دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹

وزارت نفت سوخت سرطان‌زا تولید می‌کند

منتشر شده در: .

سحام نیوز: یوسف رشیدی٬ مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد وزارت نفت از از ترکیبات سرطان‌زا به عنوان افزودنی سوخت استفاده می‌کند.
آقای رشیدی روز سه‌شنبه (۱۸ تیر) به خبرگزاری مهر گفته «پتروشیمی ترکیباتی مانند بنزن، تولوئن و زایلن که سرطانزا هستند تولید می‌کند.»
وی افزوده که «به هیچ عنوان نمی‌توان از چنین ترکیباتی به عنوان سوخت و یا افزودنی بنزین نام برد٬ زیرا بار‌ها متخصصان وزارت بهداشت این ترکیبات سرطان‌زا و برای سلامت مردم خطرات» اعلام کرده‌اند.
رشیدی اظهار کرده است: «شاید افزودن چنین ترکیباتی موجب احتراق بهتر سوخت و بنزین شود٬ اما در تمام دنیا استفاده از آن‌ها به دلیل مشکلاتی که برای سلامت مردم به بار می‌آورد.»
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزوده که «مسئولان وزارت نفت باید به افکار عمومی توضیح دهند که از چه محصولی به عنوان افزودنی به بنزین استفاده می‌شود.»
دیگربان در بخشی از این گزارش می نویسد: سرطان در ایران پس از بیماری‌های قلبی و سوانح رانندگی، سومین عامل مرگ و میر محسوب می‌شود.
مرکز تحقیقات سرطان در سال ۱۳۹۰ اعلام کرده سرطان در ایران رشدی ۱۸۱ درصدی داشته و سازمان بهداشت جهانی گزارش کرده ایران دارای بالا‌ترین میزان شیوع سرطان در خاورمیانه است.
از آلودگی هوا٬ کود‌های شیمیایی وارداتی از چین و پارازیت‌ها به عنوان سه عامل اصلی شیوع سرطان در ایران نام برده می‌شود.
۲۴ آذر ماه سال گذشته نیز یحیی رحیم‌صفوی٬ مشاور ارشد آقای خامنه‌ای با «عجیب» توصیف کردن افزایش بیماری‌های صعب‌العلاج در ایران٬ خواستار آغاز تحقیقاتی در این‌باره شده بود.