پنج شنبه, ۲ اسفند , ۱۳۹۷

شورای ملی انتقالی لیبی پیروزی انقلاب و آزادسازی کشور را اعلام کرد

منتشر شده در: .

سحام نیوز: مصطفی عبدالجلیل رئیس شورای ملی انتقالی لیبی روز یکشنبه 23 – 10 – 2011 در بندر بنغازی جایی که انقلاب لیبی از آنجا آغاز شد آزادسازی لیبی و پیروزی انقلاب را اعلام کرد.

به گزارش العربیه در مراسم آزادسازی لیبی که در میدان شهدا برگزار شد هزاران نفر از مردم ، مبارزان و خانواده های شهیدان حضور داشتند.

مصطفی عبدالجلیل در این مراسم اعلام کرد ” شریعت اسلامی منبع قانونگذاری در لیبی خواهد بود و همه قوانین سابق که با شریعت تناقض دارد در نظام جدید لغو شده است.”

او یاد نظامیان ، غیرنظامیان و عبدالرحمن یونس فرمانده سابق نیروهای مخالف و همرزمانش را گرامی داشت.

او از مردم لیبی خواست خویشتنداری کنند و با تسامح با همدیگر برخورد کنند. مصطفی عبدالجلیل اظهار امیدواری کرد انقلاب های سوریه و یمن نیز به ثمر بنشینند.

همزمان با این مراسم اغلب شهرهای لیبی شاهد مراسم جشن و شادمانی بود.

این مراسم پس از آن برگزار شد که معمر قذافی روز پنجشنبه به دست انقلابیون کشته شد.

اغلب فرزندان قذافی یا کشته و یا به کشورهای همسایه پناهنده شدند ؛ اما سیف الاسلام تنها بازمانده این رژیم اعلام کرده است به مقاومت ادامه می دهد.

از سوی دیگر نتایج کالبد شکافی جسد معمر قذافی نشان داده است که وی پس از دستگیری به ضرب گلوله کشته شده است.

قرار است جسد قذافی به قبیله وی تحویل داده شود تا بر اساس موازین اسلامی وی را دفن کنند.

معمر قذافی 42 سال در لیبی حکومت کرد و پس از قیام مردمی این کشور که با تاثیرپذیری از انقلاب های تونس و مصر به وقوع پیوست باخواسته های مردم لیبی برای کناره گیری از قدرت مخالفت کرد و به سرکوب اعتراضات پرداخت.

درگیری مسلحانه انقلابیون با پشتیبانی نیروهای ناتو به ثمر رسیده است و به نظر می رسد کشورهای عضو این سازمان نظامی بین المللی درآینده نزدیک پایان عملیات نظامی در لیبی را اعلام خواهند کرد.