دوشنبه, ۲۵ شهریور , ۱۳۹۸

پایان موقت اعتصاب غذای اشکان ذهابیان، عضو ستاد مهدی کروبی

منتشر شده در: .

سحام نیوز: اشکان ذهابیان دانشجوی محروم از تحصیل زندانی پس از ملاقات حضوری با خانواده‌اش با توجه به اوضاع وخیم جسمانی و وعده های مساعد مسئولان برای رسیدگی به وضعیت وی، موقتا به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

به گزارش جرس اشکان ذهابیان، عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت و از اعضای ستاد انتخاباتی مهدی کروبی، که از سحرگاه سه شنبه 8 شهریورماه در اعتراض به کارشکنی در فرآیند آزادی مشروط و ادامه غیرقانونی بازداشت و همچنین وضعیت وخیم زندان و شرایط غیر انسانی نگهداری اش در زندان متی کلا بابل، دست به اعتصاب غذا زده بود پس از موافقت مسئولان امنیتی با ملاقات حضوری خانواده اش در روز شنبه 12 شهریور ماه، موقتا به اعتصاب غذای خود پایان داده است. خانواده این فعال دانشجویی امیدوارند که با خاتمه اعتصاب غذا، مسئولان، مطابق وعده های مساعد داده شده، اقدامات لازم را جهت بهبود وضعیت فرزندشان و ایجاد زمینه آزادی وی به عمل آوردند.

با توجه به اینکه در هفته های اخیر و پس از روزه داری در ماه رمضان در شرایط نامساعد زندان، اشکان ذهابیان دچار خونریزی معده و ضعف عمومی بود، این اعتصاب غذا به ویژه برای خانواده وی، نگرانی های شدیدی را درباره وضعیت جسمی و سلامتی اش ایجاد کرده بود. گفتنی است که از روز دوم اعتصاب نیز، حال وی رو به وخامت گذاشته بود و بدون دریافت مراقبت پزشکی به سلول انفرادی منتقل شده بود و در نهایت منجر به بیهوشی اش شد. مادر این فعال دانشجویی پس از ملاقات حضوری روز شنبه، در گفتگو با جرس از ضعف شدید فرزندش بر اثر اعتصاب غذا و فشارهای روحی و جسمی، شدیدا ابراز نگرانی کرده بود، وی در عین حال اظهار داشته بود که امیدوار است که مسئولان با تحقق وعده های خود زمینه آزادی فرزندش را فراهم آورند.

اشکان ذهابیان در حال حاضر با گذراندن بیش از نیمی از 6 ماه حکم غیرقانونی حبس در زندان متی کلا بابل، قانونا حق استفاده از آزادی مشروط را دارد که تاکنون با مانع تراشی مسئولان از این حق خود محروم مانده است. علاوه بر این، وی مدت دو ماه اول نگهداری اش در زندان متی کلا در بند سارقین این زندان محبوس بوده و سپس به بند قاتلین این زندان منتقل شده و همراه با زندانیان محکوم به اعدام نگهداری می شد. در هر دو این بندها وی از هر گونه امکانات رفاهی محروم بوده، با محدودیت تماس های تلفنی روبرو بوده، حق دریافت کتاب از خانواده اش را نداشته و بارها مورد آزار و اذیت دیگر زندانیان قرار گرفته است. این در حالی است که زندان بابل یک بند مخصوص زندانیان سیاسی دارد که پیش از این توسط خود زندانیان سیاسی تجهیز شده است.

اشکان ذهابیان، دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه فردوسی مشهد و عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت، 12 اردیبهشت ماه سال جاری در پی احضار و مراجعه به اداره اطلاعات ساری برای بار سوم بازداشت شد. وی برای اولین بار در 26 خرداد سال 88 تنها چهار روز پس از کودتای انتخاباتی، در جریان تجمع دانشجویان دانشگاه مازندران، در اثر ضرب و شتم شدید نیروهای انصار بی هوش و سپس توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود. اشکان ذهابیان در 12 آبان سال 88 نیز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به خاطر فعالیت های دانشجویی اش، مجددا بازداشت و در حالیکه از حق دفاع از خویش و حق داشتن وکیل محروم بود، با حکم غیابی به 6 ماه حبس غیرقانونی از سوی دادگاه انقلاب شهرستان بابل محکوم شد.‏ پس از بازداشت اخیر این دانشجوی محروم از تحصیل برای وی پرونده جدید قضایی تشکیل شده است ولی همچنان رای ان رسما ابلاغ نشده است. اتهام های جدید اشکان ذهابیان در پرونده جدید وی، دیدار با آیت الله صانعی ، آیت الله وحید خراسانی و دیگر مراجع تقلید در قم عنوان شده است.