فیلمبردار شبکه خبر یا جاسوس هسته ای؟

سحام نیوز: چند روز پس از رسانه ای شدن ماجرای گریز حسن گلخنبان فیلمبردار شبکه «خبر» صدا و سیمای ایران که در جریان سفر روزهای اخیر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران به نیویورک، از هیئت گریخت و از آمریکا درخواست پناهندگی سیاسی کرد، رسانه های اسرائیلی خبر داده اند که وی اطلاعات با ارزشی را از سایت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران در اختیار آمریکا قرار داده است.

بنا به گزارش رادیو اروپای آزاد، وبسایت اطلاعاتی اسرائیلی «دبکا فایل» چهاردهم مهر نوشته است که آقای گلخنبان فیلم و اطلاعاتی را از تأسیسات مهم و حساس هسته ای جمهوری اسلامی ایران به سیا، تشکیلات اطلاعات و امنیت خارجی آمریکا، داده است.

هرچند دولت جمهوری اسلامی ایران از زمان انتشار خبر گریز آقای گلخنبان به آمریکا در این باره سکوت کرده است، اما وبسایت های خبری متعددی در ایران تأیید کرده اند که هیئت همراه جمهوری اسلامی ایران در حالی جمعه هفتم مهر به ایران بازگشت که این فیلمبردار باسابقه صدا و سیما در میان اعضای هیئت نبود.

گزارش های رسانه های اسرائیلی از جمله وبسایت اطلاعاتی «دبکا فایل» در باره وجود «اطلاعات پرارزش از برنامه های هسته ای ایران در دست حسن گلخنبان» در حالی منتشر شده است که اسرائیل و آمریکا برای دریافت چنین اطلاعاتی اهمیت بسیاری قائل هستند.

نخست وزیر اسرائیل برنامه هسته ای ایران را بزرگ ترین خطر حیاتی برای این کشور از زمان استقلال اسرائیل قلمداد کرده است و در سخنرانی پنجم مهر خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد «خط قرمز» اسرائیل را برای برنامه هسته ای ایران تعیین کرد.

بلندپایگان اسرائیل همواره تأکید کرده اند که در صورت لزوم به گزینه نظامی علیه سایت های هسته ای ایران به عنوان آخرین گزینه متوسل خواهند شد.

«دبکا فایل» مدعی است اطلاعاتی که آقای گلخنبان به آمریکایی ها می دهد، مانند «یک گنج» است و در برگیرنده عکس ها و فیلم هایی است که وی توانسته است با استفاده از موقعیت ویژه خود از اماکن حساس هسته ای و نظامی ایران تهیه کند.

حسن گلخنبان همراه با شماری از بلندپایه ترین مقامات جمهوری اسلامی ایران به آسودگی می توانست به اماکن حساس هسته ای و نظامی و سایر نقاط مهم و محرمانه برود.

برخی وبسایت های خبری در ایران، مانند «بولتن نیوز» در حالی در روزهای اخیر گزارش گریز حسن گلخنبان را منتشر کرده بودند که او را در یک قدمی سرتیپ پاسدار احمد وحیدی وزیردفاع جمهوری اسلامی ایران در آیین رونمایی از «دستآوردهای جدید نظامی» ایران در آستانه سالروز جنگ ایران و عراق، نشان می داد.

حسن گلخنبان در هفته نخست مهر، برای دومین بار در سال های گذشته، محمود احمدی نژاد را در سفر به آمریکا برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد همراهی کرده بود.

وبسایت «بولتن نیوز» به تازگی گزارش داده بود که روز پنجشنبه ی پیش از بازگشت هیئت ایرانی از سفر به نیویورک، زمانی که اعضای هیئت می بایست اتاق های هتل مجلل وارویک را تحویل می داد، خبرنگار شبکه «خبر» صدا و سیما هر لحظه نگران تر می شد که چرا فیلمبردارش باز نمی گردد.

به نوشته «بولتن نیوز»، حسن گلخنبان شب چهارشنبه پیش از بازگشت هیئت، به بهانه ای چمدان های خود را که برای انتقال به فرودگاه نیویورک تحویل هیئت ایرانی داده بود، باز پس گرفت. او بامداد آن پنجشنبه نیز به بهانه ای به خیابان رفت و بازنگشت.

وکیل مدافعی که آقای گلخنبان را در آمریکا وکالت می کند، در روزهای گذشته تأیید کرده است که او درخواست رسمی پناهندگی سیاسی کرده است.

اکنون معلوم شده است که آقای گلخنبان بر خلاف بسیاری از اعضای هیئت ایرانی، برای خود سیم کارت جداگانه ای خریده بود و با آن تماس های لازم را انجام می داده است.

او همه کارهای لازم فیلمبرداری را نیز در زمان حضور آقای احمدی نژاد در نیویورک برای شبکه «خبر» انجام داده بود ولی در آخرین ساعات، هتل را ترک کرد.

رسانه های جهانی خبر داده اند که همسر و فرزندان حسن گلخنبان نیز در روزهایی که وی در نیویورک بود، ایران را به سوی ترکیه ترک کرده بودند تا آنها نیز بعداً در آمریکا به پدر خانواده بپیوندند.

به ادعای برخی وبسایت های ایران، آقای گلخنبان تا بازنشستگی تنها دو سال فاصله داشت هرچند که وبسایت اطلاعاتی «دبکا فایل» نوشته است که حسن گلخنبان در اواخر دهه چهل عمر خود بوده است.

«دبکا فایل» مدعی است که حسن گلخنبان از دیدارهای احمدی نژاد و رهبر نظام از تأسیسات هسته ای و سایت های سپاه پاسداران فیلم های مهمی در دست دارد.

«دبکا فایل» می گوید که آقای گلخنبان بدلیل حضورش در هیئت همراه رییس جمهوری در چمدان های خود فیلم هایش را همراه برد زیرا این چمدان ها از سوی نیروهای امنیتی ایران کنترل نشد.

به ادعای این وبسایت اسرائیلی، فیلم های گلخنبان جزییاتی را که تا کنون غرب از آن بی خبر بوده است، در اختیار آمریکا نهاده است و از جمله شامل تصاویر و فیلم هایی از سایت های نطنز، فردو و پارچین است؛ سه نقطه بسیار حیاتی در چرخه هسته ای ایران.

فیلم ها، به ادعای «دبکا فایل» فرماندهان سپاه پاسداران و مقامات بلندپایه دیگر نظام را در حال بیان توضیحات حساس هسته ای و نظامی برای رهبر و رییس جمهوری نشان می دهد.

«دبکا فایل» حسن گلخنبان را مردی که از زمان حضورش در نیروهای بسیجی تا به چندی پیش توانست اعتماد سران نظام را به خود جلب کند به گونه ای که به فیلمبردار ویژه رهبر و رییس جمهوری ایران مبدل شود، توصیف کرده است.

«دبکا فایل» می گوید که سال گذشته در زمان حضور احمدی نژاد در سازمان ملل که حسن گلخنبان نیز برای نخستین بار او را همراهی می کرد، نیروهای اطلاعاتی آمریکا توانستند با گلخنبان ارتباط بگیرند و او را متقاعد کنند که فیلم ها و عکس های لازم را بگیرد و در نخستین فرصت بگریزد؛ پیشنهادی که عملی نیز شد و تا تحقق آن، یکسال طول کشید و حسن گلخنبان در این یکسال فرصت تهیه فیلم ها و تصاویر مهم دیگری را در کنار رهبران ارشد نظام در اختیار داشت.

به تازگی افراد دیگری نیز که درجایگاههایی بوده اند که می توانسته اند به برخی اطلاعات مهم دسترسی داشته باشند، به خارج از ایران گریخته و از کشورهای مختلف درخواست پناهندگی کرده اند؛ یکی از مترجمان معاون اول ریاست جمهوری ایران و وزیران دولت احمدی نژاد به تازگی به خارج گریخته و مصاحبه هایی نیز با رسانه های فارسی زبان داشته است.

پیشتر نیز در برخی از گزارش های یکسال اخیر گفته شده بود که محمود رضا خاوری مدیرکل بانک ملی ایران که در زمینه پرونده فساد کلان مالی ایران به کانادا گریخت، برخی از اطلاعات مهم مربوط به برنامه هسته ای و نظامی ایران و ارتباط سیستم بانکی ایران را با این برنامه ها در اختیار غرب نهاده و «تخلیه اطلاعاتی» شده است؛ ادعاهایی که تأیید درستی آن دشوار است.

BalatarinFacebookTwitterGoogle+EmailPrint|
Untitled Document