شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹

دشمن دیروز، متحد امروز: عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

منتشر شده در: .

» دکتر محمد تقی کروبی

 

taghi-karoubi-websize-sahamnews2به دنبال حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، جنگ با تروریسم  و خشکاندن ریشه های آن ، مورد توجه جامعه بین المللی قرار گرفت . برداشتن طالبان از قدرت و فرو ریختن دژ القاعده در افغانستان ، محور این مبارزه قرار گرفت . در این مسیر ایران کمک های اطلاعاتی حائز اهمیتی به دشمن دیرین خود آمریکا کرد . تلاقی منافع در افغانستان دو طرف را مجاب به همکاری متقابل کرد ، اما فقدان درک مناسب رئیس جمهور نا بخرد ایالات متحده در آن مقطع ، شرایط را به سرعت تغییر داد . جرج دبلیو بوش در سخنرانی سالانه خود در ۲ ژانویه ۲۰۰۲ ، ایران را در کنار عراق و کره شمالی در محور شرارت قرار داد . سیاست همکاری به یک باره به تقابل جدی انجامید. بوش و بلر به نام صلح و امنیت بین المللی جنگ طلب شدند و با یادآوری جنایات صدام در خلال ۸ سال جنگ با ایران ، از تجاوز و نقض قوانین بین المللی توسط وی در آن جنگ گفتند و برای سرنگونی دیکتاتور یا همان متحد پیشین خود به عراق لشکر کشی کردند . به نام مبارزه با تروریسم و امحای سلاح های کشتار جمعی ، عراق اشغال و دیکتاتور و حزب حاکمش سرنگون شد ، اما نه از سلاح های کشتار جمعی خبری بود نه از ارتباط رژیم با القاعده و خطر دست یابی تروریست ها به سلاح های مخرب . نگرش خطرناک بوش به ایران کافی بود تا صف آرایی جدیدی در منطقه شکل گیرد و طرفین در نزاع های فرا منطقه ای ( پروکسی وار ) به ارزیابی توان و کارت های طرف مقابل بپردازند . دروغ این گناه نا بخشودنی در دنیای آزاد ، بلر و بوش و احزاب آنان را گرفتار افکار عمومی کرد . معادلات منطقه به سرعت تغییر و جنگ افروزان در باتلاقی گرفتار شدند که نه تنها اشغالگران ، بلکه منطقه و جامعه بین المللی هزینه آن را تا کنون پرداخته و در آینده باید بپردازد.
اگر در دو دهه گذشته مبارزه با القاعده محور سخنان مقامات ارشد غربی بود ، امروز چند گروهک تروریستی به مراتب قوی تر و مسلح تر و البته خشن تر از القاعده نظیر الشباب ، بوکو حرام ، النصره و داعش بوجود آمده که دامنه آن نه یک منطقه ، بلکه چند قاره را در بر گرفته و می گیرد . ظهور داعش و تفسیر شریعت با نگاهی نهروانی در این خشک مغزان که به تعبیر امیرالمومنین علی (ع) همانند سگ هاری می مانند که رهایی شان موجب تسری این بیماری مسری ( جمود، ظاهرگرایی و تحجر) خواهد شد . گروهی که با ادعای احیای فرهنگ خلیفه گری اسلامی ، به دنبال زدودن تمامی مظاهر تمدن و پیشرفت بشری هستند و در این مسیر هر جنایتی را مباح و شرعی می دانند . اگر برای درمان این معضل ، قدمی موثر برداشته نشود ، این بیماری نه تنها تمامیت ارضی عراق ، بلکه منطقه را به چالش خواهد کشاند.
ظهور و رشد داعش ، ریشه ای عمیق در متحدان عربی آمریکا و انگلستان دارد . متحدانی که از اختلاف ایران و غرب در دهه های گذشته بیشترین بهره سیاسی و اقتصادی را بردند و به میزان فقر و گرفتاری کشور و مردم مان ، از منافع مستقیم و غیر مستقیم سرزمین ما بهره مند شدند . در این میان نمی توان از نقش تخریبی و ویران گر دولت پیشین که در راستای منافع اعراب و اسرائیل – خواه عالمانه یا جاهلانه – انجام شد ، یادی نکرد . پرداختن به این موضوع مجالی دگر می طلبد و بماند برای بعد.
به هر تقدیر مبارزه با تروریسم بدون خشکاندن ریشه های آن از جمله تبعیض ، فقر ، محرومیت ، قطع منابع مالی از دول خلیج فارس به محوریت سعودی و قطر و نیز مراکز ترویج اندیشه های وهابی و سلفی امکان پذیر نخواهد بود . ورود ایران به این موضوع و هزینه های مادی و معنوی آن باید مورد توجه قرار گیرد و از دول غربی خواسته شود که توان خود را در جهت تغییر نگرش آن دول به کار بندند . به باور نگارنده این فرصت طلایی برای غرب و ایران رقم خورده و خروجی آن می تواند نفع متقابل برای طرفین باشد . سخنان امروز سه شنبه ویلیام هگ وزیر امور خارجه بریتانیا و سخنان فردای پرزیدنت اوباما ، می تواند مقدمه ای برای ورود ماهوی به موضوع بزرگی باشد . امیدوارم مقامات کشورمان با بهره گیری هوشمندانه از شرایط موجود ، بتوانند در این مسیر ، منافع ملی مان را به درستی استیفا کنند . این همکاری نه تنها می تواند پرونده هسته ای ایران را در روندی معقول و حقوقی قرار دهد و سایه تحریم ها را از سر ملت بزداید ، بلکه جایگاه ایران را به عنوان قدرت برتر منطقه و تامین کننده صلح و امنیت بین المللی ارتقا دهد .

_ _

برگرفته از سایت نویسنده