دوشنبه, ۲۵ شهریور , ۱۳۹۸

گزارشی از پیوستن نظامیان به ارتش آزاد سوریه

منتشر شده در: .

سحام نیوز: شواهدی از پیوستن نظامیان ناراضی سوریه به مخالفان انتشار یافته است.

شبکه خبری بی بی سی گزارش داد که با ادامه اعتراضات سیاسی در سوریه و برخورد خشونت آمیز نیروهای دولتی با معترضان، شمار نظامیانی که با سرپیچی از دستور حمله به غیرنظامیان، ترک خدمت می کنند و به مخالفان می پیوندند رو به افزایش بوده است.

دولت سوریه ورود و فعالیت خبرنگاران خارجی به آن کشور را ممنوع و یا به شدت محدود کرده است، اما پل وود، خبرنگار بی بی سی، و فرد اسکات، فیلمبردار خبری، توانسته اند به طور مخفیانه از مرز لبنان وارد آن کشور شوند.

خبرنگار بی بی سی در شهر حمص، از مراکز اصلی مخالفت با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با گروهی از هواداران “ارتش آزاد سوریه” متشکل از مخالفان مسلح حکومت گفتگو کرده است.

به گزارش خبرنگار بی بی سی، یکی از نشانه های تشدید درگیری مسلحانه در سوریه، افزایش بهای اسلحه در بازار سیاه لبنان است به نحوی که قیمت یک قبضه کلاشنیکف به یکهزار و دویست دلار رسیده است.

با این همه، طرفداران ارتش آزاد سوریه با خرید اسلحه و قاچاق آن به داخل سوریه، این تسلیحات را در اختیار نظامیان مخالف حکومت قرار می دهند و در بازگشت، زخمی های این درگیری را با خود به لبنان می آورند.

ارتش سوریه برای جلوگیری از رفت و آمد مخالفان، نواحی مرزی با لبنان را مین گذاری کرده و واحدهای گشتی ارتش این منطقه را زیر نظر دارند.

با وجود این، به نظر نمی رسد که دولت سوریه موفق به مسدود کردن کامل مرز با لبنان شده باشد و عبور و مرور از مرز همچنان ادامه دارد.

از درگیری مسلحانه ارتش آزاد سوریه مسلحانه با نیروهای دولتی گزارش هایی منتشر شده است

خبرنگار بی بی سی گفته است که پس از ورود به داخل خاک سوریه، شاهد “جریان کوچک اما مداوم” فرار نظامیان و ماموران امنیتی حکومت و پیوستن آنان به مخالفان بوده است.

به گفته او، معمولا جدا شدن نظامیان از صفوف نیروهای دولتی با تیراندازی همراه است زیرا نظامیان وفادار به حکومت در صدد بر می آیند فراریان را قبل از اینکه از نظر پنهان شوند، به ضرب گلوله از پای درآورند.

خبرنگار بی بی سی در شهر حمص با گروهی از نظامیان مخالف دیدار کرد که به تازگی از عملیات جنگی علیه نیروهای دولتی به شهر بازگشته بودند.

از این گروه شش نفره، یک نفر در درگیری با ارتش دولتی جان داده و پنج نفر دیگر پس از انجام ماموریت، موفق به بازگشت به حمص شده بودند.

سرپیچی از دستور تیر

یکی از این پنج نفر گفت که شاهد زخمی شدن هم رزم خود در درگیری با ارتشیان وفادار به حکومت بوده اما به دلیل حضور تعداد زیادی از نیروهای دولتی، نمی توانسته او را نجات دهد.

این گروه از نظامیان مخالف به خبرنگار بی بی سی گفتند که به این دلیل تصمیم به فرار از خدمت گرفتند که به آنان دستور داده می شد به سوی تظاهرکنندگان غیرنظامی در شهر حمص تیراندازی کنند.

نیروی موسوم به “ارتش آزاد سوریه” در ماه اوت سال جاری توسط گروهی از نظامیان فراری و با هدف حمایت از غیرنظامیان در برابر حملات ارتش سوریه و تلاش برای سرنگونی حکومت این کشور تشکیل شد.

در هفته های اخیر، گزارش های متعددی از عملیات این ارتش علیه نیروها و مراکز دولتی انتشار یافته است هر چند تایید مستقل همه آنها امکانپذیر نبوده است.

تظاهرات اعتراضی سوریه با درخواست اصلاحات آغاز و با مداخله ارتش به خشونت کشیده شد

از آغاز تظاهرات اعتراضی در سوریه، سازمان های تبلیغاتی و رسانه های دولتی، معترضان را تبهکاران وابسته به گروه های تندرو و یا بیگانگان معرفی می کردند و می گفتند که افراد مسلح از آنان حمایت می کنند.

حکومت سوریه با این استدلال، به کارگیری واحدهای ارتش برای مقابله با تظاهرات اعتراضی را توجیه کرده است.

تظاهرات اعتراضی در سوریه حدود هشت ماه پیش با درخواست از رئیس جمهوری برای انجام اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد آغاز شد و به گفته منابع بین المللی، تا کنون بیش از سه هزار و پانصد کشته برجای گذاشته است.

مخالفان بشار اسد، ضمن رد اتهام ارتباط با خارج، گفته اند که با تشدید خشونت از سوی حکومت، پیش بینی مقامات و رسانه های دولتی در مورد واکنش مسلحانه مخالفان در برابر ارتش به تدریج به تحقق پیوسته است و گفته اند که درگیری مسلحانه بین دو طرف گسترده تر خواهد شد.

گزارش خبرنگار بی بی سی در باره گسترش مقاومت مسلحانه در برابر نیروهای دولتی در حالی انتشار می یابد که اتحادیه عرب به دولت سوریه تا امروز (جمعه) فرصت داده است تا به پانصد نفر به عنوان ناظران اتحادیه اجازه دهد به آن کشور سفر کنند.

اتحادیه عرب انتظار دارد که این افراد بر نحوه اجرای توافقنامه اتحادیه عرب و سوریه در مورد توقف حمله نظامی به معترضان نظارت کنند و تهدید کرده است که در صورتی که دولت سوریه با این درخواست موافقت نکند، روز شنبه تشکیل جلسه می دهد و وضع تحریم هایی را علیه سوریه بررسی می کند.

اتحادیه عرب همچنین از جوامع بین المللی خواسته است تا برای حمایت از شهروندان سوریه در برابر ارتش آن کشور اقدام کنند که به گفته ناظران، می تواند زمینه مساعدی را برای تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه فراهم آورد.