشی از سلاح های مرگبار شیمیایی ، به شهادت رسیدند و تعدادی هم به کشورهای اروپایی از جمله آلمان ، برای معالجه اعزام شدند. تعدادی هم از آن سالهای دور تا کنون ، روی تخت آسایشگاه ها و بیمارستان ها بستری اند و عملا به دست فراموشی سپرده شده اند و از آنها ، در مناسبت های خاص – مانند روز جانباز – استفاده تبلیغاتی می شود و مسئولین با لبانی خندان ، کنار این عزیزان ، عکس یادگاری می گیرند. آقای مکارم شیرازی در متن نامه اظهار می دارد که “تشریفات بنیاد” برای درمان ، تشریفاتی طولانی ست و امکان “صبر” وجود ندارد. از همین فراز می شود فهمید که جانبازان عزیزمان ، برای طی پروسه درمان خود ، چه سختی ها و مرارت هایی را متحمل شده اند و بعضا عطای درمان را به لقایش بخشیدند تا دست تقدیر ، سرنوشت آنان را رقم زند.


اما صفحه 129 از کتاب خاطرات هاشمی رفسنجانی مربوط به خاطرات سال  1370 ، دارای سندی ست که در نوع خود ارزشمند است و خود می تواند گویای بسیاری از ناگفته ها باشد.

تاریخ سند 1370/2/26

بسمه تعالی

حضور محترم حضرت حجة الاسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری محترم

با اهداء سلام و تحیت و تشکر از زحمات جنابعالی

 

«بنده زاده» آقای «محمد علی مکارم» که در حادثه ی لاهور در کنار شهید گنجی مجروح شد و چند جراحی بر روی دست ایشان در بیمارستان انجام گرفت که بعضی بحمدالله موفقیت آمیز بود ، ولی جراحی پیوند عصب (طبق گواهی پزشکان بنیاد جانبازان) نا موفق بوده است ، و ظاهرا «چاره ای» جز رفتن به «خارج» نیست.

چنانچه بخواهیم از «تشریفات طولانی» مقرراتِ «موجود» بنیاد استفاده کنیم ، ظاهرا دیر میشود و وقت پیوند عصب می گذرد، چنانچه محبت فرمایید «دستور دهید» وسیله ی معالجه ی ایشان در خارج «فراهم» گردد ، بسیار ممنون خواهم شد. ضمنا چنانچه «ارز لازم» در «اختیار» ایشان قرار گیرد ، هزینه او را خود حقیر «می پردازم».
مسلما جنابعالی نیز راضی نمی شوید جوانی که در راه اسلام و انقلاب فداکاری کرده تا آخر عمر از نعمت سلامتی دست محروم گردد.

منتظر «محبت» جنابعالی هستم ، همیشه در سایه لطف الهی موفق و مؤید و منصور باشید.

والسلام علیکم
قم – حوزه علمیه
ناصر مکارم شیرازی

 

دستور هاشمی رفسنجانی:
به شورای پزشکی معرفی شوند.