سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

پایان دور اول نشست ایران و گروه ۱+۵

منتشر شده در: .

almaty_ashton-jalili-سحام نیوز: اولین نشست دور جدید مذاکرات اتمی در قزاقستان به پایان رسیده و هیات های مذاکره کننده در خارج از تالار مذاکره در حال رایزنی هستند.

بنا به گزارش بی بی سی، مشخص نشده دور دوم نشست آلماتی چه ساعتی آغاز خواهد شد. ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع آگاه غربی گفته است که هیات ایرانی در حال بررسی بسته پیشنهادی گروه ۱+۵ است.

این مذاکرات پس از وقفه ای هشت ماهه، امروز سه شنبه ۸ اسفند (۲۶ فوریه) در آلماتی، پایتخت سابق و بزرگترین شهر قزاقستان آغاز شده است و نمایندگان پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین) به همراه آلمان در آن با نمایندگان ایران گفت و گو می کنند.

مذاکرات آلماتی قرار است دو روز ادامه داشته باشد.

سرپرستی هیات مذاکره کنندگان گروه ۱+۵ را کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، و سرپرستی هیات ایرانی را سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی بر عهده دارند.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه، و علی باقری، معاون سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی، از جمله اعضای هیات ایرانی هستند و وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا، سایمون گس، مدیرکل وزارت خارجه بریتانیا و سفیر سابق این کشور در ایران، ما ژائوشو، دستیار وزیر خارجه چین، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، ژاک اودیبر، مدیرکل وزارت خاجه فرانسه، و هانس دیتر لوکاس، از مقامات ارشد وزارت خارجه آلمان به نمایندگی از سوی کشورهای گروه ۱+۵ در این اجلاس شرکت می کنند.

نشست آلماتی پس از یک وقفه هشت ماهه از زمان مذاکرات مسکو در ماه ژوئن سال جاری برگزار می شود و رسانه های داخلی ایران و خبرگزاری های بین المللی خبر این اجلاس را، همراه با اظهار نظرهای متفاوت، منتشر کرده اند.

گروه۱+۵ از سال ٢٠٠٦ سرپرستی تلاش بین المللی برای حل بحران هسته ای ایران را برعهده داشته و تا کنون مذاکراتی را با هیات های اعزامی جمهوری اسلامی به همین منظور انجام داده است. از جمله، دو طرف سه جلسه مذاکره در ژنو در سال های ٢٠٠٨ تا ٢٠١٠، دو جلسه در استانبول در سال های ٢٠١٠ و ٢٠١٢ یک جلسه در بغداد در سال ۲۰۱۲ برگزار کردند و آخرین مذاکرات نیز در ماه ژوئن سال گذشته در مسکو صورت گرفت.

در این جلسات، کشورهای گروه۱+۵ از ایران خواستند تا زمان جلب اطمینان جامعه بین المللی به صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای خود، به قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، شامل تعلیق بخشی از این فعالیت ها و همکاری نزدیکتر با آژانس عمل کند در حالیکه جمهوری اسلامی این خواسته ها را مغایر حقوق هسته ای خود دانسته است.

مذاکرات دو طرف تا کنون به نتیجه نرسیده است. در نشست های قبلی، کشورهای گروه۱+۵ خواستار مذاکره در مورد پذیرش قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل از سوی ایران شدند در حالیکه طرف مقابل در صدد گفتگو پیرامون مسایل گسترده تری، از جمله ابراز آمادگی دولت جمهوری اسلامی برای مشارکت در اداره امور جهانی و حل و فصل مشکلات مختلف بین المللی بود.

کشورهای غربی که ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند، گفته بودند که هدف ایران از طرح پیشنهاد مذاکره درباره مسایل وسیع غیرمرتبط با برنامه اتمی این کشور، درگیر کردن جامعه بین المللی در مذاکراتی طولانی و بی نتیجه بوده تا ضمن اجتناب از تشدید فشار بین المللی، به فعالیت های اتمی خود ادامه دهد.

مواضع دو طرف

تا کنون شورای امنیت سازمان ملل یک رشته تحریم های الزام آور بین المللی را علیه جمهوری اسلامی وضع کرده و علاوه بر آن، شماری از کشورهای غربی، تحریم های یکجانبه و چند جانبه ای را نیز به اجرا گذاشته اند که به خصوص طی یک سال گذشته، فشار اقتصادی شدیدی را بر ایران وارد کرده است.

مذاکرات آلماتی در حالی آغاز می شود که رسانه های خبری از طرح پیشنهادهای در این اجلاس خبر داده اند هر چند منابع رسمی دو طرف در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

در ایران، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی – ایرنا – در گزارشی تحت عنوان “آیا امروز ۱+۵ پیشنهاد معتبری در ریکسوس روی میز می گذارد” نوشته است که در مذاکراتی که قرار است در هتل ریکسوس آلماتی برگزار شود، هیات ایرانی “یک چارچوب جامع درباره نحوه تداوم مذاکرات از جمله شامل گام های متقابل پیشنهادی” را ارائه می کند.

دور قبلی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در مسکو به نتیجه مشخصی نرسید

براساس این گزارش، گام های پینشهادی ایران عبارتند از به رسمیت شناختن حق غنی سازی اورانیوم در برابر تعهد ایران به عدم پیگیری هرنوع پروژه تسلیحاتی “در چارچوب فتوای” رهبر جمهوری اسلامی.

در حالیکه گروه۱+۵ تردید هایی را نسبت به اهداف برنامه های هسته ای ایران ابراز داشته اند، مقامات جمهوری اسلامی تا کنون گفته اند که هرگز در صدد تولید تسلیحات اتمی بر نخواهند آمد زیرا آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، تولید و استفاده از چنین تسلیحاتی را تحریم کرده است.

چندی پیش، علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، اظهار داشت که جمهوری اسلامی حاضر است فتوای آیت الله خامنه ای را به عنوان سندی رسمی به سازمان ملل تسلیم کند. ظاهرا هدف آقای صالحی، پاسخ به این انتقاد بود که فتاوی مراجع شیعه از نظر حقوق بین الملل قابل تنفیذ نیست هر چند این اظهارات با واکنش خاص جامعه بین المللی مواجه نشد و خبری نیز از پیگیری آن انتشار نیافته است.

به نوشته ایرنا، گام دوم در بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی به اجلاس آلماتی، شامل اعلام آمادگی برای همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی جهت رفع ابهام در مورد ابعاد نظامی برنامه های هسته ای این کشور است که در مقابل، انتظار می رود گروه۱+۵ تمامی تحریم های یکجانبه علیه ایران را لغو کند.

براساس این گزارش، گام های بعدی ایران شامل اعلام آمادگی برای توقف موقت تولید اورانیوم ٢٠ درصدی در برابر لغو کلیه قطعنامه های مصوب شورای امنیت و همکاری هسته ای ایران و گروه۱+۵ است که انتظار می رود با همکاری های غیر هسته ای ادامه یابد.

همزمان، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نزدیک به گروه۱+۵ گفته است که این گروه در مذاکرات آلماتی تاکید خواهد کرد که ایران باید تولید اورانیوم ٢٠ درصدی را فورا متوقف و تاسیسات غنی سازی فردو را تعطیل کند و آماده انتقال ذخیره اورانیوم ٢٠ درصدی خود به خارج باشد.

کشورهای غربی نگران آن هستند که ایران در نظر دارد با ادامه غنی سازی اورانیوم ٢٠ درصدی، به اورانیوم با خلوص لازم برای ساخت بمب اتمی دست یابد.