سه شنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۳۹۸

مشاور مطبوعاتی احمدی نژاد در جریان یک نشست خبری بازداشت شد

منتشر شده در: .

سحام نیوز: گزارش های رسيده حاکی است که ماموران امنيتی دادستانی تهران دوشنبه صبح به ساختمان موسسه روزنامه ايران يورش برده و علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد و مدير عامل ايرنا را بازداشت کردند. تلاش برای دستگیری وی با مقاومت برخی کارکنان روزنامه ایران روبرو شد و فضای این موسسه را متشنج کرد.

سایت های نزدیک به اصولگرایان و خبرگزاری های خارجی گزارش داده اند که بازداشت آقای جوانفکر در جریان نشست خبری وی رخ داد.

سايت های «جهان نيوز» و «تابناک» گزارش داده اند که ماموران دادستانی تهران روز دوشنبه برای دستگيری علی اکبر جوانفکر به محل کار وی در موسسه روزنامه ايران مراجعه کردند و سعی داشتند وی را با دستبند بازداشت کنند.

گزارش ها حاکی است که تلاش ماموران با مقاومت سرپرست روزنامه ايران و برخی از خبرنگاران روبرو شد که تشنج در اين موسسه را به دنبال داشت.

تابناک در گزارش خود نوشته است که «پرسنل روزنامه ایران از ساختمان این رسانه به خارج هدایت شده و در آن نیز پلمپ شده است.»

آقای جوانفکر که به اتهام انتشار برخی از مقالات و تصاویر «خلاف عفت عمومی» در ويژه نامه «خاتون» در روزنامه ايران از سوی دادگاه انقلاب به يکسال حبس محکوم شده است، روز دوشنبه نشستی خبری درباره اين حکم برگزار کرد که در پايان اين نشست با حضور ماموران دادستانی تهران برای بازداشت خود مواجه شد.

سايت جهان نيوز تا لحظه مخابره اين خبر گزارش داده بود که درگيری ها در موسسه ايران ادامه داشته و هواداران جوانفکر اجازه بازداشت و خروج او از موسسه را نداده اند.

هواداران سرپرست روزنامه ايران با سر دادن شعارهای «الله اکبر» و «مرگ بر ضد ولايت فقيه» سعی کردند که مانع بازداشت وی شوند.

برخی گزارش های تاييد نشده حاکی است که ماموران دادستانی تهران برای مقابله با هواداران آقای جوانفکر اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرده اند. گزارش شده که در درگيری های موسسه روزنامه ايران حدود هفت نفر از کادر آن دستگیر شده اند.

تابناک نيز گزارش داده که «برخی از پرسنل روزنامه ايران با تجمع در دفتر جوانفکر از بازداشت وی ممانعت کرده و خواستار اين هستند که جوانفکر احضار و سپس بازداشت شود يا حداقل بدون دست‌بند بازداشت و از محل کار خارج شود.»

بازداشت مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد در حالی صورت گرفته است که وی ۱۵ روز فرصت داشت تا به حکم صادره دادگاه اعتراض کند. برخی از سايت های اصولگرا گفته اند که بازداشت آقای جوانفکر احتمالا به دليل مصاحبه وی با روزنامه «اعتماد» است.

وی در اين مصاحبه که باعث توقيف روزنامه شد، حملات شديدی به اصولگرايان از جمله غلامحسين محسنی اژه ای، دادستان کل کشور و منوچهر متکی، وزير امور خارجه پيشين ايران، صورت داده بود.

برخی گزارش های رسيده حاکی است که محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، برای رسيدگی به اين موضوع حضور در نشست شهدای غدير را نيمه تمام گذاشته است.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی چند خطی بازداشت علی اکبر جوانفکر را تکذیب کرده و گفته که وی هنوز در موسسه روزنامه ایران به سر می برد.

«به حکم صادره اعتراض می کنم»

علی اکبر جوانفکر در يک نشست خبری که پيش از بازداشت وی برگزار شد گفت که به حکم صادره از سوی دادگاه اعتراض خواهد کرد.

مديرعامل ايرنا با بيان اينکه «در حکم انشاء شده به دليل انتشار يک عکس و يک مطلب محکوم شده ايم» اظهار داشت که «همين عکس يک سال قبل در خبرگزاری فارس و اين مطلب هم عينا سال گذشته در نشريه هابيل چاپ شده بود.»

وی افزود: «البته من نمی گويم چرا با فارس و هايبل برخورد نکرديد اما سئوال می کنيم چرا بايد برخورد با رسانه ها متفاوت و دوگانه باشد؟»

آقای جوانفکر هر گونه ارتباط مصاحبه اش با روزنامه اعتماد با صدور حکم دادگاه مطبوعات را رد کرد و گفت: «مصاحبه من ۱۰ روز قبل با اين روزنامه انجام شده و تاريخ صدور حکم هم قبل از انتشار روزنامه بوده است.»

وی از قوه قضاييه خواست تا بر اساس قانون قوه رفتار کند و گفت که «همه بايد اين مطالبه را داشته باشند.»