دوشنبه, ۲۵ شهریور , ۱۳۹۸

اعتراض اصغر فرهادی نسبت به بستن خانه سینما

منتشر شده در: .

سحام نیوز: اصغر فرهادی در نامه ای که امروز در روزنامه شرق منتشر شد، به بستن خانه سینما توسط وزارت ارشاد، اعتراض کرد. در این نامه فرهادی نوشته است: «من قصد رمزگشایی و نیت‌خوانی از تصمیم شما به انحلال خانه سینما را ندارم، اما اگر این تصمیم را بر این مبنا اتخاذ کرده‌اید که اکثریت اهل سینما و اعضای صنوف همسو و هم‌نظر با رای و روش شمایند و تنها معدودی به دلایل پیدا و پنهان ساز مخالف می‌نوازند، پیشنهاد می‌دهم تصمیم انحلال خانه سینما را در میان چندهزار عضو آن به رای بگذارید. می‌توان روزی را مشخص کرد و گروهی را از دو سوی موضوع اختلاف برای نظارت بر روند و شمارش آرا برگزید و این تصمیم را به سادگی به رای گذاشت. بدیهی‌ است اگر اکثریت اعضای این خانواده رای به انحلال و تعطیلی روند فعلی خانه سینما دادند هیچ‌کس به هیچ بهانه‌ای تا ابد حق اعتراض به شما را نخواهد داشت و اگر اکثریت رای به ابطال این حکم دادند طبیعی است شما به احترام استقلال صنوف و همه اعضای این خانواده تصمیم خود را لغو کنید. اگر باور دارید که اکثریت اهل سینما موافق رای و تصمیم شما هستند، تردیدی در پذیرفتن این پیشنهاد به خود راه نخواهید داد و با انجام آن، خود را از بار سنگین مسوولیت تعطیلی این خانه نجات می‌دهید.متن کامل نامه بشرح زیر است:
سینمای ایران روزهای حساسی را سپری می‌کند، یک روز را به وقت ایران یک روز را به وقت آمریکا!» حتما بعد از خواندن این جمله گمان می‌کنید قرار است در ادامه این سطور از زاویه‌ای دیگر از ماجرای کش و قوس «خانه سینما» و معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شود، اما زهی خیال باطل. اهالی خانه سینما صبح روز گذشته را مانند چند روز اخیر در راهروهای دادگاه گذراندند. فرهاد توحیدی که کمی دیرتر از وکیل خانه سینما به مجتمع قضایی شهید صدر رسیده بود، پس از خارج شدن از دادگاه، از ارایه توضیحاتی به قاضی پرونده خبر داد و اعلام کرد: «از نظر حقوقی اوضاع به نفع ماست.»این در حالی است که رییس دیوان عدالت اداری ساعتی بعد با بیان اینکه «درخواست صدور دستور موقت برای جلوگیری از انحلال خانه سینما قبل از رسیدگی به پرونده از سوی شعبه مربوطه پذیرفته نشده است»، گفت: «رسیدگی به این پرونده نیاز به زمان دارد.» این درحالی‌است که جای امیدواری برای بازگشت و لغو انحلال خانه سینما وجود دارد. احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس بار دیگر درباره اثرات منفی این انحلال سخن گفته است و هیات‌مدیره خانه سینما به همراه تعدادی دیگر از سینماگران ظهر دیروز با لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیداری داشتند. از تمام این حرف و حدیث‌ها که بگذریم نباید فراموش کرد که این روزها در تهران خانه‌ای پلمب شده که حتی صدای همسایه‌هایش هم از این اتفاق درآمده است. «خانه تئاتر» و «خانه موسیقی» در بیانیه‌هایی از اتفاقی که برای «خانه سینما» افتاده ابراز ناخرسندی کرده‌اند، اما امید به باز شدن گره بین دو طرف دعوا همچنان پابرجاست. این «جدایی» در این روزها حال سینمای ایران را حسابی ناخوش کرده است.این روزها در آمریکا «جدایی…» به سبک یک ایرانی کلکسیون افتخارات سینمای ایران را تکمیل می‌کند. این «جدایی» کجا و آن «جدایی…» کجا!سینمای ایران در این روزها گرم و سرد را با هم می‌چشد. مجادله «خانه سینما» و معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دست‌کم اگر هیچ عایدی نداشت، حمایت اهالی سینما را از خانه‌شان به خوبی نشان داد. عزت‌الله انتظامی، رضا کیانیان، علیرضا خمسه و… خلاصه بیشتر اعضای خانه سینما و اتحادیه صنوف سینمایی نشان دادند که حرمت صاحب‌خانه از خانه است. در ادامه رشته واکنش‌های سینمایی «اصغر فرهادی» که با «جدایی نادر از سیمین» دنیا را غافلگیر کرده است، از دموکراتیزاسیون سینمایی برای حل مشکل دوطرف دعوای سینمایی سخن گفته است.نامه «فرهادی» در حالی منتشر می‌شود که بامداد سه‌شنبه هفته جاری، این کارگردان ایرانی در جمع حلقه منتقدان فیلم نیویورک جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان سال ۲۰۱۱ را دریافت کرد و گفت: «دلم می‌خواهد این جایزه را با خانواده بزرگ سینمای ایران شریک شوم که روزهای سختی را می‌گذرانند و افتخار می‌کنم که عضوی از این خانواده هستم.»

آنچه در ادامه می‌آید پیشنهاد فرهادی از دوردست‌ترین جای جهان برای دعوای سینمایی است:
«آقای شمقدری
من قصد رمزگشایی و نیت‌خوانی از تصمیم شما به انحلال خانه سینما را ندارم، اما اگر این تصمیم را بر این مبنا اتخاذ کرده‌اید که اکثریت اهل سینما و اعضای صنوف همسو و هم‌نظر با رای و روش شمایند و تنها معدودی به دلایل پیدا و پنهان ساز مخالف می‌نوازند، پیشنهاد می‌دهم تصمیم انحلال خانه سینما را در میان چندهزار عضو آن به رای بگذارید. می‌توان روزی را مشخص کرد و گروهی را از دو سوی موضوع اختلاف برای نظارت بر روند و شمارش آرا برگزید و این تصمیم را به سادگی به رای گذاشت. بدیهی‌ است اگر اکثریت اعضای این خانواده رای به انحلال و تعطیلی روند فعلی خانه سینما دادند هیچ‌کس به هیچ بهانه‌ای تا ابد حق اعتراض به شما را نخواهد داشت و اگر اکثریت رای به ابطال این حکم دادند طبیعی است شما به احترام استقلال صنوف و همه اعضای این خانواده تصمیم خود را لغو کنید. اگر باور دارید که اکثریت اهل سینما موافق رای و تصمیم شما هستند، تردیدی در پذیرفتن این پیشنهاد به خود راه نخواهید داد و با انجام آن، خود را از بار سنگین مسوولیت تعطیلی این خانه نجات می‌دهید.»
پیشتر نیز جمعی از سینماگران ایران به تصمیم انحلال خانه سینما واکنش نشان داده بودند.
همچنین «خانه تئاتر» و «خانه موسیقی» در بیانیه‌هایی از اتفاقی که برای «خانه سینما» افتاده ابراز ناخرسندی کرده‌اند.