دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹

اخوان‌المسلمین: انقلاب مردم مصر، انقلاب اسلامی نیست

منتشر شده در: .

درحالی‌که آيت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه‌ی امروز تهران، تحولات اخیر مصر و برخی دیگر از کشورهای عرب را «بیداری اسلامی» توصیف کرد که از انقلاب اسلامی ایران در سی‌ودو سال قبل الهام گرفته است، گروه اخوان‌المسلمین به عنوان مهم‌ترین گروه اسلام‌گرای مخالف حکومت در مصر، در واكنش به این سخنان، اعلام کرد که انقلاب مردم مصر یک «انقلاب اسلامی» نیست.

به گزارش بامدادخبر، در اطلاعیه کوتاهی که ساعتی قبل در وبسایت اخوان‌المسلمین منتشر شده، خطاب به رهبر جمهوری اسلامی آمده است که آنچه در مصر رخ می‌دهد نه یک «انقلاب اسلامی» که «انقلاب همه‌ی مردم مصر اعم از مسلمان، مسیحی از همه‌ی احزاب و گروه‌های سیاسی» می‌باشد.

اخوان‌المسلمین همچنین در یازدهمین روز اعتراضات در مصر و هم‌زمان با تجمع بزرگ مخالفان مبارک در «میدان رهایی» قاهره، اعلام کرد که سران این گروه «قصد نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری» را ندارند و این گروه حاضر است پس از کناره‌گیری حسنی مبارک از قدرت، در مورد دوران گذار سیاسی مصر با دیگر جناح‌ها به گفت‌وگو بنشیند.

آيت الله خامنه‌ای در خطبه‌های امروز در نماز جمعه‌ی تهران، نزدیک به بیست دقیقه به زبان عربی خطاب به مسلمانان منطقه سخن گفت.

خطيب امروز نماز جمعه تهران ضمن درود فرستادن به مردم تونس و مصر اعلام کرد که تحولات اخیر جهان عرب «انعکاس فریاد مظلومانه و قدرتمندانه» مردم ایران است که «در مناطق دیگری از دنیای اسلام شنیده می‌شود».

آيت الله خامنه‌ای که رئیس‌جمهور مصر را «حسنی نامبارک» می‌خواند او را «نوکر آمریکا» خطاب کرد و «رئیس جمهور فراری تونس» را نیز «به طور کامل وابسته به آمریکا» توصیف کرد.