دوشنبه, ۴ تیر , ۱۳۹۷

فاطمه کروبی: مسئولان باید هر چه سریعتر تکلیف را مشخص کنند، زندان یا حصر؟

منتشر شده در: .

سحام نیوز: فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، که این روزها در زندان خانگی به صورت انفرادی، روزگار می گذراند می گوید: این بلاتکلیفی که ما دو خانواده (کروبی و موسوی) در آن به سر می بریم جدا از سختی آن، برای حاکمیت هم جای تاسف دارد که به نام نظام مقدس جمهوری اسلامی این اتفاقات می افتد.

هفته ی پیش محمدتقی کروبی با اشاره به دسترسی پدرش به پزشک معتمد گفته بود که آقای کروبی پس از معاینه پزشک معتمد مجددا به مکانی که در آن حبس شده بود، منتقل شد.

همسر مهدی کروبی با تاکید بر اینکه آقای کروبی به لحاظ روحی همچنان محکم و استوار است با اشاره به فشار ماموران برای عدم اطلاع رسانی از وضعیت رهبران در حصر جنبش سبز می گوید: اگر مریض هستند بگویم مریض نیستند؟ اگر حالشان بد شده پزشک برده شده یا نبرده شده و گفته شده که مثلا نباید منتقل کنیم، خیلی طبیعی است که می گوییم چه پیش آمده است. این ها چیزهای خیلی معمولی است. من تنها یک بار یک پیام را به آقای کروبی منعکس کردم که حدود ۴ ماه من را ممنوع الملاقات کردند.

فاطمه کروبی در گفت و گو با کلمه تصریح کرده است: آقای کروبی، از نظر روحی خیلی خوب و محکم هستند ولی خب از نظر جسمی رو به تحلیل هستند. پزشکشان متوجه شده بودند که هم کم خوابی های زیادی دارند، از طرفی هم سرگیجه گرفته بودند و دچار بی اشتهایی شده بودند. و مهم تر از همه اینکه در یک دوره ی زمانی بسیار کوتاه، وزنشان خیلی پایین آمده بود. البته پزشک معالج وزارت اطلاعات که گاهی چک می کند، داروهایی داده بود، اما پزشکشان متوجه شده بود که وضعیتش به چه صورت است، ولی چون آزمایشی انجام نشده بود که مشخص شود دقیقا از کجاست، داروها هم موثر واقع نشده بود.

به همین دلیل من پیگیری و گفت و گو و صحبت هایی با مقامات کردم. در حد امکان که بتوانیم با ایشان در تماس باشیم، مرتب زنگ می زدم. روزی یکی دوبار گاهی اوقات هم شاید بیشتر. و پیگیر بودم که ایشان در حال تحلیل رفتن است و اصلا اشتهای غذا ندارند که بالاخره قبول کردند در یکی از روزهایی که من خودم هم بودم در یکی از بیمارستان هایی که خودشان صلاح دیدند بستری کردند و یک آندوسکوپی با یک بیهوشی خفیف دادند. که در آندوسکوپی مشخص شد که ورم روده و معده و کمی عفونت گوارشی دارند. به هر حال دارو دادند و برگرداندند همان جایگاه حبسشان.

همسر مهدی کروبی گفت:داروها را که قبلا هم می خوردند. ولی خب چون در حال تحلیل بودند، فرزندانم و خانواده درخواست داشتیم که تحت نظر یکی از پزشکان معتمد در بیرون باشند.

این حق هر مریض است چه در بیمارستان و چه در خانه که مشاوره داشته باشد. این را من خواستم از آنها و جدی هم گرفتم و گفتم که این مشاوره حق ما خانواده است و می خواهیم پزشک معتمد آزمایشاتی را برایشان انجام دهد. که نتیجه این شد که از پزشک مربوطه ای که زیر نظر خود ما بود وقتی گرفتند به بیمارستان لاله انتقال داده شد. مراحل درمانی اعم از کلینیکی و کار کلینیکی توسط متخصص مربوطه انجام شد و به حمدالله تشخیص داده شد آن چیزی که مد نظر ما بود و نگران آن بودیم، منتفی است. به هر حال خوشحال شدیم از اصل قضیه که مساله خاصی دیده نشد با شرایطی که زندگی ایشان دارد.

فاطمه کروبی درباره ملاقات با همسرش نیز گفت:مدتی بود که من در هفته دو تا ۲۴ ساعت در خدمت ایشان هستم و یکبار هم بچه ها می توانند پدرشان را ببینند. گرچه پسر بزرگم، حسین، حدود ۲ ماه هست که از دیدار پدرش محروم است. حتی اجازه ندادند بعد از کسالت یا در کسالت فرزند بزرگش برود و پدرش را ببیند. علی و یاسر اما با خانواده شان به ملاقات می روند. و پس از بیمارستان هم این اندازه به من اجازه داده شده که من همراه ایشان باشم. گاهی از شبها خودم هستم گاهی که نیستم دو تا از بچه ها علی و یاسر می روند پیش شان که تنها نباشند چون همان حالت های سرگیجه و اینها وجود دارد که البته الان رو به بهبود هستند.

وی گفت:بیشتر از ۶۰۰ روز است که از حبس جناب آقای کروبی جناب آقای موسوی و سرکار خانم رهنورد می گذرد. در مورد آقای کروبی خب بخشی اش که خودم بودم و همانطور که پیش از این بارها گفته شد در شرایط درهای بسته بود که بخشی از ساختمان هم حتی به رویمان بسته و پرده ها را هم کشیده بودند و ماه ها از هواخوری ابتدایی محروم بودیم. که خب در شرایط سرما باز بهتر بود. اما وقتی فصل گرما بود، درهای بسته ی بی هوا آزار دهنده بود. اواخر روزنه ای ۱۰ سانتی از درب بالایی را برای ما باز کردند. دستگیره ها را شکسته، همه ی درها را قفل کرده و رفته بودند. و بعد هم که من را به دلیل درمان آزاد کردند و دیگر هم اجازه ندادند که برگردم.

فاطمه کروبی افزود:پس از آن آقای کروبی را به یک ساختمان هشتاد و چند متری بردند با تعدادی از آقایان امنیتی. در واقع ایشان در اتاق کوچکی که نماز خانه بود با یک کاناپه، به مدت ۴ ماه مستقر بودند. پس از آن خانه را به ما نشان دادند و گفتند که آنجا را اجاره کنیم، ساختمانی که در واقع اداره بود نه مسکونی، با امکانات بسیار محدود و شاید ابتدایی ترین چیزها را هم ندارد، مثلا آشپزخانه که گاز ندارد. از نظر آب و هوا هم مانند انفرادی. یک حیاط کوچکی وجود دارد که امکان قدم زدن در آن نیست. چون می گویند مشرف است و دیده می شود. این همان شرایطی است که من پیش از این هم گفتم که یک ورزشکار قدرتمند ۲۵ ساله هم در چنین شرایطی از نظر جسمی با مشکلاتی مواجه می شود. ولی به حمد الله از نظر روحی بسیار بسیار وضع خوبی دارند.

این نماینده سابق مجلس افزود::جناب آقای کروبی و آقای موسوی و سرکار خانم رهنورد نه شرایط یک زندانی را دارند نه شرایط یک حبس را دارند. به هر حال قبلا هم گفتم و شرمنده هستم که دوباره تکرار می کنم. پیش از این هم افرادی را داشتیم که حصر بودند اما این شکل نه حبس است نه حصر نه زندان. آقای جنتی روزی در نماز جمعه اعلام کرد که اینها را در خانه اشان حصر کنید، تماس با بیرون نداشته باشند و بیانیه و اعلامیه ندهند. این حرف جنتی بود. آقای محسنی اژه ای چندی پیش آمدند و مصاحبه کردند که اینها در خانه خودشان هستند. این گفته ها وجود داشته و همه هم شنیده اند. الان این سه بزرگوار و خانواده هایشان واقعا بلا تکلیف هستند. شرایط زندانی این است که مجازاتی دارد، ملاقاتی وجود دارد، مرخصی می دهند. و فرد هم میداند که شرایط کدام مجازاتش را می گذراند. مشخص است دیگر ۶ ماه یک سال دو سال پنج سال زندانی است. اما این بزرگان الان بلاتکلیف در حبسی هستند جدا از فرزند و خانه و خانواده. آقای کروبی هم که کاملا در انفرادی هستند. به اسم، در حبس هستند اما حبسی که از خانه به دور از خانواده به دور حتی دریغ از یک تلفن که در اختیارشان باشد. من یک مادرم، درک می کنم خانم رهنورد به عنوام یک مادر الان چه می کشد از این دوری و بی خبری. و حالا هم که مدتی است به خاطر این که زهرا را ممنوع الملاقات کرده اند دختران دیگر هم گفته اند به ملاقات مادر و پدر نمی رویم. این شرایط بسیار سخت و دشوار است. من نمی دانم آخر شرایط حصر این است؟

وی افزود:برخورد مامورین اطلاعاتی با ما در ابتدا خیلی خشن و بی رحم بودند. من هرگز یادم نمی رود و در خاطراتم است که بعدها انشا الله منتشر می شود تا ببینید که با ما چه کردند. ولی از حق نگذریم در چند ماه اخیر مامورین امنیتی که در ارتباط با ما هستند انصافا افراد مودبی هستند و برخورد تندی با ما نداشته اند. این را شرعا و اخلاقا باید بگویم که این روزها ما برخورد خوب از اینها می بینیم. اینها مامورند و معذور. شرایط ما را باید حاکمیت مشخص کند. رفتارها هم اگر بالا و پایین می شود چهار چوبی است که از بالا برایشان مشخص می شود.

همسر مهدی کروبی گفت:وضعیت را مشخص کنند. دادگاهی تشکیل دهند و معلوم شود و ما هم بدانیم زندانیمان چه مدت در زندان خواهد بود، ملاقات هایش مشخص شود. آیا گاهی مثل برخی از زندانی ها می توانند مرخصی داشته باشند؟ اما این بلاتکلیفی که ما دو خانواده در آن به سر می بریم جدا از سختی آن برای حاکمیت هم جای تاسف دارد که به نام نظام مقدس جمهوری اسلامی این اتفاقات می افتد. گرچه ما به نام نظام نمی گذاریم و مقصر اصلی حاکمیت است.

وی تصریح کرد:من گاهی می روم و با دختران آقای موسوی دیدار می کنم. وظیفه ی من است در غیاب پدر و مادرشان. آن ها هم نسبت به من محبت دارند.

فاطمه کروبی درباره فشار به خانواده ی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با بهانه ی انتشار اخبارگفت:خبر دادن خیلی طبیعی است. همانطور که سابق هم که زندان می رفتیم وقتی از زندان می آمدیم دوستان زنگ می زدند که چه خبر؟ و ما می گفتیم که مثلا امروز در زندان قصر اعتصاب کردند یا با برخی از زندانی ها امروز در اوین برخورد کردند یا مثلا امروز در کمیته شهربانی فلان قضیه رخ داده بود و اصلا نگذاشتند ما نزدیک بشویم و … .

این را جدی را می گویم چون من خودم از سال ۴۱ تا ۵۶ در رفت و آمد به زندان های مختلف بودم. وقتی که سوال می کردند می گفتیم یا اینکه ماجرایی پیش می آمد و از داخل به ما می گفتند دیشب برخورد شده چه کسی محاکمه شده یا فلان شخص زندانی شده، فلان زمان فلان اتفاق افتاده است. الان هم وضع به همان شکل است. ما چیزی نداریم که منتقل کنیم. فوق اش این است که می گویم فلان مساله رخ داده فلان مساله انجام شده فلان مساله نشده.. آخر در زندانِ زندانی ما که گزارشی وجود ندارد. یا آنها خبر خاصی ندارند که به ما بدهند.

فاطمه کروبی تصریح کرد: واقعا گاهی همین قضیه به خود من هم گفته شده که شما اخبار را بیرون می برید. می گویم من چه اخباری را بیرون بردم؟ اخبار ابتدایی را فرزندان و من دوستان من سوال می کنند، من هم توضیح می دهم که در چه وضعیتی هستند. اگر مریض هستند بگویم مریض نیستند؟ اگر حالشان بد شده پزشک برده شده یا نبرده شده و گفته شده که مثلا نباید منتقل کنیم، خب خیلی بیرون طبیعی است که می گوییم چه پیش آمده است. این ها چیزهای خیلی معمولی است. من تنها یک بار یک پیام را به آقای کروبی منعکس کردم که حدود ۴ ماه من را ممنوع الملاقات کردند. من هم گفتم خیلی خب دیگر پیام هم به ایشان نمی دهیم. اما اخبار ابتدایی را که دیگر نمی شود ندهیم. مثلا اگر کسی سوال کرد بگوییم ببخشید خواب بودند ما دیدیمشان؟! اینکه نمی شود.

وی درباره دسترسی مهدی کروبی به اخبار و اطلاعات کشور گفت: تا به حال که دسترسی اطلاعاتی اصلا نداشتند اما اخیرا روزنامه جام جم و همشهری به ایشان می دهند که روزنامه هایی است که اخبار سیاسی خاصی ندارد. گاهی با آقای کروبی شوخی می‌کنم و می گویم تمام این آگهی ها را بخوانید از اول تا آخر. صدا و سیما همکه مشخص است دیگر “میلی” است دیگر.

فاطمه کروبی گفت: الحمدالله ما از حاکمیت هیچی نخواسته ایم. نه ما و نه آن خانواده بزرگوار. ولی از حاکمیت می خواهیم که تکلیف ما روشن شود. به هر حال یا زندانی هستند که شرایط زندانی را برایشان پیاده کنید یا هر چه هست شرایط را معلوم کنید.

همیشه خوف و اضطراب و نگرانی داریم که به هر حال با ما و با خانواده ی آقای موسوی چه برخوردی می شود. یا شرایطی که آقای کروبی الان دارند. با این سن و سال تنها باید در آن وضعیت زندگی کنند. ما یادمان است که آن موقع هم که غزل قلعه بودیم برای۴۰ روز یا ۲ ماه انفرادی، هواخوری داشتیم. یا در اوین فرض زندانی ها دور هم هستند صحبت می کنند. یک هواخوری وجود دارد. تقریبا شرایط و چهار چوبشان مشخص است ما واقعا بلاتکلیفی آزار دهنده ای داریم. ما هر دفعه نگران این هستیم که ملاقات از ما گرفته می شود یا به ما داده می شود. یا شرایط الان مخصوصا شرایط جسمی که ایشان دارند یا سنی که دارند خب واقعا در یک ساختمان در بسته. ۲ سال است بیش از ۶۰۰ روز است. نمی توانند قدمی بزنند و یا هوایی بخورند.

به نظرم مسئولان باید هر چه سریعتر تکلیف را مشخص کنند، زندان؟ حصر؟ الان در چه وضعی هستیم؟ وضعیت را روشن کنند. البته تکرار و تاکید می کنم که افتخار هم می کنیم و ایشان هم به حمد الله مانند کوه استوار ایستادند.