سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹

جهانگیری: بابک زنجانی 30 هزار میلیارد تومان از تامین اجتماعی پول گرفته و خورده و ردی به جا نگذاشته

منتشر شده در: .

jahangiri-eshagh-sahamnews3معاون اول رئیس جمهور گفت: بابک زنجانی از سازمان تامین اجتماعی نیز 30 هزار میلیارد تومان پول گرفته که آن را نیز پرداخت نکرده و هیچ ردی از این پول‌هایی که گرفته برجا نگذاشته است.

اعضای شورای مرکزی جدید و قدیم حزب کارگزاران 21 فروردین سال جاری در سعدآباد با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور که از اعضای شورای مرکزی این حزب نیز به شمار می‌آید، دیدار کردند.

به نوشته خبرگزاری امنیتی فارس٬‌ حسین هاشمی استاندار تهران، محمد علی نجفی مشاور هماهنگ کننده برنامه‌های اقتصادی دولت، اسماعیل جبارزاده استاندار فعلی آذربایجان شرقی و عبدالناصر همتی مدیر عامل بانک ملی که از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران محسوب می‌شوند، در این جلسه حضور نداشتند.

بر پایه این خبر، اسحاق جهانگیری در دیدار با اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران در مورد هدفمندی یارانه‌ها، گفت: آنچه در وضعیت فعلی وجود دارد یک فاجعه ملی است، چون درآمد حاصله از هدفمندی یارانه‌ها به اندازه نصف هزینه‌ای است که اجرای این طرح بر دوش دولت می‌گذارد.

او در مورد فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ابراز نگرانی کرد که دولت قبل 21 میلیارد تومان درآمد کسب کرده اما در عوض 42 میلیارد تومان پرداخت کرده و این یک ضرر در این بخش محسوب می‌شود چراکه قرار بود با افزایش هزینه‌های آب و برق این دو سازمان سامان پیدا کنند اما الان وضعیت اداره برق و شرکت آب به گونه‌ای است که آنها حتی هزینه تعمیرات تجهیزات خود را ندارند.

او در عین حال به پرونده بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: وی هنوز حاضر به ادای بدهی‌های خود به دولت نشده است و دولت هم راهی برای استیفای قهری آن ندارد؛ گرچه درآمدها و ثروت بابک زنجانی با حمایت‌هایی در ایران کسب شده اما او تقریبا هیچ سرمایه‌گذاری موثری در داخل کشور انجام نداده است و جز قطعه زمینی در ایران‌ زمین و هواپیمایی قشم سرمایه‌ای در ایران ندارد تا بدهی دولت از آن تامین شود.

جهانگیری در عین حال گفت که دولت کاری به حامیان و ریشه‌های حمایت از بابک زنجانی ندارد و فعلاً فقط به دنبال تادیه پول‌های خود از اوست.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: در بحث فساد آقای بابک زنجانی درحوزه نفت، 4 میلیارد دلار از پول نفت را گرفته است. 2 میلیارد دلار نیز به همین ترتیب گرفته تا به طرف پیمانکار بدهد. اکنون نه آن 4 میلیارد را به دولت و نه آن 2 میلیارد دلار را به پیمانکاران داده است.

او گفت: دولت در صدد است پولی که بابک زنجانی دریافت کرده را بگیرد. او 2 میلیارد و 700 میلیون دلار به دولت بدهکار است که این مبلغ نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان می‌شود. در این میان او از سازمان تامین اجتماعی نیز 30 هزار میلیارد تومان پول گرفته که آن را نیز پرداخت نکرده است. اکنون او هیچ ردی از این پول‌هایی که گرفته برجا نگذاشته و دست همه خالی است.

جهانگیری در ادامه درباره سهام عدالت نیز گفت: این بخش نیز به ویرانه‌ای شبیه است. دولت پیش کارخانه‌های دولتی را 120 میلیارد تومان فروخته است ولی این سهام هیچ سامانی ندارد. نه کارها به روال قانونی صورت گرفته و نه پرداخت‌ها قانونی انجام شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور در مورد سیاست خارجی دولت تدبیر و امید و مذاکرات هسته‌ای با 1+5 نیز گفت: در بحث سیاست خارجی وضعیت خوب است و فضای مذاکرات تاثیر خوبی بر روند این مذاکرات برداشته و پیش‌بینی دولت این است که در 6 ماه به توافقات کلی برسیم.

جهانگیری مسکن مهر را یک پروژه مشکل‌دار خواند و گفت: از سوی بانک مرکزی حدود 42 هزار میلیارد تومان پول به این بخش تزریق شده که همین تورم زیادی را در جامعه ایجاد کرده است.