چهارشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۹

کنگره آمریکا ارسال لایحه جدید تحریم‌ ایران را به تعویق انداخت

منتشر شده در: .

sena-amrica-sahamnews2سحام نیوز: روزنامه واشنگتن پست نوشته است که کنگره آمریکا رویه خود در گذراندن لایحه‌ای جدید برای تحریم‌های ایران را شکسته است و برای گشودن فضای دیپلماسی ارسال چنین لایحه‌ای به کاخ سفید را به تعویق انداخته است.

بنا به گزارش بی بی سی فارسی، واشنگتن پست به نقل از گزارشی در فصلنامه کنگره نوشته است که این لایحه، “اگر اصولا در سال جاری (میلادی) آماده شود، زودتر از اکتبر به کاخ سفید فرستاده نمی‌شود.”

روز گذشته نیز بیش از ١٣٠ نماینده کنگره در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، از مذاکره با ایران حمایت کردند.

انتخاب حسن روحانی در میان برخی سیاستمدارن غربی این تصور را پیش آورده است که فضا برای مذاکره و رسیدن به توافقی با ایران مناسب است. هرچند برخی نیز می‌گویند نباید نسبت به تغییر چشمگیر سیاست‌های ایران خوشبین بود، چرا که رئیس‌جمهور قدرت محدودی دارد.

واشنگتن پست نوشته است: “برای آنها که می‌خواهند دهه‌ها خصومت با دیپلماسی و به شکلی مسالمت‌آمیز خاتمه یابد، سهل‌گیری آشکار کنگره با ایران می‌تواند نشانه‌ای روشن باشد، قدمی هرچند کوچک اما واقعی به سوی صلح.”

روابطه ایران و آمریکا پس از انقلاب سال ۵۷ ایران عمدتا تیره بوده است. مخالفت آمریکا با برنامه هسته‌ای ایران تنش بین دو کشور را تشدید کرده است. تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، با همراهی اتحادیه اروپا، علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران، فشار زیادی بر اقتصاد ایران وارد کرده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای این تحریم‌ها را “وحشیانه” توصیف کرده بود. البته مقام‌های ایرانی تاکید دارند که به واسطه تحریم‌ها از “حقوق ملت ایران” عقب‌نشینی نمی‌کنند.