جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

بيانيه شوراي فعالان ملي-مذهبي:بازداشت رهبران جنبش سبز بازی خطرناکی با منافع ملی است، آزادشان کنید

منتشر شده در: .

سحام نيوز: شوراي فعالان ملي مذهبي باصدور بیانیه ای بر ضرورت آزادي سریع آقایان میرحسین موسوي و مهدی كروبي و همسران شان از زندان غيرقانوني تاکید کرد.

در این بیانیه، زندانی کردن رهبران جنبش سبز را بازی خطرناک با مصالح و منافع ملی ارزیابی کرده و آورده است: حصر و زندانی کردن رهبران جنبش سبز مردم ايران، آقايان ميرحسين موسوي و مهدي كروبي، بدون هيچ محاكمه و حكم قضايي، و صرفا به‌واسطه‌ی اعمال زور نيروهاي امنيتي است. اين اقدام برخلاف اصول مصرح قانون اساسی از جمله اصل 22 مبني بر مصون بودن جان و مال و مسكن اشخاص از تعرض، اصل 33 مبني بر ممنوعيت اجبار به اقامت در محلي بدون حكم قانون، اصل 36 مبني بر حكم به مجازات و اجراي آن از طريق دادگاه صالح، اصل 37 مبني بر برائت افراد پيش از محكوميت در دادگاه، و اصل 39 مبني بر ممنوعيت هتك حرمت اشخاص، است.

این بیانیه با اشاره به رویدادهای پس از انتخابات می افزاید: مسئولان امر به‌جای در پیش گرفتن سیاست مذاکره و گفت‌وگو با معترضان، سیاست‌های نابخردانه برای سرکوب و کنترل اعتراضات مردم را در دستور کار خود قرار داده‌اند که نه تنها حل و فصل کم‌هزینه و آرام مسایل را ناممکن ساخته بلکه شرایط را به‌شدت با پيچيدگي بیشتر مواجه ساخته، که با توجه به شرایط منطقه و اعتراض‌های اخیر در کشورهای اسلامی، امنیت ملی را تهدید می‌کند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

 

به نام خدا

هم‌وطنان عزيز
اوضاع متشنج سياسي دو سال اخیر کشور، از یک‌سو محصول تلاش شما برای کسب دمكراسي‌ و آزادي‌ و اعلام نارضايتي از فضاي تنگ و غيردموكراتيك حاكم بر كشور در چارچوب اعتراضات و تظاهرات مسالمت‌آميز، و از سوی دیگر نتیجه‌ی عدم تمايل صاحبان قدرت حاكم به پذيرش نظر مردم، قبض هرچه بيشتر فضاي سياسي جامعه، حبس فعالان اجتماعي و سياسي و عدم رعايت حقوق قانوني آنان، سانسور و بستن رسانه‌هاي نوشتاري حقيقي و مجازي، تعطيل احزاب و اعمال تهديدهاي پيدا و پنهان است.

طی این مدت، مسئولان امر به‌جای در پیش گرفتن سیاست مذاکره و گفت‌وگو با معترضان، سیاست‌های نابخردانه برای سرکوب و کنترل اعتراضات مردم را در دستور کار خود قرار داده‌اند که نه تنها حل و فصل کم‌هزینه و آرام مسایل را ناممکن ساخته بلکه شرایط را به‌شدت با پيچيدگي بیشتر مواجه ساخته، که با توجه به شرایط منطقه و اعتراض‌های اخیر در کشورهای اسلامی، امنیت ملی را تهدید می‌کند.

آخرين حلقه از این سلسله اقدامات نسنجيده، كه با بي‌اعتنايي به بديهي‌ترين موازين حقوقي صورت گرفته، حصر و زندانی کردن رهبران جنبش سبز مردم ايران، آقايان ميرحسين موسوي و مهدي كروبي، بدون هيچ محاكمه و حكم قضايي، و صرفا به‌واسطه‌ی اعمال زور نيروهاي امنيتي است. اين اقدام برخلاف اصول مصرح قانون اساسی از جمله اصل 22 مبني بر مصون بودن جان و مال و مسكن اشخاص از تعرض، اصل 33 مبني بر ممنوعيت اجبار به اقامت در محلي بدون حكم قانون، اصل 36 مبني بر حكم به مجازات و اجراي آن از طريق دادگاه صالح، اصل 37 مبني بر برائت افراد پيش از محكوميت در دادگاه، و اصل 39 مبني بر ممنوعيت هتك حرمت اشخاص، است.

به‌علاوه، حصر و بازداشت بي‌دليل دو بانوي بزرگوار، خانم‌ها فاطمه كروبي و دكتر زهرا رهنورد، كه سابقه‌ی طولاني در انجام پژوهش‌هاي ديني و علمي و نيز برخي مصادر امور انقلاب را داشته‌اند، اسباب تأسف مضاعف است.

شوراي فعالان ملي _مذهبي با توجه به گذشت نزدیک به یک‌ماه از بازداشت آقایان موسوی و کروبی و همسران آنها، ضمن اعلام نگراني نسبت به سلامت آنان، اين اعمال را نقض صريح قانون اساسي و درنهایت بازی خطرناک با مصالح و منافع ملی مي‌داند، و خواهان آزادي سريع و رعايت حقوق قانوني و شهروندي آنهاست.

شوراي فعالان ملي _مذهبي

هفدهم اسفند 1389