دوشنبه, ۲۵ شهریور , ۱۳۹۸

دبیرکل سازمان ملل: رژیم اسد فاقد مشروعیت است

منتشر شده در: .

سحام نیوز: در حالی‌که وزیر امور خارجه روسیه قصد دیدار با اسد را دارد، دبیرکل سازمان ملل انزجار خود را از سرکوب شهروندان غیرنظامی در سوریه ابراز داشت. به گفته وی جنایات رژیم اسد پیامدهای حقوقی در بر خواهد داشت.
به گزارش دویچه وله، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، امروز (سه‌شنبه، ۱۸ بهمن/۷ فوریه) به سوریه سفر کرده است. در پی ادامه سرکوب‌ها و بمباران شهر حمص و وتوی قطعنامه از سوی پکن و مسکو در شورای امنیت، حال روسیه به دیپلماسی فعال روی آورده است. کشورهای عربی و غربی تصمیم چین و روسیه را “اقدامی باورنکردنی” خواندند. وزیر امور خارجه روسیه قرار است با بشار اسد در دمشق دیدار داشته باشد.

دبیرکل سازمان ملل: وتوی قطعنامه مجوز سرکوب نیست
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، “انزجار” خود را از بکارگیری خشونت‌های جدید در سوریه ابراز داشت. بان کی مون حمله به شهر حمص را محکوم و تصریح کرد که عدم قاطعیت در شورای امنیت بدین معنا نیست که «دولت سوریه برای گسترش حمله به مردم مجوزی دریافت کرده است. دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد که «هیچ حکومتی نمی‌تواند به مردم خود حمله کند و مشروعیتش را از دست ندهد».

اپوزیسیون سوریه می‌گوید بمباران حمص همچنان ادامه دارد

بنا به آخرین خبرهای رسیده حمص به عنوان یکی از کانون‌های مخالفان اسد بار دیگر هدف بمباران ارتش سوریه قرار گرفته است. دبیرکل سازمان ملل با لحنی تند از رژیم اسد خواست «هرچه زودتر به خشونت پایان دهد».
بان کی مون تصریح کرد رژیم اسد باید متوجه باشد که «بر اساس اصول حقوق‌بشر دستگاه امنیتی سوریه برای تمامی جنایت‌ها علیه شهروندان غیرنظامی مسئول شناخته خواهد شد».