دوشنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۸

آيت الله سيد صادق شيرازی : مصادره اموال و وثيقه های زندانيان سياسی حرام شرعی است

منتشر شده در: .

Ayatollah-Sadeghi-Mohammad-sahamnews

یکی از مراجع قم٬ مصادره اموال و وثيقه های زندانيان سياسی را حرام شرعی اعلام کرده است.

 

بنا به گزارش های رسیده به سحام٬ ‌آيت الله سيد صادق شيرازی از مراجع تقليد ساكن قم ، طي فتوايي مصادره وثيقه زندانيان سياسي را شرعاً جايز ندانسته وخريد و فروش وهرگونه تصرف در اين اموال را غير مشروع دانسته است.
گزارش های رسیده درباره وضعیت پرونده زندانیان و فعالان سیاسی 88 ، حاکی از آن است که قوۀ قضائیه جمهوری اسلامی ایران ، اقدام به ضبط و مصادرۀ اسناد املاک ومستغلاتی کرده است که صاحبان شان ، آنها را در ازای آزادی موقت این زندانیان بعنوان وثیقه سپرده بودند.

اکثر این زندانیان سیاسی که پس از آزادی موقت ، به دلایل متعددی از جمله فشارهای داخل زندان ونگرانی از تشکیل پرونده های مجدد وتمدید احکام زندان از کشور خارج شده اند ، اکنون با خطر مصادره اموال خود یا وثیقه گذاران شان روبرو هستند.
از سوی دیگر، سازمانی موسوم به سازمان فرامین آثار امام خمینی ( ستاد اجرایی فرمان امام ) که از نظر سازمانی زیر نظر ولی فقیه فعالیت می کند، اموال مصادره ای را به قیمت بسیار نازل و گاه به قیمت نصف ارزش واقعی منازل و مستغلات خریداری و تصاحب کرده است.
این مسأله به بحث هایی پیرامون مشروعیت این گونه اقدام حکومت و قوۀ قضائیه دامن زده است . در این زمینه آیت الله سید صادق شیرازی ، از مراجع تقلید قم ، طی فتوایی ضبط ، مصادره وحراج این اموال را غیر شرعی ، همچنان که خرید این اموال وهرگونه تصرف در آنها را نیز از نظر شرعی جایز ندانسته است.
آنچنان که از متن استفتای انجام شده از این مرجع تقلید شیعه پیداست ، وی حتی نماز خواندن در این گونه اموال مصادره ای را جایز ندانسته واز نظر فقهی در حکم اماکن غصبی قرار داده است.