چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸

بحرین کاردار جمهوری اسلامی ایران را اخراج کرد

منتشر شده در: .

با بالا گرفتن تنش میان جمهوری اسلامی تهران و منامه بر سر سرکوب معترضان بحرینی، خبرگزاری رویترز روز یکشنبه خبر داد که دولت بحرین، کاردار ایران در منامه را اخراج کرده است.

یک منبع بحرینی به این خبرگزاری گفته است که از کاردار ایران خواسته شد تا این کشور را ترک کند.

وی که نامش فاش نشده، افزوده است: «سفیر ایران پیشتر این کشور را ترک کرده بود. دلیل این کار هم به تنش میان دو کشور باز می گردد.»

مقام های جمهوری اسلامی ایران در هفته های اخیر سرکوب معترضان بحرینی از سوی حکومت سنی مذهب آل خلیفه را به شدت مورد انتقاد قرار داده و اعزام نیروهای عربستانی به منامه برای حمایت از حکومت این کشور را محکوم کرده اند.

به دنبال بروز نا آرامی های تونس و مصر که به کناره گیری رهبران آن انجامید، برخی از کشورهای عربی خاورمیانه از جمله بحرین صحنه اعتراض های دامنه دار خیابانی علیه حکومت های آنها بوده است.

اکثریت جمعیت بحرین شیعه مذهب هستند ولی حکومت این کشور در دست یک اقلیت سنی است.

به دنبال تشدید نا آرامی های خیابانی در بحرین،‌ عربستان سعودی روز ۲۴ اسفندماه از اعزام حدود ۱۰۰۰ سرباز به این کشور برای «محافظت از ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی» خبر داد.

این اقدام عربستان که با همراهی امارات متحده عربی صورت گرفت خشم مقام های ایرانی را برانگیخت و حسین امیرعبداللهیان، مدیرکل خلیج فارس و خاورمیانه وزارت خارجه جمهوری اسلامی، اعزام سربازان عربستانی به بحرین را موجب «پیچیده‌تر شدن اوضاع» در این کشور دانست.

وزارت امور خارجه ایران همچنین سفیران بحرین و عربستان را احضار و به «دخالت نظامی در بحرین» اعتراض کرد.

همزمان، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در نامه ای به سازمان ملل، اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی از «مداخله نظامی در بحرین» ابراز نگرانی کرده و خواهان توقف آن شد.

همزمان با تحرکات دیپلماتیک ایران، راهپیمایی های دولتی پس از مراسم نماز جمعه هفته اخیر تهران و همچنین عصر یکشنبه در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد و تظاهرکنندگان شعار می دادند که «سعود جنایت می کند، یو اس حمایت می کند».

در تظاهرات روز یکشنبه که به گفته خبرگزاری های دولتی ایران از سوی «جمعی از مردم تهران و امت حزب الله» برگزار شد، بیانیه ای خوانده شد که از دولت ایران خواسته شده بود تا «امکان اعزام نیروهای مردمی و داوطلب را برای یاری برادران و خواهران مظلوم بحرینی فراهم آورند.»

در واکنش به مواضع جمهوری اسلامی ایران و تبلیغات شدید آن علیه حکومت آل خلیفه، بحرین به آنچه که «دخالت بی شرمانه» تهران در امور داخلی خود خوانده، اعتراض و سفیر خود را از ایران فرا خواند.

اقدام های ایران همچنین واکنش وزیر امور خارجه آمریکا را برانگیخت و هیلاری کلینتون روز شنبه نسبت به مداخله ایران در ناآرامی‌های منطقه خلیج فارس هشدار داد.

خانم کلینتون اظهار داشت: «این دیدگاه را [با متحدان خود] در میان گذاشته ‌ایم که فعالیت‌های ایران در خلیج [فارس]، از جمله تلاش برای گسترش مقاصدش در کشورهای همسایه، تهدیدی برای صلح و ثبات است.»

بحرین از لحاظ مالی و بانکی از مراکز کلیدی در خلیج فارس به شمار می ‌رود و در عین حال محل استفرار ناوگان پنجم آمریکاست؛ ناوگانی که مسئولیت عملیات نظامی در منطقه خلیج فارس و شرق آفریقا را بر عهده دارد.